banner108

Genel Başkan Akçul, “Devrin gerçekleşmeme oranı yükseldi”

Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, Afşin-Elbistan A Termik Santrali ile kömür sahasının ERG-Werbund Elektrik’e devri konusu ve yeni işçi alımına ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

Genel Başkan Akçul, santral ve kömür sahasının özel sektöre devrinin gerçekleşmeme oranının her geçen gün yükseldiğini belirterek, “Devrin gerçekleşmeme oranı, gerçekleşme oranına göre daha yükseldi” diye konuştu.

Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’nin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için en az 215 yeni istihdama ihtiyaç olduğunu belirten Genel Başkan Akçul, işçi alımı noktasında çabalarının çok yönlü ve en üst düzeyde devam ettiğinin de altını çizdi.

Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, sendikasının Elbistan-Afşin Şubesi’ni ziyaret etti. Burada Şube Başkanı Adil Bölükbaşı ve yönetim kurulu üyeleri ile görüş alışverişinde bulundu.

Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Genel Başkan Nurettin Akçul’un gündeminde ise termik santralin devri, maden sahaları müdürlüğünün kurulması, işçi alımı ve maden kazaları vardı.

Açıklamalarına bölgeyi yakından ilgilendiren devir işlemi ile başlayan Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, ziyaret ettikleri siyasetçilerin ve yöneticilerin bu konuda fikir birliği içerisinde olmalarının önemine vurgu yaptı. Akçul, bu konuda şunları söyledi:

“Sendikacı olarak şuanda önümüzdeki en ağırlıklı konu işletmenin ve termik santralin devri. Şube Başkanımız Adil Bölükbaşı ve yönetimi ile birlikte Ankara’da defalarca toplantı gerçekleştirdik. Siyasilerimizi ziyaret ettik. Başta Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mahir Ünal Bey olmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Bey, Kahramanmaraş Milletvekillerinin tamamını ziyaret ettik. Ziyaretlerimizde bölge açısından ciddiyet arz eden bu meseleyi paylaştık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Erkoç’u, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven’i ve ilçe teşkilatlarını ziyaret ettik. Tüm bu saydığımız isimler tamamen bizimle birlikte hareket ettiler. Biz ne düşünüyorsak onlar da onu düşünüyorlar. Bu noktada her bir isme ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepsi de yöredeki mağduriyeti en aza indirme konusunda tüm çabalarını sarf ediyorlar. Meseleye samimiyetle el attılar. Geldiğimiz noktada da çok büyük faydaları ve katkıları oldu.”

Devrin gerçekleşmeme ihtimalinin ağır bastığını vurgulayan Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, “Bölgede ciddi bir huzursuzluk var. Devir oldu mu, olmadı mı, olacak mı? Devir için ilk telaffuz edilen tarih 30 Ekim 2015’ti. ‘Bu tarihte kesin devir oluyor’ dendi. Firma yetkilileri de aynı şekilde konuştu. Daha sonra ise mevzuattan kaynaklı eksiklikten dolayı gecikme oldu. 31 Aralık 2015 denildi. O da olmadı. Ama biz hep ‘devir olursa buradaki insanları nasıl kurtarırız’ diye mücadele verdik. Şube Başkanımız Adil Bölükbaşı ve yönetimi, susuzlaştırma çalışmasının bölge, santral ve işletme için olmazsa olmazı mantığı ile hareket etti. Bölgenin devir olacaksa da EÜAŞ kontrolünde yürümesinin sağlanması için Maden Sahaları Müdürlüğü kurulması için çalışmalar başlattık. Burada asıl amacımızdan birisi de mevcut arkadaşlarımızın yerinden, yurdundan oynamadan yaşayacakları mağduriyetini en aza indirmekti. Maden Sahaları Müdürlüğü adı altında bir birim kurularak arkadaşlarımızın istihdamını sağlamayı amaçladık. Bununla birlikte bölgedeki çalışmaların daha güvenli bir ortamda yapılmasına katkı olsun diye düşündük. Devir olacaksa bile burada bizim arkadaşlarımızın tamamının istihdamının sağlanması ve işlerinin devamı konusunda ümit doğdu.

