banner108

Gözükara’nın Elazığ Türküsü, makaleye konu oldu

            Elbistanın Sesi Gazetesi Yazarlarından, Yazar-Şair Mehmet Gözükara’nın kaleme aldığı ve Alkış Dergisi’nde yayınlanan Elazığ ile ilgili 2 şiiri, Elazığ’da günlük olarak yayınlanan Günışığı Gazetesi’nde makale konusu oldu.

            Günışığı Gazetesi Yazarlarından R. Mithat Yılmaz, köşesinde geniş yer verdiği makalesinde, Mehmet Gözükara’dan övgüyle bahsederken, şiirlerine de yer verdi.

            Günışığı Gazetesi Yazarlarından R. Mithat Yılmaz’ın makalesi şöyle:

            “Bir Maraşlı Şairden İki Elazığ Türküsü

            Geçen haftaki yazımız Kahramanmaraş’ta yayınlanan Alkış dergisi üzerineydi. Yazımızın bir yerinde demiştik ki; Alkış’ın arka kapak-içinde her sayı notalarıyla birlikte bir şiir veya bir türkü yer alır. 87-88. sayı Alkışların kapak içinde ise Kahramanmaraşlı şair Mehmet Gözükara’nın şiirlerinden bestelenmiş biri Harput, diğeri Elazığ üzerine iki türkü yer almakta.

            Bu türkülere geçmeden, Alkış’ın 87. Sayısında okuduğumuz, derginin sahibi Oğuz Paköz’e ait “Müziğin Dili” başlıklı yazıdan bir alıntı yapalım gelin. Diyor ki Paköz yazısının daha başlarında:

            “Dergimiz yayımlanmaya başladığından beri müzik ile hep ilgilendik.  Çoğunluğu Maraş kökenli olmak üzere birçok müzik notası yayımladık. Müzik ile ilgili birçok yazarın görüşlerine yer verdik. Böyle bir yazıyı da dört yıl önce yazmaya başlamıştım. Son biçimi yeni oluştu.”

            Oğuz Paköz, yazısının bitimine doğru da şöyle demektedir:

            “Son yıllarda klasik müzikten uzaklaşmış daha çok geleneksel Türk müziği ile içli dışlı olmuştum. 2013 yılında Çukurova Senfoni Orkestrası’nın oluşturduğu Harput Senfonisi’ni ve daha sonra da Çukurova Senfoni Orkestrası’nın Mersin Devlet Opera ve Balesi ile birlikte sunduğu Senfoni ile İlahiler

Konseri’ni izleyince klasik müzik sevinci yeniden içimi kaplar oldu.”

Devam ediyor yazar:

“Harput Senfonisi’ni izlerken hep Enver Demirbağ’ı anımsadım. Bugünleri görse pek sevinirdi gibime geldi. Çok sesli müzik Türk Müziği ile iyice kaynaşmıştı. Harput Müziği önemlidir. Elazığ havalarının önemli bir kısmı söz ve ritim yapısı aruz ölçüsüne göre düzenlenmiştir…”

İlk sayfalarında bu ifadeleri okuduğumuz derginin arka kapak içinde ise Kahramanmaraşlı şair Mehmet Gözükara’nın şiirinden hemşehrimiz, müzik otoritesi Salih Turhan’ın bestelediği “Elaziz Aziz” türküsünün söz ve notalarını görüyoruz. Bir sonraki sayı Alkış’ta ise yine Gözükara’nın şiirinden bu kez

Mehmet Üçer’in bestelediği “Harput Dedikleri Taştan Kale” türküsünü ve notalarını.

Konuya ilgisi olanlar bilir. 2015 yılında, Faik İçmeli’nin başında bulunduğu Elazığ Dernekler Federasyonu (ELFED), “Harput-Elazığ ve Kültürü Konulu Halk Müziği Beste Yarışması” açtı. ELFED Kültür Sanat Danışmanı Salih Turhan’ın ifadesiyle, “Söz konusu yarışmada 25 kişiye ait 65 eser değerlendirilmiş; bunlardan 8’i çeşitli derecelere layık görülmüştür.” İşte değerlendirilen 65

eserden ikisi şair Gözükara’nın şiirlerinden Üçer ve Turhan’ın besteleridir. Hemen şuracıkta, parantez açarak not düşelim; bizim Sivrice Güzellemesi şiirimiz de Salih Turhan tarafından hüseyni makamında bestelenerek bu faaliyete yarışma harici sunulmuştu.

