banner136

İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere düğün magandası genelgesi
Balik Dunyasi Reklam
banner43

İçişleri Bakanlığı, etkinliklerde silah kullanılmayacağına dair organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması, hazırlanan farkındalık afişlerinin organizasyon yerlerine asılması, organizasyonlarda kolluk görevlisinin silahı ile havaya ateş etmesi halinde hakkında derhal disiplin işlemlerinin başlatılması hakkında geçen yıl illere gönderilen genelge kapsamında uygulamaya konulan valilik genel emirlerinin hassasiyetle uygulanmasını ve bu konuda denetimlerin artırılmasını istedi. Düğün, nişan ve benzeri organizasyonlarda silahla havaya ateş açılması nedeniyle yaşanan üzücü olaylar üzerine İçişleri Bakanlığı, geçen yıl 81 il valiliğine Bakan Süleyman Soylu imzalı genelge göndermişti. Genelgede ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerce alınması istenen önlemler sıralanmıştı. Bakanlığın geçen yıl gönderdiği ancak bu yıl için de geçerli olan önlemler şu şekilde:

"-Düğün sahiplerinden silah kullanılmayacağına dair taahhütname alınacak.

- Düğün, nişan gibi kutlamalara izin verilirken silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin organizasyon sahiplerinden taahhütname alınacak.

- Düğünlere 'Mutluluğa Kurun Sıkma Geleceği Karartma' afişleri asılacak.

- Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan 'Mutluluğa Kurun Sıkma, Geleceği Karartma' yazılı afişler, davetlilerin görebileceği şeklide alanlara asılacak.

- Silahı ile havaya ateş açan kamu personeli hakkında disiplin işlemi başlatılacak."

Kamu personelinin katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığı tespit edilirse hakkında derhal disiplin işlemi başlatılacak. Soruşturma esnasında bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığına özellikle dikkat edilecek. Muhtarlar bölgelerinde havaya ateş açıldığını öğrendikleri anda kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getirecek.

 

Bakanlıktan valiliklere “kontrolleri arttırın” uyarısı

 

Valiliklerce bu önlemleri içeren “genel emirler” yayımlanarak yürürlüğe konuldu. Bakanlık, valiliklere geçen yıl gönderdiği genelgeye ek olarak yaz aylarında düğün ve organizasyonların artacağı göz önünde bulundurularak, genel emirlere uygun olarak söz konusu etkinliklere yönelik önleyici tedbirlerin gözden geçirilmesini, kontrollerin arttırılmasını, mahallin şartlarına göre ilave tedbirlerin alınmasını istedi. Ayrıca bu denetimlerin bizzat valiler, kaymakamlar ile kolluk kuvvetleri tarafından önemle takip edilmesi, herhangi bir aksaklığa mahal verilmemesi uyarısında bulunuldu.

 

Kutlamalarda yaşanan üzücü olay sayısı yüzde 18.5 azaldı

 

Bakanlığın valiliklerden almasını istediği önlemler sayesinde yaşanan üzücü olayların sayısı azaldı. 2018 yılı Eylül ayı ile 2019 Haziran ayları arasında meydana gelen olay sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18.5 azaldı.

 

Elbistan’da önlemler en üst düzeyde

 

 Elbistan’da ‘eğlence’ ve ‘gelenek’ adları altında düğün ve nişan merasimlerinde silah sıkma alışkanlığının önüne geçmek ve bu konuda da vatandaşlarda duyarlılık oluşturmak amacıyla ilçedeki kamu kurumları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile ortak bir eylem planı başlatıldı. Sevincin yasa dönüşmesinin önüne geçmek ve kanlı düğünlere son verme noktasında atılacak adımlarla ilgili eylem planı ile ortak deklarasyon yayımlandı. Eylem planı doğrultusunda başta emniyet ve jandarma ekipleri teyakkuz halinde olacak. Düğünlerde silah kullanılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek. Düğünlerde silah kullanılmasıyla ilgili birinci derecedeki sorumlu düğün sahibi olacak.  Muhtarlar bu konuda kolluk kuvvetlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getirecek. Emniyet ve jandarma, özellikle düğün sahipleri ve düğünde bulunan vatandaşları alınan tedbirlerle ilgili olarak bilgilendirecek.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emniyet 12 ay önce

Şakır şakır her gece silah sıkılıyor.Emniyet ne yapıyor?

Avatar
Cesur 12 ay önce

Düğün sahibinin den taahhütname alınacağına düğünün baştan sona video kaydı istensin

Misafir Avatar
Mevlüt ÇANAK 12 ay önce @Cesur

Bu bir çözüm değil!
Huylandığın Kişinin Düğününü bitirmek istiyorsan ,iki tarak mermi sık,TAMAM!
Alsınlar düğün sahibini!Silah Ruhsatlarının Mermi istihakını 200 den 1000 e çıkart,sonra çık Yok SİLAHA HAYIR,Yok MUTLULUĞA KURŞUN SIKMA.Bir işte de Samimi olsanız var ya!!!

Beğenmedim! (0)
Avatar
Eren 12 ay önce

Hem sık hemde her gece sıkılıyor de ondan sonrada görüşürüz emniyet nerede de birinci sorumlu insanın ta kendisi herkesin başına polis asker diyemezsin

Avatar
Ali 12 ay önce

Hiç kimseye ayrımcılık yapmadan her düğüne 2 polis konsa silah sıkıldığında getirsin çevik kuvveti dağıtsın düğünü bakalım ne olacak. Bizim burda ben oluyor polisler gelmeden haber geliyor herkes silahı saklıyor. Neymiş efendim silah sıkılmıyor yemezler

Avatar
Gazi 12 ay önce

Emniyette tanışın varsa göz yumuyor iki gelip gidiyor sonra devam