banner108

Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu, yetkilileri uyardı

            Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu üyeleri, ilçede yaşanan salgınla alakalı olarak yaptıkları tespitleri paylaşarak, bu konularda önlem alınıp, alınmadığını sordular.

            Platform üyeleri, Elbistan Basın Yayın Şirketi’ni ziyaret ederek, gazete yöneticileri ile bir araya geldiler.

            Platform üyeleri yaptıkları yazılı açıklamada, “Elbistan’da son günlerde vukuu bulan, Elbistan halkını büyük bir sıkıntı içerisinde bırakan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde KASKİ Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda bulunan, Elbistan içme suyu şebekesindeki virüsle ilgili ilçemizde cereyan eden gelişmeleri yerinde gözlemledik. Hayatı ve Doğayı koruma platformu olarak çevremizdeki insan sağlığını etkileyen her türlü gelişmelere karşı, siyaset üstü bir yaklaşımla sosyal sorumluluk bilinciyle ilgili konuları yetkililerin dikkatine sunuyoruz” dediler.

            Platform üyeleri yaptıkları tespitleri şöyle sıraladılar:

            “Pınarbaşı’nda bulunan mesire alanındaki WClerin tahliyelerinin ne derece güvenli olup olmadıkları… Su dağıtım depoları ve pompa istasyonunda güvenlik sisteminin yeterli olup olmadığı… Su kaynarlarına yakın mesafedeki imar yapılaşmalarının ve kanalizasyon sistemlerinin ne kadar sağlıklı olup olmadığı… Otuz yıl önceki Elbistan şartlarına göre tanzim edilen kanalizasyon sisteminin, günümüz Elbistan şartlarına cevap vermediği, dolayısıyla kanalizasyon sisteminden sızmaların yaşanıp yaşanmadığı… Kafa karışıklığına sebebiyet veren su kaynaklı virüs olayının yetkili ağızlar tarafından yapılan açıklanmaların henüz bir netlik kazanmadığı…  Kısa süre önce klorlama memurlarının hatasından kaynaklanan ve buna benzer olayların yaşandığı göz önüne alınarak, su pompa istasyonlarında görevlendirilen kişilerin ehil veya alanında uzman olup olmadıkları… Ceyhan ve Söğütlü bataklık alanlarında yapılan ilaçlamaların amatörce yapıldığı, dolayısıyla doğa katliamına sebebiyet verildiğinden konuyla ilgili mercilerin gerekli tedbirlerin alınması… Daha önce yaşanan olumsuzlukla ilgili herhangi bir cezai müeyyidenin söz konusu olup olmadığı, mevcut olayın sorumlularıyla ilgili düşüncelerin neler olduğu…

            Halkımızın olası olumsuz koşullarda sorumluluk bilinciyle hareket ederek, toplum sağlığının korunması için şahit olunan olumsuzluklarla ilgili yetkili mercileri ikaz konusunda daha duyarlı olmaya ve vatandaşlık sorumluluğuyla davranmaya davet ediyoruz. Resmi açıklamalara göre; 30 bini aşkını sağlık kuruluşlarına başvurarak 20 bine yakını evinde kendi imkânlarıyla tedavi olan toplam 50 bin vatandaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor; bir daha böylesine vahim bir hatanın yapılmaması konusunda yetkililerin azami hassasiyetle tedbir almasını, görevlerini sorumluluk bilinciyle yerine getirmelerini rica ediyoruz.”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa 2 yıl önce

sonuç ? yine vatandaş madur yapanlar sütten çıkmış ak kaşık.4 tane şirket elemanına verilmiş bi sorumluluk. istemiyoruz kardeşim biz maraşı istemiyoruzzzzzz.. çıkarın bizi

Avatar
Ceyhan 2 yıl önce

Daha dun araba uctu ceyhan nehrine pislikten arabayi goremedik yaw

Avatar
Ceyhanlı 2 yıl önce

Raporu eksik yazmışlar, pınarbaşı mesire alanında bulunan ve su üzerinde kullanılan motorlu araçların yağları ve yaķıtlarıda içme suyumuzu kirletiyor. Yetkililerin bunada önlem alması gerekiyor. Doğa hariksı olan ceyhan nehrinin üç beş kişinin kazancı için feda edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Avatar
elbistanlı 2 yıl önce

Bu zehirlenmenşn sebebi, KASKİ nin ceyhan nehrinde iş makinaları ile yaptığı özellikle Kaynarca Bölgesinde yaptığı Ceyhan Nehrindeki ıslah çalışmaları sonucu olmuştur. Kaynarcaya soktuğu iş makinaları su kaynaklarının derinliklerine buradaki enfekte olmuş suların NOROVİRUS ile kontamine olmasını sağlamıştır. Araştırın bakın. Eskiden bu Ceyhan Nehrindeki sazlar belediyenin personeli tarafından orakla kesilerek temizlenirdi. İşi bilmeyen KASKİ Ceyhan a iş makinası sokarak suyun yapısını bozmuş ve Kaynarcadaki deponun ana gözüne viruslu suların sızmasını sağlamıştır. Durum bu sayın Elbistanlılar.....

Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

Önceden aklınız nerdeydi bir STK olarak o kadar insan zehirlendikten sonra mı bunları sormak aklınıza geldi

Avatar
maral 2 yıl önce

Keson kuyuları ceyhan nehrinden aşağıda,üstünden kanalizasyon geçiyor,şekerin atığı ordan geçiyor,til suyu dediğimiz şimdileri atık su olarak kullanılan derede ordan geçiyor,pınarbaşının wc atığı ordan geçiyor,piknik alanlarından atılan atıkların pisliğide ordan geçiyor,aslında depoyu ceyhanın ortasına koysaydınız gelen su girip çıksa daha temiz su içerdik,depo yukarıda olur arıtılır dağıtılır bu dünyada böyle ELBİSTAN istisna bir memleket her tarafıda su üstelik...yöneticileri kutlarım.

Avatar
Elbistan 2 yıl önce

BİZ K.MARAŞI İS. TE. Mİ. YO. RUUUUUUZ ANLAYIN ARTIK

Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

Yazıklar olsun sorumlular derhal içeri atılmalı sonra mahkemeye çıkarılmalı 50.000 kişi zehirlenmiş müdür ikinci gün suyumuz temiz diyor, 50.000. Kişi zehirlenmiş hala bir istifa bir tutuklama yok. yapışmış utanmazlar koltuğa gitmek bilmiyor

banner110