banner136
banner162

KAYAN TOPRAK 50 MİLYON TONDUR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 13 Şubat Pazar günü  Afşin'e geldi. Bakan Yıldız, bir basın toplantısı düzenledi. Geceyi Afşin'de geçirdi. Bakan Yıldız'ın, bugün bölgede incelemelerine devam edeceği öğrenildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Afşin-Elbistan B Termik Santraline kömür sağlanan sahada yaşanan heyelana ilişkin önceliklerinin, kayıp 9 kişiye bir an önce ulaşmak olduğunu söyledi.

Yıldız, Afşin-Elbistan B Termik Santrali İşletme Müdürlüğünde yetkililerle yaptığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, Afşin-Elbistan B Termik Santraline kömür tedarik edilen ve özel sektör tarafından işletilen Çöllolar kömür sahasında, afet denilebilecek ölçüde ciddi bir toprak kayması olduğunu ifade etti.

Olayda 1 kişinin öldüğünü ve haber alınamayan 9 kişinin olduğunun hatırlatan Yıldız, toplantıda olaya ve olayın ardından yürütülen çalışmalara ilişkin yetkililerden ve ilgililerden bilgi aldığını kaydetti.

Yıldız, vefat eden işçiye Allah'tan rahmet, kederli ailesine baş sağlığı dileyerek, haber alınamayan 9 kişinin durumuna ilişkin zamanın aleyhlerine çalıştığını bildiklerini, ümitlerini kaybetmemeye çalıştıklarını vurguladı.

Toplantıda öncelikli meselenin kayıp 9 kişiye bir an önce ulaşmak olduğunun bir kez daha altını çizdiklerine dikkati çeken Yıldız, şöyle konuştu:

''Bizim en öncelikli meselemizin, bu arkadaşlarımıza ulaşmak olduğunun tekrar altını çizdik. Tabii ki işimiz kolay değil. Burada 50 milyon ton civarında bir topraktan bahsediyoruz. Bir kilometrelik, 2 kilometrelik bir yerin, yaklaşık 110-120 metre kalınlığında, zaman zaman 135 metreyi bulan kalınlıkta kaydığını, ciddi bir toprak kaymasının, heyelanın olduğu bir yerden bahsediyoruz.

Bizim önceliğimiz öncelikle 9 arkadaşımıza ulaşabilmek. Ancak bir yandan su çıkıyor, bu toprak suyla besleniyor. Yeni kurtarma ekiplerimizin, ister özel sektörden olsun, isterse kamudan herhangi bir yeni risk, hayati tehlike açısından da çalışmalar son derece dikkatle takip ediliyor. Hem zeminde hem de bu kayan toprakta yapılan analizlerde bu toprağın giderek daha da çamurlaştığını, 400 tane pompayla su çekilen bu yerde şu anda ancak 200 pompanın çalışabildiğini görüyoruz.''

Kayıp 9 kişiye ulaşılabilmesi için yer değiştiren toprağın daha fazla sıvılaşmaması gerektiğini belirten Yıldız, 50 milyon ton hafriyatın içinden 9 kişinin alınabilmesi için çalışma yürütülürken, başka insanların hayatını riske etmemenin de önemli bir konu olduğunu ifade etti.

"Konumuz işçilere ulaşma konusudur"

Yıldız, alandan kömür tedarik edilen Afşin-Elbistan B Termik Santrali'ne ilişkin ''üretim ne olacak'', ''kömür olacak mı, olmayacak mı'' gibi sözler sarf edildiğini duyduklarını kaydederek, bu konuların kendileri için öncelikli olmadığını belirtti.

''Bunlar şu anda bizim önceliğimiz değil. Şu anda bizim tek önceliğimiz var, bu arkadaşlara bir an önce ulaşabilmek. Biz bunun için birtakım alternatif çözümlerini bulabilir ya da bulmayabiliriz. Yani Termik santralin enerji üretimiyle ilgili konu şu anda bizim için öncelikli konu değil. O konuda arkadaşlarımız çalışıyorlar ama bizim en önemli önceliğimiz, buradaki işçiler ve mühendislerimize, topoğraflarımıza ulaşmak'' diyen Yıldız, toprak altında yalnızca işçilerin kalmadığını hatırlattı.

Yıldız, şunları kaydetti:

''Bu konu ne üzerinde siyaset yapılacak bir konudur ne de üzerinde parti çalışması yapılacak bir konudur. Burada öncelikle kardeşlerimize ulaşmakla alakalı konumuz vardır. Tabii ki bu konuyla alakalı hem cumhuriyet savcılığımız kanalıyla hem de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla beraber soruşturmalarını başlatmıştır, incelemelerini başlatmıştır.

Fakat söz konusu hafriyat çok ciddi bir miktardır, hafriyat çok ciddi bir miktardır. Şu ana kadar Çöllolar'da yapılan çalışmalarda 138 milyon ton toprak alınmıştır. Ama şu anda kayan toprak miktarı 50 milyon tondur. O yüzden bu bulunduğumuz bölgede ciddi bir coğrafya değişikliği oldu. Bu 3-4 kilometrelik alanda ciddi bir coğrafya değişikliği oldu.''

Yıldız, kayıp 9 kişinin bulunması için GSM hassas arayıcılarla elektromanyetik dalgalar gönderilerek, AKUT ekipleriyle ve insana duyarlı köpeklerle, ellerindeki teknik cihazları kullanarak bir çalışma gerçekleştirildiğini bildirdi.

60 metre derinlikteki toprağın 4-5 metreden sonraki bölümünde sıvı ortamın daha çok olmasının kayıp 9 kişiye ulaşılmasını güçleştirdiğini vurgulayan Yıldız, toplantıda yapılabilecek çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunduklarını yineledi.