Tekrar Mehmet Gözükara ve bestelenen şiirlerine dönecek olursak: Mehmet Gözükara (1962-Elbistan), halk şiiri tarzında yazan; zaman zaman “Gözükara” mahlasını kullanan, “Halk Şairi” belgesini hak etmiş, geleneğe bağlı bir şair. Alkış dergisi dışında başka dergilerde de şiirlerini okuduğumuz

Gözükara’nın 10 civarında müşterek veya müstakil basılı eseri bulunmakta.

Alkış dergisinin 87. sayı-arka kapak içinde Salih Turhan’ın uşşak makamında bestelediği “Elaziz Aziz”; 88. sayıda ise Mehmet Üçer tarafından karcığar makamında bestelenmiş “Harput Dedikleri Taştan Kale” başlıklı güfteleri –notalarıyla birlikte– yer almakta. Bu güfte-şiirler ayrıca yine Salih Turhan’ın hazırladığı ve Elazığ Dernekler Federasyonu (ELFED)’nca bastırılan kitapta da baştan sona notalarıyla birlikte yer almışlardır.

Bu iki şiiri sizlere sunmadan önce, kadîm şehir Harput ve aziz şehir Elazığ için şiir yazma zahmetine katlanan Mehmet Gözükara’ya; bu şiirleri besteleme sancısını yaşayan Sahih Turhan ve Mehmet Üçer’e; yine bu güfteleri notalarıyla birlikte yayınlayan Oğuz Paköz’ün şahsında sevgili Alkış dergisine teşekkürlerimizi ifade ediyoruz.

Gelelim şiirlere. İlk şiir, 87 sayılı Alkış’tan “Elaziz Aziz”:

 

Değilse düzeltin Allah aşkına

Güzeli metheden dil aziz aziz

Her fani giremez gönül köşküne

Toprağı mübarek yol aziz aziz

 

Harput’un kalesi doğuyu süsler

Uluova’dan da yiğitler sesler

Murat’ın suları Keban’ı besler

Işığa dönüşen sel aziz aziz

 

Fırat, Murat, Peri Suyu çağlıyor

Hasret kalan kan mı yaş mı ağlıyor

Güzelleri görür görmez dağlıyor

Aşkın ocağında kül aziz aziz

 

Hangisin sayayım şehit yatanın

Bize emaneti ecdat atanın

Ayrılmaz parçası cennet vatanın

Vasfını saydığım Elaziz aziz

 

Şimdi de geldik 88. sayı Alkış’taki ikinci şiire; “Harput Dedikleri Taştan

Kale”:

Harput dedikleri oy taştan kale de

Aklımı başımdan oy oy aldı bir güzel

Düşürürler adın desem dile de

El değmeyen petek oy oy baldı bir güzel

 

Bakıp da görenin oy yüreğin dağlar

Eğleşip kalanın oy oy ayağın bağlar

Misk-i amber misali koku yayılır

Çiçekler içinde oy oy güldü bir güzel

 

Gökte yıldız başta oy sevda oynaşır

Gönül açılmamış oy oy kaç bohça taşır

Coşan Gözükara’m nasıl yatışır

Gönlüme destursuz oy oy daldı bir güzel


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Gözükara 2 yıl önce

Yapılan güzelliği gören göze her zamankinden daha fazla ihtiyaçımız var

Misafir Avatar
R. Mithat Yılmaz 1 yıl önce @Mehmet Gözükara

Sayın Gözükara; Elbistan'ın Sesi gazetesindeki yazıyı bugün tesadüfen karşıma çıktığı için okudum. Aslında, gönderdiğim Günışığı gazetesinin elinize geçip geçmediğini bile bilmiyordum. Çünkü bildirmediniz. Elbistan'ın Sesi gazetesini de adresime göndermeniz gerekirdi; onu da göndermediniz. Alacağınız olsun. Selamlar. RMY-Elazığ

Beğenmedim! (0)
Avatar
Şerif Uzman 2 yıl önce

Tebrikler sayın Gözükara,dilinize yüreğinize sağlık.Sizler iyiki varsınız.Başarılarınızın devamını diliyorum.Şerif Uzman-İstanbul

Avatar
Mustafa KÖK 2 yıl önce

Sevgil Mehmet'in, giderek artan güzellikte şiirler yazan kalemine ve gönlüne sağlık. Candan tebrik ediyoruz....

banner110