Şuanda devrin hiç olmayacağı yönünde söylentiler oldu. Daha önceki açıklamalarımda devir için yüzde 50-50 demiştim. Şimdi ise devrin olmamasının yüzdesi daha da arttı. Biz, her iki duruma da hazırlıklıyız. İki duruma göre de tedbirlerimiz ve önerilerimiz var. Bu konuda da başta Bakanımız Mahir Ünal Bey olmak üzere yöre siyasetçilerimiz ve yöneticilerimiz bizimle birlikte hareket ettiler” ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Akçul, bölgedeki birçok işsizin ümitle beklediği işçi alımıyla ilgili olarak da, “Arkadaşlarımız işletmedeki norm kadro eksikliklerini tespit ettiler. Bu şekilde devam edilecekse mevcut işlerin yürüyebilmesi için en az 215 kişiye ihtiyaç var. Bu sayı, 215’in üzerindedir ama asgari rakam bu. Bunun içinde siyasilerimiz ve yöneticilerimiz bir gayret sarf ediyorlar. Şube Başkanımız Adil Bölükbaşı da görüşmelerini devam ettiriyor. EÜAŞ’ın da bu konuda bir iradesi var. İnşallah en kısa zamanda da buradaki eksik kadrolar doldurulur. Hatta bunun daha üzerinde bir kadroya ihtiyaç var. Zamansız emekli olacak arkadaşlarımızın çıkması ile birlikte 500’ün üzerinde bir istihdam açığı oluşabilir” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de yaşanan ölümlü maden kazalarına da değinen Genel Başkan Nurettin Akçul, “Allah, Çöllolar’daki arkadaşlarımız başta olmak üzere tüm maden şehitlerimize rahmet eylesin. Biz işçiler, ne zaman çok ölürsek haber oluyoruz. Bir bir ölümlerimizde kimsenin dikkatini çekmiyor. Gazetelerde ancak iki cümle ile geçiştiriliyoruz. Hâlbuki birin de binin de acısı aynıdır. İş kazaları konusunda 13 Mayıs’tan sonra hükümet görevini fazlasıyla yaptı. Yeraltı maden işçilerine tanınan yeni haklar, bizim de tasavvur edemediğimiz şeylerdi. O konuda da müteşekkiriz. İş sağlığı güvenliği tedbirleri ile ilgili mevzuatta yapılması gereken değişikliklerin tamamı yapıldı. 176 sayı ILO Sözleşmesi TBMM’den geçti. Bundan sonra biz mevzuattaki dağınıklığın giderilmesini istiyoruz.

Alınan bunca tedbirlere rağmen 2015 yılında 73 maden işçisi şehit oldu. 4 günde 1 maden işçisi arkadaşımızı kaybediyoruz. Sadece tedbirler yetmiyor. Bir önleme kültürünün mutlaka sindirilmiş olması lazım. Kurallar yetmeyebiliyor bazen. Sendikacılara, amirlere, işverenlere de büyük görevler düşüyor. Tüm taraflara sorumluluk düşüyor. Hiçbir canımızı kaybetmek istemiyoruz. Artık yeter. Elbistan, Soma, Ermenek artık bu ölümlü iş kazalarının hiç olmaması lazım. Bunu, bizim ülkemizin ayıbı gibi görüyorum. Hala madenlerdeki ölümlü iş kazalarında dünya birincisiyiz” görüşlerini paylaştı.

Akçul, son olarak da Afşin’deki bakır madeninin biran önce işletilmeye hazır hale getirilmesi noktasında ilgililere çağrıda bulundu.

Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şube Başkanı Adil Bölükbaşı da, Genel Başkan Nurettin Akçul’a teşekkür ederek, ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gariban 2 yıl önce

Baskan keser döner sap döner gün gelir hesap döner bu süreç de ne kadar yanımızda oldunuz olmadınız çok iyi biliyoruz sandık da görüşürüz

Avatar
Elbistanli 2 yıl önce

İnsAllah bu devir gerceklesmezde bazi orada calisipta sirkete yalakalik yapan cok bilmislerin hevesi kursaklarinda kalir. Calisirken devlete ne kadar faydasi olmuski sirketede o kadar olsun.

Avatar
balıkçılı 2 yıl önce

resim eski başkan ankarada ispatlayın

Avatar
AEL BİLİRKİŞİ 2 yıl önce

YATAN İŞÇİLERİ ÇALISTIRMA GAYRETİNDE BULUN SEN ÖNCE DEVİR BİR AN ÖNCE GERÇEKLEŞİR İNŞALLAH SİZİNDE HAKSIZ KAZANCINIZ SON BULUR

Avatar
işci 2 yıl önce

Bazı rant hayali kuranların hayali suya düştü :)

banner110