"Azalmayan hassasiyetimizle çalışmalar devam edecek"

Yıldız, ''Her gün azalmayan hassasiyetimizle çalışmalar devam edecek. Bunu bilmenizi isterim. Ama yeni bir cana malolmamak açısından da bu çalışmalar dikkatle takip edilecek'' diye konuştu.

Toprak altında 9 kişinin kaldığı olaya kayıtsız kalmalarının kesinlikle düşünülemeyeceğini vurgulayan Yıldız, ''Hem hepimizi derinden üzen bu olayın tekrarlamaması hem de o arkadaşlarımıza, kardeşlerimize ulaşabilmek açısından bir işlem yapmamız söz konusudur. Makinesiz böyle bir işlem yapmak söz konusu değildir. Ama makinenin o alana girebilmesi için de zemini sağlamlaştırmamız lazım. Herhangi bir yeni heyelanın olma ihtimali de vardır, bu konuda da duyarlı olmamız lazım'' diye konuştu.

Yıldız, açıklamalarının ardından gazetecilerin ve vatandaşların sorularını yanıtlarken, kömür üretim sahasındaki toprak kayması riskinden çevredeki yerleşim yerlerinin etkilenmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

Konunun soruşturulması ve diğer işlemlerin yerine getirilmesinde bir aksaklığın kesinlikle olmayacağını, ama kendilerinin ilk planda bu konuları değil ulaşılamayan kişilerin durumunu ele aldıklarını kaydetti. Yıldız, bu nedenle ''suçlu kimdir'', ''suçlu var mıdır, yok mudur'' konularında ''kesin hüküm cümleleri'' kullanmadıklarını bildirdi, bu konunun altını çizdiğini vurguladı.

Türkiye'nin Afşin-Elbistan Termik Santrali'nde gerçekleşecek enerji üretimine ilişkin bir meselesinin olmadığını, Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak enerjiye sahip olduğuna dikkati çekti. Yıldız, açıklamalarının ardından haber alınamayan 9 kişinin aileleriyle görüştü, olayda hayatını kaybeden dozer operatörü Ruşen Demir'in babası Osman Demir'e taziye ziyaretinde bulundu.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali Gazanfer 10 yıl önce

Allah korusunda bir felaket yaşamasın bu ülke.Kafalarını darbeyle,komplolarla bozdukları için bir göcükte ne yapılır,göçük nasıl önlenir,helikopter kış mevsiminde düştügünde yeri nasıl tespit edilir hiç bir hazırlık yok...Varsa yoksa NUTUK...

Avatar
MAHMUT 10 yıl önce

ÖNCELİKLE OLAYA TOPRAK ALTINDA KALANLARIN YAKINLARININ GÖZLERİYLE BAKTIĞIMIZDA DİŞİMİZLE TIRNAĞIMIZLADA OLSA BİR AN ÖNCE ORAYI KAZIP ALTTA KALANLARI ÇIKARALIM DİYİYORUZ AMA ÖTE YANDAN AKIL VE MANTIKLA HARAKET ETTİĞİMİZDE ŞU AN O BÖLGEDE YAPILA BİLECEK BİRŞEYİN OLMADIĞINI GÖRÜYORUZ VE BU ÇALIŞMALARIN BUGÜN BAŞLATILMASI DURUMUNDA BİLE AYLARI ALACAĞINI BİLİYORUZ YETERKİ PARK TEKNİKLE CİNERLER GURUBUNA BİRŞEY OLAMSIN ONLARA ZEVAL ... GÖCÜKTEN BU YANA BU ŞİRKET TETKİLİLERİNİ GÖREN YADA BİR AÇIKLAMA

Avatar
Nuri Sinan 10 yıl önce

Sayın Ali Gazanfer Kardeşim, yüreğine sağlık, hislerimize tercüman oldunuz.Yorumunuza aynen katılıyorum.Saygılar sunuyorum.Felakete uğrayan insanlarımızın ve yakınlarının acısı, bizlerin de acısıdır.Çok üzgünüz.

Avatar
ADEM 10 yıl önce

Toprak altındaki ergenekonun silahları olsa 5 dakkikada bulunmuştu.Bende Bu işi anlamıyorum ne den ise 4.dünya ülkesi Şilide adamlar 3-4 ay yerin dibindeki işcileri hepsini sağ salim kurtarıyor.Biz kendimize 2. 1. dünya ülkesi diyoruz açık işletmede öldüyse bile cenazeleri bulamıyoruz yazık bize Türkiye sadece kendi ile övünmeyi seven bir ülke olmuş Türk övün ama çalışma ülkesi olmuş.... yazık yazık....

Avatar
Şeyhhamit Doğan 10 yıl önce

Tüm işçi kardeşlerimize Allah'tan yardım yakınlarına sabır diliyoruz

Avatar
işçi 10 yıl önce

sayın bakanın aksine kurumun müdürü iki gün önce önceliklerinin ( enkaz altında kalanlardan çok) santralin çalışması demedi mi

Avatar
vt 10 yıl önce

ALLAH SABIRLAR VERSİN . ALLAH HAYATINI KAYBEDENLERE RAHMET EYLESİN . YAKINLARINA SABIRLAR VERSİN. BURADA YORUM YAPMAK İÇİN . GÖÇÜĞÜN OLDUĞU YERİİ YAKINEN GÖRMELİ Kİ İNSAFLA ELEŞTİREBİLESİN HER AN KAYMA TEHLİKESİ OLAN BİR YERDE ÇALIŞMA YAPMAK İÇİN SONDAJLARIN DEVREYE GİRMESİ. BİLAHARE DİĞER ÇALIŞMALARIN YÜRÜTÜLMESİ , BİRKAÇ GÜNDE YAPILACAK İŞLER DEĞİL . ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.