banner108

Erbilen’den, kurban kesimi ve kurbanlık uyarısı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, vatandaşları kurbanlık telaşının sardığını ifade eden, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanlığı Veterinerlik ve Mezbahalar Şube Müdürlüğü Elbistan Kesimhanesi Sorumlusu Veteriner Hekimi Fatih Erbilen, vatandaşlara bir dizi uyarılarda bulundu.

Elbistan’da kurban kesimi konusunda hizmet sunulacağını da dile getiren Erbilen, “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Elbistan kesimhanesi olarak bu kurban bayramında da halkımızın daha hijyenik ve sağlıklı bir ortamda rahat bir şekilde kurbanlarını kesebilmeleri için, halkımıza daha iyi hizmet vermek adına Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Elbistan Kesimhanesi Yalçınlar Et Kombinası olarak hizmet verecektir” dedi.

 

Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler

Vatandaşların kurbanlık hayvan alırken dikkat etmesi gereken unsurlara da değinen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Elbistan Kesimhanesi Sorumlu Veteriner Hekimi Fatih Erbilen, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın, iller arası nakillerde veteriner sağlık raporu ve büyükbaş hayvan pasaportu, ilçe içerisindeki ve ilçeler arası nakillerde ise büyükbaş hayvanlarda hayvan pasaportu ve kulak küpe numarası, küçükbaş hayvanlarda ise hayvan nakil belgesi ve kulak küpe numaralarına dikkat etmeleri, bu evrakları ve kulak küpesi olmayan hayvanları almamaları gerekir. Alınan kurbanlık hayvanların kesinlikle kulak küpe numaraları olmalıdır. Kulak küpeli hayvan sağlıklı aşısı yapılmış hayvan demektir. Çok zayıf olan hayvanlar ve gebe olan hayvan alınmamalı, dişi hayvanlar veteriner hekim tarafından kontrol ettirilip öyle alınmalıdır. Yeni doğum yapmış hayvan alınmamalıdır, yüksek ateşi olan hayvan, çok genç, etleri olgunlaşmamış hayvan, tüyleri karışık ve mat olan hayvan, bakışları ve dış görünüşü cansız hayvan, pis kokulu ishali ve burun akıntısı olan hayvan ve çevreye aşırı tepkili veya çok duyarsız hayvan kurban olarak alınmamalıdır. Hayvanların bir veya iki gözü kör, kulakları kopuk, bir veya iki boynuzu kökünden kırık, kuyruğunun yarısı kopmuş veya doğuştan kuyruksuz, dişlerinin çoğu dökük, meme başları kopuk, yürüyemeyecek kadar topallığı olmamalıdır. Genel sağlık açısından kurban edilecek hayvan; durgun ve halsiz, aşırı öksürük ve aksırıklı olmamalı, gözleri, derisi ve kılları parlak ve canlı olmalı, göz, ağız ve burnunda akıntı olmamalıdır. Kurbanlık hayvan aşırı zayıf ve gebe olmamalıdır.”

Dini yönden hangi hayvanların kurbanlık olabileceğine de değinen Veteriner Hekim Fatih Erbilen, “Büyükbaş bir hayvanın kurban olabilmesi için süt dişlerinin değişmiş olması, iki yaşını doldurmuş olması, halk arasındaki deyimi ile kapağı atmış olmalıdır. Koyun ve keçilerde ise bir yaşını doldurması veya anasının boyunda olması gerekir. Kurban edilecek hayvanın sağlıklı azaları tam ve besili olması gerekir” dedi.

 

Kurban kesim hizmeti sunulacak

Erbilen, yaptığı açıklamada, “Mülkiyeti Büyükşehir Belediyemize ait olan ve Yalçın Et Kombinası adı altında hizmet veren kombinada, Büyükşehir Belediyesi Meclis Kararı uyarınca bu yıl kurban kesim ücretleri büyükbaş hayvanlarda 200 TL, küçükbaş hayvanlarda 40 TL olarak belirlenmiş olup, vatandaşlarımızın mağdur olmamaları acısından kesim sıralarının şimdiden almaları gerekmektedir” diye konuştu. Erbilen, kesim sıralarının Cihan Et Kombinasından verildiğini, makbuz karşılığı Cihan Et Kombinasından sıra alınabileceğini kaydetti. 

Erbilen, kurbanlık olarak alınan hayvanların etinin kalitesi ve hayvan refahı acısından 12 saat önceden aç bırakılması gerektiğini, hayvanların taşınması ve kesilmesi sırasında eziyet verilmeden ehil kişilere bu işlemlerin yaptırılması gerektiğini belirtti.

Vatandaşların kurbanlarını, kurban komisyonunun belirlediği alanlarda veya kendi bahçelerinde kesmeleri gerektiğini de ifade eden Erbilan, sokak ortasında kurban kesilmesinin yasak olduğunu, kurbanları kestikten sonra kurban atıklarının ise gelişi güzel sokak aralarına atılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

Erbilen, kurban atıklarının mutlaka gömülmesi gerektiğini dile getirerek, “Özellikle sokak hayvanlarına gelişi güzel kurban atıklarının verilmemesi gerekiyor. Bazı hastalıklar (kist hydatic gibi) sokak hayvanlarını ara konakçı olarak kullandıkları için, sokak hayvanlarından da insanlara geçebilir. O nedenle kurban atıklarının derince çukurlara gömülmesi veya temizlik ekiplerinin aynı gün kaldırabileceği çöp konteynerlerine, çöp poşetleri içerisinde bırakılması gerekir. Vatandaşlarımızın kurbanlarını kestikten sonra sağlık acısından kurban karkas ve sakatatları üzerinde anormal bir durumla karşılaşmaları halinde, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Zabıta Müdürlüklerine ulaşarak, veteriner hekimlere kontrol ettirdikten sonra, kurban etlerinin dağıtılması ve tüketilmesi önemlidir” şeklinde konuştu.  

 

Kurban etlerinin muhafazası

Kurban etlerinin iyi saklanmaması halinde çok kısa sürede milyarlarca bakterinin oluşabileceğini anlatan Erbilen, şunları söyledi:

“Et ve et ürünleri bakterilerin çoğalmaları için son derece uygun bir ortam niteliğindedir. Uygun koşullarda bir bakteri 12 saatte 16 milyara ulaşabilmektedir. Bu durum hafif bir bakteri yüküne sahip bir etin, iyi muhafaza edilmediği takdirde bir gece sonra insan sağlığı açısından ne derece büyük bir tehlikeye dönüşebileceği konusunda fikir vermektedir. Kurban etleri, parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve önce güneş görmeyen serin bir yerde 5-6 saati geçmeyecek şekilde bekletilerek, etin sıcaklığının düşmesi sağlandıktan sonra buzdolabına kaldırılmalıdır. Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak bir durumda büyük parçalar halinde üst üste konulursa, buzdolabı ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. Bu nedenle etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede bozulma ve kokuşma, hatta yeşillenme görülür. Böyle kısımlar kesinlikle tüketilmemeli, atılmalıdır.”Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110