banner136

HAVAMIZI BİRLİKTE KORUYALIM
banner17
banner43

Elbistan'da kalorifer ve sobaların yandığı, kış mevsiminin yaşandığı bu günlerde hava kirliliğine neden olduğu için yasaklanan yakacak ürünlerinin alınmaması gerektiğini belirten, Elbistan Belediyesi Zabıta Müdürü Bahadır Özen, belediye olarak gerekli denetimleri yaptıklarını ifade ederek, vatandaşlara da bu konuda görevler düştüğünü söyledi. Özen, "Kışın temiz hava soluyabilmek için havamızı birlikte koruyalım" dedi.

Elbistan Belediyesi olarak kalorifer ve sobaların tam olarak yanmasıyla birlikte hava kirliliğinin önüne geçmek için bütün tedbirleri aldıklarının altını çizen Elbistan Belediyesi Zabıta Müdürü Bahadır Özen, İl Mahalli Çevre Kurul kararı çerçevesinde satılan kömürlerin kükürt oranının yüzde 2'den yüksek, kalori değerinin ise 4 bin 800'den düşük olmaması gerektiğini söyledi.

Bu değerlerin altında yakacakları satan, depolayan ve satın alanlarla ilgili yasal cezai işlem uygulandığını, bu yakacaklara emniyet müdürlüğünün el koyduğunu belirten Özen, "Belirtilen yakacak ürünlerinin kükürt oranı yüksek olup, kalori değeri düşüktür. Bu nedenle aşırı hava kirliliğine neden olmaktadır. Vatandaşlarımız aldıkları kömürlerin tahlillerini Şeker Fabrikası ve AEL laboratuarlarında yaptırabilirler. Ayrıca bina bacalarının yılda bir kez temizletilmesi de ısı verimliliği açısından önemlidir"

Özen, şöyle konuştu:

"Çeşitli yollarla elde edilen ham petrole yine kaçak motorin ilave ederek inceltilen yakıtlar, kalorifer yakıtı adı altında satılmaktadır. İstenilen özelliklere uymayan, bünyesinde çeşitli patlayıcı, ince gazlar ve LPG ihtiva eden bu yakıtların kalorifer yakıtı olarak kullanılması can ve mal kaybına sebep olmasından dolayı yakıt alırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Düşük vasıflı fuel-oillerin satın alınıp kullanılması ile doğacak kayıplar, kış aylarında havaların soğuması ile katılaşarak yakıt tankının dibine çökmesi ve sistemi tıkaması gibi birçok problemlere sebep olmaktadır. Kükürt ve kurum oranı yüksek fuel-oillerin yanması esnasında çevreyi ve havayı aşırı derecede kirletmektedir."

Yakacak alırken birtakım kontroller yapılması gerektiğinin altını çizen Elbistan Belediyesi Zabıta Müdürü Bahadır Özen, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Elbistan Belediyesi olarak önümüzdeki aylarda yaşanabilecek hava kirliliği konusunda bütün Elbistanlılara kaçak ve kalorisi düşük kömür kullanmamalarını öneriyoruz. Elbistan halkı kış mevsiminde ısınmak için genellikle kömür kullanıyor. Kükürt oranı yüksek, kalori değeri düşük kömürlerden yanması sonucu oluşan ısı değeri düşük olduğundan, ısınmada parasal açıdan herhangi bir avantaj olmadığı gibi, bacalarda kurum yapma oranı ile kül atığı fazla olan bu kömürler vatandaşlara fazladan yük getirecektir. Kömür torbaları üzerinde; kömürü üreten ve satışa sunan firma ismi, adresi gibi bilgilerin olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kömür torbaları üzerinde yazan ağırlıklar bazen birbirini tutmadığından vatandaşlar kömür alırken tartarak alım yapmalıdır. Ayrıca ayaküstü satış yapan kişilerle alışveriş yapılmamalıdır.

Yine ısınmak için kazanlarında fuel-oil kullananların dikkat etmesi gereken hususlarda var. Fuel-oil getiren, satan firmalardan her yakıt dolu tanker için fatura ve irsaliye belgesi istenilmesi ve yapılan kontrollerde bu belgelerin hazır bulundurulması zorunludur.

Havası temiz, daha yaşanılabilir bir Elbistan için biz belediye olarak gereken denetimleri ve uyarıları yapıyoruz. Ancak, Elbistan'da daha temiz hava solumak için vatandaşlarımıza da büyük görevler düşüyor. İlçemizde daha önceki dönemlerde yaşanan hava kirliliğinin yaşanmaması için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekmektedir."


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ADEM ÖZDİL 10 yıl önce

esnafla,pazarcıyla,tablacıyla ve seyyar satıcıyla hep dost ahpap ilişkisi gibi işler yürüyor,olanda tabiki vadandaşa oluyor,elbistanda sebze pazarındaki fiyatlar malum durumda,adana ve mersinin kalitesiz meyveleri burda .. fiyatlara satılıyor..

Avatar
Mehmet GÜRÇAY 10 yıl önce

Sn.Özen,Duydarlılığınıza teşekkür ederim ancak elbistan için sadece hava olarak değerlendirmemek gerekir.Elbistanda malesef ağaç kalmadı hepsi yok edilip betonlaştı. Siz gençsiniz Elbistanın yeşil olduğu dönemleri ben çok iyi bilirim,siz değerli görevli kardşlerimize düşen kaln üç beş yeşil alanı korumak.
Sn.Özen bey; Battal Köprüsün yanında iki beton bina arasında kalan Bahçeli kerpiç bir ev var,onun bahçesinde Sn.Mütehait .....'nın yaptığı binanın harfiyatı bulunmakta defalarca şikayette bulu

Avatar
mehmet 10 yıl önce

denetim yapılması lazım.kaçak kömür hep ısıtmıyor hemde dumanı çok fazla belediyemiz duyarlı çok güzel.
elbistana dogalgaz şart durmuş beye güveniyoruz elbistanı 1 yılda şehirlerştirdi.en son o maraş caddesi muhteşem olmuş 30 yıldır o yol mezbeletti

Avatar
fırat 10 yıl önce

başkanım elbistan bir yılda şehir oldu tozlu çamur yol yok artık cehhan nehri muhteşem köprüler haRİKA YOLLAR YAG GİBİ EN SON MARAŞ CADDESİ cenazelerdeki çadır hizmetiniz türkiyenin hiç bir yerinde yok elbistanda bir huzur var.

Avatar
reklam 10 yıl önce

millet zehir soluyor neyin denetimini yapıyorsun akşamları dışarı çıkmıyorsun heralde.elbistanın .bence malatyaya bağlanırsa iyi olur:)

Avatar
korkulu 10 yıl önce

ya arkadaşım yakışıklı resim koyup süslü yazıyla olmuyor icraat nerde zehir solutuyorlar hepimize

Avatar
kaan 10 yıl önce

evet hava kirli ama bu sobalar ve kaleriferler ve yakılan kömürler,zabıta müdürü kaçak kömür kullanmayın ve dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili açıklama yapmış daha ne yapacak inşallah durmuş bey elbistanı köy gürüntüsünden çıkarıp şehirleştiriyor hava kirliliğinide çözer çünkü çok çalışkan maşallah en iyi çalışan müdürde durmuş bey için bahadır özen genç yaşına ragmen kutlarım.çok başarılı

Avatar
hayalet 10 yıl önce

elbistanda sanırım her çalan zili manşetlere atmak lazım yada ilan ettirmek lazım bakıyorum bazan bazılarının gördüğünü ve bildiğini çekemeyen istemeyen bazı şahıslar çamur atıyor ama iz bırakmaz.... sanırım halkımız hiç gazete okumuyor elbistanda kaçak kömür yakalandığına dair...evet önceleri yollarımız okadar kötüydüki çukurlarda yol ortasında ot bitiyordu haklısınız bu başkan gelmeseydi o çukurlara agaçta dikilirdi...... saygılar egriye egri dogruya dogru...