Hava kirliliğinde Türkiye ikincisi olduk

Elbistan’da Ocak 2019’da ölçülen PM10 değerinin ortalaması 161 μg/m3 olarak ölçüldü. En yüksek PM10 değeri ise Iğdır’da 207 μg/m3 olarak tespit edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Hava Kalitesi İzleme Şube Müdürlüğü’nün Ocak 2019’a ait Hava Kalitesi Bülteni yayımlandı. Ölçüm istasyonu bulunan il ve ilçe merkezlerindeki hava kalitesini içeren bilgilerin yer aldığı Hava Kalitesi Bültenleri, ölçüm yapılan ayı takiben 2 ay sonra yayımlanıyor.

Bakanlığın yayımladığı Hava Kalitesi Bülteni’ne göre, kirli hava noktasında ülkemizin ilk sıralarda gelen yerleşim yerlerinden biri olan Elbistan’da; fabrikalar, enerji tesisleri, yakma tesisleri, inşaat faaliyetleri, yangınlar ve rüzgar kaynaklı olan partiküler madde (PM10) oranı tavan yaptı. Elbistan’da Ocak ayındaki partiküler madde ortalaması 161 olarak ölçüldü. Elbistan, bu oranla Iğdır’dan sonra Türkiye ikincisi oldu. Elbistan’ı, 147 PM1O ile Ordu’nun Ünye ilçesi izledi. 3 haneli rakamlara ulaşan merkezler ise, Adana, Amasya, Çorum, Erzincan, Mersin, Kahramanmaraş, Şırnak, Sinop-Boyabat ve Tokat oldu. Elbistan’da bir diğer kirletici olan kükürt dioksit (SO2) oranı da ülke genelindeki 76 merkezden yüksek çıktı. Elbistan’da Ocak ayında ölçülen ortalama SO’ değeri 15 oldu.

Bakanlık, Hava Kalitesi Bülteni’nde, Elbistan’ın da arasında bulunduğu Akdeniz Temiz Hava Merkezi’ne bağlı illerle ilgili olarak şu açıklamaya yer verdi:

“Akdeniz THM’ye bağlı illerde kükürt dioksit ve partikül madde emisyonları açısından 2017 yılı ile 2018 yılı değerleri karşılaştırıldığında; Kükürt dioksit ortalaması 2017 yılında 19 μg/m3 iken 2018 yılında %15 azalarak 16 μg/m3 ‘e gerilemiştir. Toz emisyonları açısından incelendiğinde ise; 2017 yılında 75 μg/m3 olan toz konsantrasyonu 2018 yılında %8 azalarak 69 μg/m3‘e gerilemiştir” denildi.

 

Çevre Mühendisleri Odası uyardı

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu tarafından açıklanan 2018 yılı Hava Kirliliği Raporu'nda Türkiye'de en az 60 milyon vatandaşın kirli hava soluduğu belirtilmişti.

Termik santrallerin olduğu Muğla Yatağan, Afşin Elbistan gibi bölgelerde de çok yoğun bir hava kirliliği olduğunu kaydeden Bozoğlu, “Ortaya çıkan veriler gerçekten üzücü ve halk sağlığı probleminin Türkiye’nin her tarafında yaşandığını ortaya koyan veriler olduğunu gördük. 2003 yılında hava kirliliğine karşılıklı olarak baktığımız zaman Türkiye’nin hava kirliliği Avrupa’ya göre sadece yüzde 5,6 oranında fazlayken, 2018 yılına geldiğimizde bu oranın yüzde 33,4’e çıktığını görüyoruz. Yani Avrupa’da alınan önlemler partikül madde oranlarının azalmasını sağlamış ama Türkiye’de yeterince önlem alınmaması nedeniyle hızlı bir toz kirliliği probleminin yaşandığını görüyoruz” açıklamasını yapmıştı.

 


Anahtar Kelimeler: