Fakıbaba: “Fabrikalarda üretim devamlılığı temel ilkemiz”

Bakan Fakıbaba, özelleştirme sürecinde çiftçinin de işçinin de haklarının korunacağını kaydederek, fabrikalarda üretim devamlılığının temel ilke olarak kabul edildiğini söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, fabrikayı alacak yatırımcının kota dahilinde üretim yapma mecburiyetinin bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili olarak farklı kesimler tarafından getirilen eleştirilerle kamuoyu açık bir şekilde yanıltılmak istenmektedir. Hükümetlerimiz döneminde, şekerpancarı üretimi azalmamış, aksine üretim geliştirilerek, çiftçilerimizin geliri önemli ölçüde yükseltilmiştir. Nitekim 2002 yılında 16,5 milyon ton olan şekerpancarı üretimi, 2017 yılında 20,8 milyon tona ulaşmıştır. Üretimde yapılan planlama yanında, modern tarım teknikleri ve sulama yöntemleri ile birim alandan elde edilen verim düzeyi ortalama yüzde 50 artmıştır. Böylelikle pancar üreticilerimizin refah seviyesi yükseltilmiştir.

Özelleştirme ile şekerpancarı fabrikalarının daha etkin çalıştırılması ve verimliliklerinin artırılması, böylece üretim maliyetlerinin azaltılması hedeflenmektedir. Üretim maliyetlerinin aşağı çekilmesi, yurtiçi pancar şekeri fiyatları ile dünya fiyatları arasındaki farkı azaltacak, halkımızın pancar şekerini daha uygun fiyatlardan tüketmesine imkân sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sektörün rekabet gücü geliştirilecektir. Gerçekleştirilecek özelleştirmede; söz konusu fabrikalarda çalışanlarla, pancar ekimi yapan çiftçilerin korunması ve fabrikalarda üretimin devamlılığı temel ilke olarak belirlenmiştir.

Her şeyden önce şunu özellikle belirtmek isterim: Özelleştirme sürecinde, çalışanlarımızın bütün hakları korunacak ve hiçbir mağduriyet oluşmayacaktır. Çalışanlarımızın yanı sıra çiftçilerimizin de hakları korunacaktır. Türkşeker'e pancar temin eden çiftçilerimiz, mevcut kotaları kapsamında pancar üretmeye devam edeceklerdir. Özelleştirilecek fabrikalara, üretime devam edilmesi zorunluluğu da getirilmiştir. Fabrikayı alacak yatırımcı, şartname gereği kota dâhilinde üretim yapmak mecburiyetindedir. Ayrıca fabrikaların, arsası için alınacağı iddiası da yanlıştır. Zira şeker üretimi ile doğrudan ilişkisi bulunmayan arsa ve araziler ihale dışında tutulmuştur.”

Özelleştirmeyle birlikte Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) üretiminin artacağı iddiasın da doğru olmadığını hatırlatan Bakan Fakıbaba,  şeker fabrikalarını, pancar üreticilerini ve tüketicileri olumsuz etkileyecek hiçbir uygulamaya izin verilmeyeceğinin de altını çizdi.

‘Şeker pancarı ve şeker sektörünün, Türkiye’nin tarımı için büyük önem arz ettiğinde değinen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, açıklamasını, “Bu sektörün ülke menfaatlerimize uygun olarak yönetilmesi, Hükümetimizin önceliğidir. Bu doğrultuda, şeker fabrikalarımızı, pancar üreticilerimizi ve tüketicilerimizi olumsuz etkileyecek hiçbir uygulamaya izin verilmeyecektir. Tüm bu gerçekler ortadayken, özellikle bazı muhalif siyasetçilerimiz tarafından üreticilerimizi endişeye, halkımızı korkutmaya yönelik hayal mahsulü birtakım iddialar ve senaryoların dile getirilmesi üzüntü vericidir. Evhamlar üreterek olumsuz algı oluşturmaya dönük bu tür açıklamalar aynı zamanda siyasi ahlaka da sığmamaktadır. Bu tür söylemlerde bulunan siyasetçilerin; Hükümetimizi, Sayın Başbakanımızı ve Sayın Cumhurbaşkanımızı asılsız iddialarla suçlamadan önce, evvela şapkalarını önlerine koyup sağlıklı bir şekilde düşünmeleri gerekmektedir. Siyasetçilerin görevi, yıpratma amaçlı yalan yanlış bilgilerle ve iftiralarla halkı yanıltmak değil, doğruları söylemek olmalıdır.

Halkımızın, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda siyasi mülahazalarla yapılan spekülatif açıklamalara itibar etmemesi ve Hükümetimiz tarafından yapılan açıklamalara güvenmesi önem arz etmektedir” cümleleri ile tamamladı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 1 yıl önce

Sn Fakı baba bizim fabrikamız kapanmasın özelleşince devamlılıgı varmı yokmu onu düşünemeyiz ayrıca sizinde öyle bir söz verme hakkınız yok seneye secim var siz bu sene özelleştirdiniz fabrikayı seneye secimi kaybettiniz gelen hükümet derse ki bizden önceki hükümet sattı ve alanda kapatmak istiyor yapacagımız bişey yok derse ne olacak,o yüzden özelleşmesse devamlılıgı garanti olacak..

Avatar
Mevlüt ÇANAK 1 yıl önce

Sayın Bakan'a güveniyorduk ama maalesef O da Doğaya ayak uydurdu.300 Koyun dedi,bizi heyecanlandırdı acaba dedik;bunlar da iyi bir şey yaparlar mı?Güya Şehir de yaşamaya çalışan ama Köyde olması gereken İnsanları yeniden tarımsal Üretime katacaktık.Sonuç ortada;Elbistan'ımızda şartları tutup da 300 Koyun alabilen İnsan kaç kişi bilmiyorum.Daha hiç duymadım,ki eğer başarılı olsa idi BANDO ile(gerçi şimdi moda MEHTER)duyururlardı.Anlayacağın FAKIBABA'da bizi Hüsrana uğrattı!Şimdi Bu açıklamaya GEL DE İNAAN!!

Avatar
burhan saykın 1 yıl önce

aynen fakıbaba bana mehti ekeri anımsattın imzala dediler imzaladı satın dediler sattı .10 yıl tarımı bitirdi sıra sende en son külleri kaldı onuda sen süpürde kurtulalım.

Avatar
sermet yıldız 1 yıl önce

FAKIBABA sayın bakan şekerle ilgili sizin inandığınız hiç bir şeye biz çiftçiler inanmıyoruz..!

banner124

banner116

banner119