banner191
banner162

Hava kirliliği, kabus gibi üzerimize çöktü
banner167

Sağlık açısından birçok riskin tetikleyicisi olarak değerlendirilen PM10 oranı, 13 Kasım günü, 811 µg/m3'e ulaşarak rekor kırdı.
1.Grup kirli ilçeler arasında kabul edilen Elbistan'da kullanılacak katı yakıtların standartları ve hava kirliliği düzeyinin artması durumunda alınacak tedbirler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün aldığı Mahalli Çevre Kurulu kararında yer aldı. Elbistan'da belli standartların altındaki kömürlerin ısınma amaçlı kullanılmasına izin verilmezken; kükürtdioksit (SO2) oranının da µg/m3 olarak 500 ve üzeri gerçekleşmesi durumunda kalorifer ve sobaların günde yalnız 2 defa; 8 saati geçmemek kaydıyla yakılmaları sağlanacak. Bölgedeki emisyon yayan işyerlerini de havaya yaydıkları dumanı yüzde 50 azaltacak şekilde çalışacak.
Türkiye'nin, hava kirliliği bakımından ilk 10 merkezinden biri olan Elbistan'da kış mevsiminin kendisini hissettirmesi ile birlikte PM10 ve SO2 değerleri de hissedilir oranda arttı. Termik santralden atmosfere salınan kül ve duman ile kalorifer ve soba bacalarının dumanları ve araç egzozlarından çıkan gazlar, ilçenin hava kalitesinin ciddi oranda düşmesine neden oluyor. AB'de ve Dünya Sağlık Örgütü raporlarında; 1 yıl içerisinde sadece 35 kez aşılabilmesine izin verdiği PM10 denilen kirleticinin Elbistan'daki günlük ortalaması, sadece Kasım ayının ilk yarısına defalarca aşıldı. Elbistan'da, en yüksek ortalama 264 µg/m3 olurken; bu oran Dünya Sağlık Örgütü'nün belirledi sınır değerin 5 katını da aşıyor. Dünya Sağlık Örgütü ve AB, bu sınır değerlerin yılda 35 kez aşıldığı yerleşim alanları için acil önlem alınması gerektiğini belirtiyor.
Termik santral, şeker fabrikası gibi sanayi tesisleri ile katı yakıtlar ve araç egzozlarından kaynaklanan kirliliğe, Elbistan'ın coğrafi yapısının da yadsınamayacak şekilde etkisi olduğu biliniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi tarafından güncel olarak paylaşılan hava kirliliği raporlarına göre, kalorifer ve sobaların tam anlamıyla yakılmaya başlandığı Kasım ayından itibaren Elbistan'da etkili olan yüksek basınç sistemi, kirliliğin, ilçenin üzerine kabus gibi çökmesine neden oluyor. Elbistan'da bulunan Hava Kalitesi İzleme İstasyonu'ndan derlenen veriler de bu durumun en büyük göstergesi. Son 1 haftalık göstergeler ve istatistiki veriler, 'sağlık alarmı' seviyesinin de üstünde gerçekleşti. 
Kasım ayının ilk haftasında kirlilik ortalamaların geçtiğimiz yıla oranla düşük olduğu gözden kaçmazken 11-15 Kasım tarihleri arasında değerler ise tavan yaptı. 9 Kasım'da PM10 değeri en yüksek 262 µg/m3 olarak ölçüldü. 24 saatlik ortalama ise 98 µg/m3 olarak kaydedildi. 10 Kasım günü de değerler pek yüksek seyretmezken 11 Kasım itibariyle artış diğer günlere oranla 4 kat arttı. 11 Kasım'da PM10 değeri, en yüksek 768 µg/m3'e ulaşıp insanları nefes almakta bile zorlanır hale getirirken gün ortalaması da 227 µg/m3 olarak gerçekleşti. İstasyonun, 4 saat ölçüm yapmaması da gözlerden kaçmadı.
PM10 değerinin tavan yaptığı gün ise 12 Kasım oldu. 12 Kasım'da Elbistan için tehlike çanları daha yüksek çalarken PM10 değeri, 811 µg/m3'e ulaştı. 14 Kasım'da ise kirliliğin en yüksek düzeyde olduğu saat 17.00'den itibaren ölçüm yapılamadı. İstasyon, 7 saat boyunca ilçedeki kirlilik verilerini kaydedemedi. 15 Kasım günü ise rekor değerlerin ölçüldüğü zaman dilimlerinden biri oldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ömer Aydın 2 yıl önce

Adam laf anlamayan söz dinlemeyen çocuğuna kızan öğretmen için savcıya koşarak gidiyor...Çorunu çocuğunu dağını taşını kanser edenler için kılını kıpırdatmıyor ne acaip bir durum

Avatar
UYANIN 2 yıl önce

Elbistanda işler şöyle yürüyor Devlet termik santralini kurmuş halkta cahil olunca size şu kadar maaş termik santralde hava kirliliğini kanseri görmezden gelin demiş halkta işsiz tabi kabulleniş kanıksamış olayı yıllarca termik santral kanser saçıyor kapatılsın dendiğinde ''ekmamıznan oynaman açmı galak '' diyorlar buda devletin işine geliyor yıllar sonra ''ekmamıznan oynaman açmı galak'' diyenler kansere yakalnıyor ve yıllarca kazandıklarını kanseri yenmek için harcıyor sonuçmu sıfıra sıfır elde var kanser ...

Avatar
Elbistanlı 2 yıl önce

Bir kaç daha santral yapalım seneye ELBİSTAN DİYE BİRŞEY KALMAZ

Avatar
Deli veli 2 yıl önce

Elbistanin değerli yöneticileri ,Allah rızası için şu hava kirliliği için birşeyler yapın bir nebzede olsa azaltabilirseniz, bu inanin yol yapmaktanda taş duzmektende daha eftaldir; önce saglik önce insan...

Avatar
Elbistanlı 2 yıl önce

BİZİM ANKARA'DAKİ VEKİLLERİMİZ ÖLÜM VAR ÖLÜM UNUTMAYIN HAKKIMIZI ALIRIZ ÖBÜR DÜNYADA BİR YERLERE GELİNCE ELBİSTANDAN KAÇIP DA ANKARALARDA OTURMAYA BENZEMEZ ELBISTAN İNSANLAR KANSER OLUYOR

Avatar
Kazım Türkmen 2 yıl önce

Termik Santral bacalarına çözüm bulunmadan hava kirliliği asla önlenemez. En çok kanser ve solunum yolları hastalıkları memleketimizde görülmektedir. Meselenin ciddiyetle bir an önce ele alınması gerekirken, yetkililer halen boş nutuklarla insanları oyalamaktalar. Bu kayıpların vebali büyüktür. Reklam peşinde popülist işleri bırakıp, en büyük sorunların başında gelen insan ve çevre sağlığı için bacaların filtrelerinin en kısa zamanda takılması sağlanmalıdır.

Avatar
Ali 2 yıl önce

Yani zehirleniyorsunuz elbistan halkı bunu bile bile hemde siz termik santralin çalışmasına sessiz kalmaya devam edin.iyi uykular.

Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

Zehirlenmemiz kimin umrunda herkes keyfi ve parasina bakiyor yetkililere duyuramiyoruz sesimizi birdaha gelmeyecegiz bu dunyaya