Kaçak avcılar, tetiğe basmadan önce bir kez daha düşünecek

Mayıs ayı içerisinde toplanacak olan Merkez Av Komisyonu kararının Resmi Gazete’de yayımlandığı günden itibaren yasadışı olarak avlanan her 1 tavşan için 780, keklik için ise 640 TL idari tazminat cezası kesilecek.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak görev yapan av koruma ekiplerinin yaptığı denetimlerde, 2018 yılında Türkiye genelinde kaçak ve usulsüz avlanan yaklaşık 6 bin kaçak avcıya, 5 milyon liranın üzerinde idari para ve tazminat cezası kesildi.  Kaçak ve usulsüz avcılara yönelik denetimlerini arazi taramasıyla sınırlı tutmayan av koruma ekipleri, sosyal medya hesaplarını da tek tek kontrol ediliyor. Sosyal medya hesabında avladığı hayvanla birlikte fotoğrafını paylaşan kişinin peşine düşülüyor. Güvenlik güçlerinin desteğiyle fotoğrafın çekildiği yer, fotoğraftaki kişinin adres ve kimliği tespit ediliyor, gerekli cezai işlemler uygulanıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Kahramanmaraş Şube Müdürlüğü av koruma ekipleri de 2018 yılı içerisinde yoğun bir denetim programı uygulayıp, Kahramanmaraş’ın kaçak avcılığın en az yapıldığı iller arasında yer almasını sağladı.

Kaçak avcılığın önlenmesi için 7 gün 24 saat görev başında olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü av koruma ekipleri, kaçak ve usulsüz avlananlara yönelik aralıksız denetim yapıyor. Usulsüz olarak avlanan kişiler, avladığı hayvanlarla yakalanırsa, idari para cezasının yanı sıra hayvanın türü ve sayısına göre tazminat cezası da uygulanıyor. Avda kullanılan otomobil, traktör, kamyonet gibi araçlar ile tüfek, akü, fener gibi malzemelere de mülkiyeti kamuya geçirilmek üzere el konuluyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün, 2019 yılı av dönemi için av ve yaban hayvanlarına ait tazminat bedelleri belli oldu. Önümüzdeki Mayıs ayı içerisinde toplanacak Merkez Av Komisyonu’na ait kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek olan tazminat bedellerine göre, Elbistan’da 100 yıl sonra tekrar ortaya çıkan Anadolu yaban keçisini avlayanlara 22 bin 660 TL tazminat cezası kesilecek. Elbistan’da kaçak olarak avlanan yaban hayvanlarının başında gelen keklik için kesilecek tazminat cezası ise 640 TL olarak belirlendi. Yine kaçak avcıların en çok rağbet gösterdiği yaban tavşanı için de 780 TL tazminat cezası kesilecek. Kaçak avcılar, belirlenen süre dışında avladıkları her bir bıldırcın için de 495 TL tazminat cezası ödeyecek. Canlı Mühre olarak kullanılan keklikler için de hayvan başına 780 TL tazminat cezası verilecek.

 


Anahtar Kelimeler:

banner129

banner119