banner136
banner138

İstiklal Marşı’nın kabulünün 98.yıldönümü kutlandı
banner145
banner143

Misak-ı Milli Konferans Salonu’ndaki programa, Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sinan Sert, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Av. Hasan Sungur, MHP Elbistan İlçe Başkanı Ramazan Kılıç, İYİ Parti Elbistan İlçe Başkanı Yemliha Özcan, ETSO Başkanı Mustafa Paksoy, daire amirleri ve kurum müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 98.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı, Şeker Ortaokulu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda öğrencilerin işaret dili ile İstiklal Marşı’nı seslendirmesi programa katılanlardan büyük alkış aldı. Okul öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı İstiklal Marşı klibinin izlenmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Şeker Ortaokulu Türkçe öğretmeni İbrahim Aktaş yaptı.

Aktaş, ne Mehmet Akif’i ne de İstiklal Marşı’nı anlatmaya sayfaların yetmeyeceğini belirterek, “İstiklal Marşı, ifade ettiği derin anlamlar yeryüzündeki diğer milli marşlardan üstün bir konumdadır. Onun bu üstünlüğü, yüreği vatan sevgisi ile dopdolu bir şairin milletin ruhundaki derin ıstırabın tercümanı olmasından gelmektedir. Büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı, Türk ulusunun bağımsızlık ve kurtuluş savaşını ölümsüzleştirirken, Türk milletini ortak düşünce ve değerler düzleminde buluşturan eşsiz bir yapıttır. İstiklal Marşımızı iyi anlayabilmek; Mehmet Akif’i de iyi tanımayı gerektirir” dedi.

Elbistan Kaymakamı Özkan Demir ise, İstiklal Marşı’nın, bağımsızlığına yönelen saldırılara karşı koyan, direnen, mücadele eden bir milletin istiklal harbinin ruhunu layıkıyla ifade ettiğine dikkati çekti.

Kaymakam Demir, “Kurtuluş Savaşımızın en çetin günlerinde Mehmet Akif Ersoy’un hiçbir karşılık beklemeden kaleme aldığı bu eşsiz eser; vatan, millet, istiklal ve din sevgisiyle yoğrulmuş milletimizin kutsal değerlerine göz dikenlere karşı gösterdiği büyük kahramanlıkların, eşsiz dizelerle tezahürü ve geleceğe bırakılmış benzersiz bir miras niteliğindedir. Aziz milletimiz, İstiklal Marşımızdaki ruh ve enerjiyle bağımsızlığına ve vatanına yönelen tehditlere, birlik ve beraberliğinden ödün vermeden her daim karşı koymuş ve eminim ki, ilelebet vatanına bayrağına, bağımsızlığına ve İstiklal Marşına sahip çıkacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 98.yıldönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, bu destanı yazan tüm ecdadımızı ve istiklal mücadelemizi destansı ifadelerle kaleme alarak ölümsüzleştiren Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, şükran ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından milli şair Mehmet Akif Ersoy’un, İstiklal Marşı’nı yazma sürecini anlatan drama sahnelendi. Daha sonra öğrenciler şiirler okudu ve öğrenci korosu sahne aldı. Oratoryo gösterisinin ardından program sona erdi.

Programın sonunda, hafta kapsamında düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere, plaketleri ve başarı belgeleri takdim edildi.


Anahtar Kelimeler:

banner129

banner116