banner136

Kaymakam Sayar, şehit aileleri ve gazilerle yemekte buluştu
banner145
banner143

Programa katılan şehit aileleri ve gaziler ile yakınlarına hitap eden Ekinözü Kaymakamı Fatih Sayar, Çanakkale Zaferi’nin, tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından biri olduğuna vurgu yaptı.

Düşmanın, Çanakkale’yi 1 günde geçme hesabının, milletin imanı sayesinde bozulduğunu kaydeden Kaymakam Sayar, “18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 104.yıldönümünü kutluyoruz. Milletimiz tarih boyunca birçok badireler atlattı. Birçok devlet kurup; birçok devlet de yıkmışız. Birçok devlet kurup yıkmamıza rağmen, hiçbir zaman özgürlüğümüzden, bağımsızlığımızdan ve bayrağımızdan asla ödün vermemişizdir. Namus, bayrak ve vatan denilince her şeyimizden vazgeçeriz ancak bunlardan vazgeçmeyiz demişizdir. Çanakkale Zaferi de bunun en önemli örneğidir. Milletimiz, her zaman mazlumun yanında yer almıştır. Bizi tarihten silmek isteyen düşmanlar, Çanakkale’yi 1 günde geçebileceklerini düşündüler. Ancak, hiç de öyle olmadı. Topumuz, tüfeğimiz sayılı idi. Karşımızda ise en ileri derecede silah sistemlerine sahip orduları vardı. Ama karşılarında buldukları şey çok farklı idi. Sadece süngüler, mermiler ve birkaç tane toptan oluşan direnişle karşılaştılar. Orada düşmanı yenen şey, milletimizin ve ecdadımızın sahip olduğu iman ve bu imandan aldığı güçtü. Özgürlüğüne, bayrağına, namusuna sahip çıkma düşüncesiydi. Çanakkale Zaferi, bu açıdan tarihimizde bir dönüm noktasıdır” dedi.

Şehitlerimizin ve gazilerin haklarını ödemenin mümkün olmayacağını vurgulayan Kaymakam Sayar, “Çanakkale, bir fedakarlık, bir adanmışlık ve farklı bir ruh halini ifade ediyor. Milletimiz, vazife kendisine düştüğü zaman önce kendisinden fedakarlık etmekten başlamıştır. Ve bunu da bilerek yaşamıştır. 15 Temmuz’da yaşadığımız şey buydu. Hepimiz gördük, insanlarımız tankların altına yattı, kurşunlara, toplara siper oldular. Fırat Kalkanı’nda ve sınır dışındaki operasyonlarda da asker ve polislerimizin yaptığı şey bundan farklı değildi. Düğüne gider gibi savaşa giden ve bu duygu ile yaşayan bir millet Allah’ın izniyle her zaman ayakta kalacaktır. Sizlerin evlatları, gazilerimiz, vatan savunmasında bulunan bütün kardeşlerimiz hep bu duygu ile hareket ettiler. Bugün şükürler olsun ki; bu duygu ve düşünce bayrağımızı bu topraklarda dalgalandırmaya devam etmektedir.

Şehitlerimiz ve onların arkasında kalan aileleri ve gazilerimizin kendileri ile aileleri için bize düşen şey onlara sahip çıkmaktır. Bir şehidin, bir gazinin kendinden koparılan şey karşısında bakıldığında hiçbir şey bununla ölçülemez. Arkada kalanlar bizim emanetimizdir. Bu emanete en iyi şekilde sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Sizlerle bir arada bulunmaktan dolayı onur ve büyük bir mutluluk yaşıyorum. Rabbim, düşmanları bir daha bu toprağa ayak bastırmasın” şeklinde konuştu.

Programa katılan şehit aileleri, gaziler ve aileleri de Ekinözü Kaymakamı Fatih Sayar’a nezaketinden ve duyarlılığından dolayı teşekkür ettiler.

 

 

 


Anahtar Kelimeler:

banner129

banner116