banner136

Eshab-ı Kehf SKYLİFE Dergisi’nde tanıtılacak
banner17

            Afşin Eshab-ı Kehf Mağarası ve Külliyesi, Türk Hava Yolları’nın yayın organı olan SKYLİFE Dergisi’nin Temmuz sayısında tanıtılacak.

            AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal’ın yaptığı görüşmelerin ardından, Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet  Özkarcılar’ın kaleme aldığı ‘En Uzun Uyku’ isimli yazı, derginin Temmuz sayısında yer alıyor.

            Kahramanmaraş’ın kültürel tarihinde önemli bir yer tutan Eshab-ı Kehf’in tanıtımı amacıyla, dünyanın en çok okunan dergileri arasında yer alan SKYLİFE’da tanıtım için çalışmalar yaptıklarını belirten Ünal, Eshab-ı Kehf ile ilgili yazının, derginin Temmuz sayısında yayınlanacağını söyledi.

            Ünal, “Kahramanmaraş ilimizin kültürel tarihinde önemli bir yer tutan Eshab-ı Kehf Külliyesinin tanıtımı amacıyla Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanlığı nezdinde yapılan görüşmeler sonucunda, Tük Hava Yolları SKYLİFE Dergisi Temmuz  2014 sayısında, Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özkarcılar  Beyin kaleme aldığı Eshab-ı Kehf Külliyesini tanıtan ‘En Uzun Uyku’ adlı yazı yayımlanacak” dedi.

 

‘En Uzun Uyku’

            Sütçü İmam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özkarcılar tarafından kaleme alınan ve SKYLİFE Dergisinin Temmuz sayısında yer alacak olan yazıda, şu cümlelere yer veriliyor:

            “Roma döneminde Hıristiyanlığı kabul ettikleri için putperest Dakyanus’un zulmünden kaçan yedi genç; Yemliha, Mislina, Mekselina, Mernûş, Tebernûş, Şazenûş ve Kafestatyûş, köpekleri Kıtmir ile birlikte bir mağaraya sığınırlar… Fakat askerler, dışarı çıkamasınlar diye mağaranın ağzını bir duvar örerek kapatırlar... Yedi genç burada yüzyıllarca uykuda kalır. Uyandıklarında sadece bir gece uyuduklarını düşünürler, aradan hayli uzun zaman (Kur’an-ı Kerim’de Kehf suresine göre süre 309 sene) geçtiğinin farkında değillerdir. İçlerinden biri yiyecek almak için dışarı çıkınca her şeyin değiştiğini görür…

Hem Hıristiyan hem de İslam inancında ortak payda olan yedi arkadaşın kaldığı mağaranın nerede olduğu konusunda farklı rivayetler var. Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında onlarca mağara Eshab-ı Kehf adıyla anılır. Bunlardan dört tanesi de Türkiye’de; Selçuk, Lice, Tarsus ve Afşin’de bulunuyor. Bu ilçeler, Eshab-ı Kehf’i ağırladığı söylenen mağaraların kendi bölgelerinde bulunduğunu söylese de bulgular Tarsus ve Afşin’i işaret ediyor. Birçok Müslüman âlimin görüşü ise, Eshab-ı Kehf olayının Afşin’deki (Efsus) mağarada gerçekleştiği şeklindedir.

Tespit edebildiğimiz kadarıyla, dünyanın muhtelif yerlerindeki diğer Eshab-ı Kehf’lerde böyle muhteşem bir külliye bulunmuyor. Afşin, bu anlamda tek örnek olarak kaldığı gibi Kahramanmaraşlılar, çocuklarına -yedi arkadaşın adları olan- Yemliha, Mislina, Mekselina, Mernûş, Tebernûş, Şazen, Eshabil gibi isimler koyarlar. Bu durum, Kahramanmaraşlıların Eshab-ı Kehf olayını tarih boyunca benimsediğini ve canlı tuttuklarını gösterir.

Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde yer alıyor. Burada Yedi Arkadaşa ithaf olarak inşa edilen külliye, Antik Çağ’dan beri kutsal sayılan ve Eshab-ı Kehf adıyla tanınan kayalık bir tepenin yamacındaki mağaranın çevresinde kurulmuştur. Önemli bir ziyaretgâh olması yanında çevrenin ticaret, ilim ve kültür merkezi olan, mimari tasarımı açısından da Türk sanatının özgün örnekleri arasında yer alan külliyenin öyküsü yöredeki herkes tarafından bilinir.

Kur’ân-ı Kerîm’de de anlatıldığı gibi, mağarada yıllarca uyuyan arkadaşların uyandırıldıktan kısa bir süre sonra da vefat ettikleri ve bu olaya şahit olan insanlar tarafından mağaranın yanına bir kilise yapıldığı ifade edilir. Kaynaklardan anlaşıldığına göre bu kiliseyi Bizans İmparatoru II. Theodoius (408-450) yaptırmış. Daha sonraları “İsa Mescidi” ismiyle bilinen ve zamanla harabeye dönen bu kilisenin üzerine, Anadolu Selçuklularının Maraş Emîri olan Nusretüddin Hasan Bey, bir dizi inşaat yapmış. İlk yapı, Eshab-ı Kehf Külliyesi’ne gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve konaklamaları için 1215 yılında tamamlanan Ribat’tır. Bunu 1215-1234 arasında inşa edilen camii, sonra da 1233 tarihli han izler ve böylece ortaya bir külliye çıkar. Külliye zamanla genişlemeye devam eder; Dulkadir Beyliği döneminde medrese (1480-1492), kadınlar mescidi (1500) ve türbe ilave edilir. Osmanlılar ise (1531) Paşa Çardağı’nı inşâ eder. Bu öyküsüyle Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi; Hıristiyan ve İslâm dünyasında kutsal bir mekân kabul edilen ve Bizans devrinden beri önemli bir ziyaret yeri olan bölgeye Anadolu Selçuklu, Dulkadir Beyliği ve Osmanlı Devleti’nin sahip çıktıklarını gösterdiği kadar, bu olayın Afşin’deki (Efsus) mağarada yaşandığını kabul ettiklerini de ortaya koyar.

Eshab-ı Kehf olayı, Hıristiyan ve İslâm dünyasında canlılığını tarih boyunca korumuş bir olgudur. Olayın öneminden dolayı Kur’an-ı Kerim’in 18. suresi “Kehf” adını taşır ve orada neler yaşandığı anlatılır. Hristiyanlar ise “Yedi Uyurlar”ı aziz olarak kabul ederler. Eshab-ı Kehf olayına Musevi ve Hint kutsal kitaplarında da rastlayabilirsiniz. Eshab-ı Kehf olayı ve ziyaretgâhları, farklı toplum ve inançlar arasında toplumsal barışı ve hoşgörüyü tesis eden önemli kültür mirasları olduğu gibi dinler arası iletişimin de odak noktasıdır.

Dünyada bir örneği daha olmayan Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi, “İnanç Turizmi” açısından oldukça önem taşıyor. Bütün insanları buraya davet ediyoruz.”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mansar 6 yıl önce

bir kentin tarihi turistik yerlerine tanıtım yapmak yerli ve yabancı turist çekebilmek için öncelikle o kentin ana arter yol probleminin hallolması birinci şarttır.afşin ve elbistanın kapalı kutu olmaktan çıkabilmesi göksun-afşin/göksun-afşin-elbistan/Elbistan-Kozluca-malatya duble yollarının bir an önce proğrama alınıp yapılması gerekir.o zaman turist çekmek daha akılcı ve kolay olur.