banner136

ETSO’dan İstihdam Seferberliği ziyaretleri
Balik Dunyasi Reklam
banner43

21 Ocak 2019 günü düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği konusunda çağrıda bulunulurken, çağrının ardından tüm oda ve borsalar tarafından çalışmalar yapılmaya başlandı.

Bu çalışmalar kapsamında Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası da bir dizi etkinlikler düzenlerken, çok sayıda istihdam oluşturan işletmelere de ziyaretler gerçekleştirildi.

Aybaklar Tarım Ürünleri, Saraykent Pazarlama, Faruk Coşkun Elmaksan Tarım ve Sanayi Makinaları, El-Beton Ürünleri İnşaat, Tunçko Hazır Beton, Eltay Mobilya Dekorasyon, İmecem İnşaat ile Küçükler Ocakbaşı Yemek Hizmetleri işletmelerini ziyaret eden, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy, ETSO Meclis Başkanı Yüksel Çiçek ile birlikte işletme yöneticilerine istihdama katkılarından dolayı teşekkür belgesi takdim etti.

İstihdama yönelik teşekkür ziyaretlerinin devam edeceğini belirten Başkan Paksoy, yaptığı açıklamada, “25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İşe alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın” dedi.

Teşekkür belgesi takdim edilen şirket yöneticileri ise, yapılan ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, teşekkür ettiler.
 

 


Anahtar Kelimeler: