Greenpeace: Termik santraller, yer altı su kaynaklarını tüketiyor

NASA’nın aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler için yaptığı son 900 yılın en kötü kuraklığı uyarısının ardından uluslar arası çevre örgütü Greenpeace’den de termik santrallerin yeraltından çektiği sular nedeniyle çevre adına korkutucu bir açıklama geldi.

Greenpeace, 2012 yılında termik santrallerin yeraltından çektiği suyun, Türkiye’deki yıllık insan kullanımı için uygun olan su miktarının yüzde 6’sına denk geldiğini açıkladı ve yeni kurulacak santrallerle birlikte bu rakamın katlanacağını öngördü. Bu da yaklaşık 5 milyon insanın su ihtiyacını karşılayacak rakamın termik santraller tarafından yeraltından çekilmesi anlamına geliyor.

NASA araştırmacılarının Türkiye, İsrail, Ürdün, Lübnan, Filistin, Kıbrıs ve Suriye’yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesinde 1998 yılında başlayan kuraklığın, muhtemelen son 9 asrın en kötü kuraklığı olduğunu açıklamasının ardından uluslar arası çevre örgütü Greenpeace, doğal bir olay olan kuraklığın etkilerinin iklim değişikliği ve insan faaliyetleriyle daha da şiddetli hale geldiğini açıkladı. Türkiye’nin içinde bulunduğu Akdeniz Havzası, iklim değişikliği ve dolayısıyla kuraklıktan en fazla etkilenecek bölgeler arasında yer alıyor. 2011 yılında yayımlanan İklim Değişikliği Ulusal Eylem Planı, Türkiye’de yıllık ortalama sıcaklığın gelecek yıllarda 2,5°- 4°C artacağını, artışın Ege ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde 4°C’yi, iç bölgelerinde ise 5˚C’yi bulacağını öngörüyor.

Greenpeace’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye’de iklim değişikliğinin etkilerinin birebir yaşanmasına rağmen, değişikliğin büyük nedenlerinden kömürlü termik santrallere yatırımın da hızla devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de şu anda 60 yeni kömürlü santral planı var. Kömürlü termik santraller, hem iklim değişikliğine neden oluyor, hem de yeraltı su kaynaklarına büyük zarar verirken su kaynaklarının azalmasına ve kirlenmesine sebep oluyor. Bunun yanı sıra, güneş ve rüzgar gibi temiz enerjilere yönelmek yerine daha fazla HES yapılarak nehirler baskı altına alınıyor. Oysa iklim değişikliği HES’lerin üretimdeki payının düşmesine neden olacağından, bu açık daha yüksek maliyetli doğalgaz ve kirli kömür santralleri ile ikame edilecek. Bu kısır döngüden kurtulmak için önce fosil yakıtlara bağımlılığımızdan kurtulup iklimi dengelemeli ve teknolojiyi daha fazla su tüketmek üzere değil, suyu az kullanma teknolojilerini geliştirmek üzere kurgulamalıyız. Yatırım planlamaları yapılırken yatırımların uzun vadeli çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri göz önünde bulundurulmalı ve havza ölçeğinde planlanmalı.”

Kömürlü termik santrallerin kullandığı su miktarına ilişkin de resmi verilerin yer aldığı açıklamada, “TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2012 yılında termik santraller tarafından 6,4 milyar metreküp su çekildi. Bu miktar, Türkiye'de yıllık insan kullanımı için uygun olan su miktarının yaklaşık yüzde 6'sına karşılık geliyor. Yerli linyit ile yapılması planlanan diğer santraller de faaliyete geçerse bu rakamın katlanması bekleniyor. TEMA'nın 2013 yılında yayınladığı uzman raporunda da belirtildiği gibi sırf Konya Karapınar Havzasındaki yapılması planlanan 5870 MWe santralin yılda 2 milyar 585 bin 952 m3 su kullanacağı tahmin ediliyor” denildi.

Kuraklıkla baş edebilmek için atılması gereken adımların da sıralandığı açıklamada, “Kuraklıkla baş edebilmek için suyu çılgınca tüketmek yerine, suyu daha evde arıtarak tekrar ve tasarruf yaparak kullanmalı, endüstri ve tarımda da az ama verimli kullanmalı, arıtarak geri dönüştürmeliyiz. Fosil yakıt bağımlılığını azaltarak; hem iklim değişikliğinin önüne geçebilir hem de çevresel baskıyı azaltarak su kaynaklarının korunmasına katkıda bulunmalıyız. Çatılara yağmur suyu toplama sistemleri ve güneş panelleri yerleştirmeli, bu sistemleri yaygınlaştırmalıyız. Endüstri ve enerjide su tüketimini en aza indirmeli, bu sınırlı ama en önemli kaynağı doğru kullanmalıyız. Doğru bir su yönetimi iklim değişikliğinin yarattığı kuraklık ve afet koşullarına uyum sağlanmasında en önemli adım olacaktır” ifadeleri kullanıldı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ÖYLESİNE BİRİ 2 yıl önce

olurmu istimlakdanpara gelici passada biniciler tama! birer metre kare yer alıp torpil bulurlarsa tekayici olucular..su çekilmiş hava kirlenmiş ne gıymatı var (editör yayınlayın bunu)

Avatar
Izginli 2 yıl önce

Ne yani Allahin suyu bitmez. Kiyamete kadar yeter korkmayin. Bunlarin niyeti baska
Ülkemizin ilerlemesini istemiyorlar. Gerekirse 10 tane daha santral yapsinlar

Avatar
sar. vıllage 2 yıl önce

Allahın suyu bitmezmiş. Allah o suyu termik santralle kirlet diyemi verdi?

banner110

banner1