İki baraja daha ÇED olumlu raporu verildi

            Elbistan’a bağlı Tapkıran ve Hasanalili Mahallelerinde yapılacak olan Söğütlü (Tapkırankale) ve Hasanalili Barajları için başlatılan çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, her iki baraj için başlatılan ÇED sürecine olumlu rapor vererek, barajların yapım aşaması için tüm prosedürleri yerine getirmiş oldu.

Tamamlanıp sulama hizmetine başladığında 115 bin dönümlük tarım arazisinin büyük bir bölümünü cazibe ile sulayacak olan Söğütlü ve Hasanali Barajları için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu, olumlu olarak sonuçlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ÇED süreci, ‘olumlu’ raporu ile tamamlanırken, bu aşamadan sonra barajların yapımı için ihale sürecine geçileceği belirtiliyor.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci, olumlu raporu ile sonuca ulaşırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şu cümlelere yer verildi:

“Kahramanmaraş ili Elbistan, ilçesi Tapkıran ve Hasanalili Mahalleleri (Köyleri), Hasanali ve Söğütlü Dereleri üzeri mevkiindeki, DSİ 20. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Hasanali Barajı ve Söğütlü Barajı, Sulamaları, Malzeme Alanları, Kırma-Eleme Tesisleri, Yıkama-Eleme Tesisleri ve Hazır Beton Santralleri projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir.

Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu’ Kararı verilmiş olup; Kahramanmaraş Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması ve ÇED Yönetmeliği gereğince yatırımın başlangıç, inşaat dönemine ilişkin izleme raporlarının bakanlığımıza, projede yapılacak yönetmeliğe tabi değişikliklerin de Kahramanmaraş Valiliklerine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) iletilmesi gerekmektedir.”

 

Tarım arazileri suya kavuşacak

            DSİ Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürlüğü tarafından, Elbistan’a bağlı Tapkıran Mahallesinin 2 kilometre güneybatısında yer alan Söğütlü Deresi üzerinde Söğütlü Barajı ile Hasanalili Mahallesinin 2 kilometre batısında yer alan Hasanali Deresi üzerinde yapılacak olan Hasanali Barajı için çalışmaları sürdürülüyor.

Hasanali Barajı ile 3 bin 47 hektar brüt (2 bin 742 hektar net) tarım alanının, Söğütlü Barajı ile de 4 bin 815 hektar brüt (4 bin 335,9 hektar net) tarım alanının sulanması planlanırken, ayrıca Adatepe Barajı için 2 bin 487 hektar, Kavaktepe Barajı için de bin 955 hektarlık tarımsal alanın sulama suyu ihtiyacı Söğütlü Barajı’ndan sağlanacak.

Her iki baraj tamamlandığında; 11 bin 559 hektar, yani 115 bin 590 dönüm tarım alanı sulama suyuna kavuşacak.

Hasanali Barajı ve Söğütlü Barajının sulama alanları iç içe geçmiş tarım alanlarından

oluşurken, Hasanali ve Söğütlü Projesinin sulama alanlarının, barajların su potansiyelleri ile su alma kotları dikkate alınarak ve pompaj sulamalarını en aza indirmek amacıyla; düşük kottaki arazilerin Söğütlü Barajından, üst kotlarda yer alan arazilerin ise Hasanali Barajından sulanması planlanıyor.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
elbistan sevdalısı 2 yıl önce

Kavaktepe mi önce hasan alive söğütlü barajımı önce yapılacak yetkililerden cevap bekliyorum

Avatar
HAKAN 2 yıl önce

SÖGÜTLÜ AKBAYIR TİL ÇITLIK YAPALAK ARAZİSİ OLAN YAŞADI ARTIK TARLALRI PARA EDER HERMEVSİM SU OLACAK YAŞASIN DEVLET

banner1