Koruculardan Anayasa Mahkemesi kararına tepki

Kahramanmaraş Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Dernek Başkanı Celalettin Fırtına, korucuların sigortasız çalıştırılmaları ile ilgili İçişleri Bakanlığı aleyhinde Anayasa Mahkemesi'ne yaptıkları başvurunun reddedilmesine tepki gösterdi.

Fırtına, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararının siyasi olduğunu ifade ederek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gideceklerini söyledi.

Kahramanmaraş Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Dernek Başkanı Celalettin Fırtına, geçici köy korucularının sigortasız çalıştırılmasıyla ilgili İçişleri Bakanlığı aleyhine Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru reddedilmesini değerlendirdi.

Köy korucularının geçici sıfatıyla ve sigortasız çalıştıklarını anlatan Fırtına, bu durumun anayasanın ilgili maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle 2 yıl önce dava açtıklarını hatırlatarak, mahkemenin, korucuların sigortasız çalışmalarının anayasa aykırı olduğu gerekçesiyle, dosyayı Anayasa Mahkemesi'ne gönderdiğini söyledi.

Fırtına, şu ifadeleri kullandı:

“26 Mart 1985 yılında terörün bir nedeni değil terörün bir sonucu olarak terörle mücadele amaçlı kurulan koruculuk sistemi, kuruluşu itibari ile köy kanunun 74. maddesinde değişikliğe gidilerek alelacele kurulmuş ve korucular kısa orta ve uzun vadede sigortalı sayılamazlar hükmü konularak o günden bu güne 31 yıldır sigortasız görev yapmaktadırlar. Bu hüküm, anayasanın 2.,10. ve 60. maddelerine eşitlik ilkelerine açıkça aykırılık teşkil etmesi sebebi ile yaklaşık iki yıl evvel tüm koruculara emsal teşkil edecek şekilde bu hükmün kaldırılarak köy korucularının sigortalı sayılmaları için Anayasa Mahkemesi’ne konfederasyon yönetim kurulu üyemiz olan bir arkadaşımız adına açmış olduğumuź davamızı geçtiğimiz günlerde maalesef kaybetmiş durumdayız.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının siyasi bir karar olduğunu ve yine anayasaya aykırılık teşkil ettiğinin farkındayız ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de en kısa zamanda taşıyacağız. Bunun içinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın daha evvel belirtikleri üzere, ben de eleştiri hakkımı kullanarak mahkemenin bu kararına saygı duymuyorum.”

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bu kararın hukuk tarihine kara bir leke olarak geçeceğini kaydeden Fırtına, “Yıllardır devleti adına teröristle bire bir silahlı mücadele eden ve bu güne kadar camiasında vatanı uğruna 1700’ün üzerinde şehit veren ve aileleri ile 1 milyon 700 bin korucu ailesini mağdur ve üzüntüye sevk eden bu karar, hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Anayasanın bu siyasi kararı vermesiyle eğer ki devlet ile korucu camiasını karşı karşıya getireceklerini akıllarından geçirmişler ise tamamen yanılgı içerisinde olmuşlardır. Hiç bir çıkar ve menfaat gözetmeksizin devleti adına yıllardır askeri ile polisi ile beraber teröristle kahramanca mücadele eden, terörün önünde büyük engel teşkil eden, devletimizin kahraman ordumuzun emirlerinde 70 bin kişilik yardımcı silahlı gücü olan korucu camiamız her şeye rağmen PKK terörü ve paralel yapı örgütleri başta olmak üzere terörün her türü ile mücadelesine azim ve kararlılık ile devam edecektir” dedi.

Kahramanmaraş Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Dernek Başkanı Celalettin Fırtına, “Burada Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hükümetimizden korucuların yanında olduklarını, koruculara güven ve moral verecek bir açıklama yapmalarının da uygun görülmesini doğrusu bekliyor ve umuyoruz. Bu kararın aslında devletimizin, hükümetin aleyhine verilmiş kasıtlı bir karar olduğunu da düşünüyoruz. Hükümetimizin terör örgütlerine karşı fedakâr köy korucularının bazı mevcut talep ve arzularının en kısa sürede yerine getirmesinin aslında terör örgütlerinin moralini bozacak bir faydalı adım olacağını da biliyoruz” ifadelerini kullandı. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
seyyah 2 yıl önce

Artık oy verirken dikkat edersiniz.

Avatar
Sen uyu. 2 yıl önce

Korucular işe girmediler koruculuk bir iş kapısı değil.vatanına olan bir sevdadır bilene , ama 31 yıl sigirtasız çalıştirlılmak hangi sosyal ve hukuk devletinde var.korucular sòzleşme imzalamadı o sözleşme değil göreve başla mayı imzalarken öyele bir şey yoktu éger 31 yıl terörle mucadwle edilecektiyse ozaman o imzayı atþiranları dır vebal.

Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

İşe girerken Sigortasız Olduğunu Biliyordunuz ve Sözleşme İle de Kabul etmediniz mi??????????

banner110

banner1