EMTAL öğrencileri, Ankara’daki sanayi kuruluşlarını gezdi
 ‘Bölgenin İhtiyaç Duyduğu Sektör Odaklı Nitelikli Eleman Yetiştirilmesi’ projesi kapsamında Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Ankara’daki sanayi tesislerini gezerek firmaların çalışmaları hakkında bilgi sahibi oldu.

PYE-II EuropeAid/133936/M/ACT/TR teklif çağrısı kapsamında hazırlanan ve sözleşme makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı–Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı tarafından kabul edilen “Bölgenin İhtiyaç Duyduğu Sektör Odaklı Nitelikli Eleman Yetiştirilmesi” projesinin uygulanmasına devam ediliyor. Proje kapsamında proje ortaklarından olan Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 12 öğretmen gelişmiş sanayi kuruluşlarının bulunduğu Ankara’ya giderek bir dizi ziyarette bulundu. İşe uyumlarını gerçekleştirmek amacıyla mesleki eğitim yönetici ve öğretmenlerine yönelik olarak düzenlenen bu gezinin tüm giderleri sözleşme makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı-Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı tarafından karşılandı.

Proje Koordinatörü Akif Dal, yapılan geziyle ilgili olarak, şunları söyledi:

“Mesleki açıdan tükenmişlik bireyleri mesleki, kişisel ve örgütsel açıdan gereksinimleri olan canlılıktan alıkoyan bir durumdur. Bu durum sadece tükenmişliği yaşayan bireyi değil bireyin hizmet verdiği kişileri, çalıştığı kurumu, aile ve arkadaş çevresini ve de içinde yaşadığı toplumu etkiler. Bu nedenden ötürü tükenmişliğin önlenmesi ve tükenmişlikle baş etme yollarının belirlenmesi ve uygulanması çok önemlidir. Özellikle öğretmenlerdeki tükenmişliğin belirtilen tüm nedenlerden dolayı iyi tanımlanması ve gerekli önlemlerin alınması ayrı bir önem taşımaktadır. Projemiz kapsamında 12 öğretmen gelişmiş sanayi kuruluşlarına gönderilerek bir nebze de olsa bu tükenmişliği azaltmaları sağlanmaya çalışılmıştır. Tükenmişliği önleme çalışmalarını bireysel olduğu kadar örgütsel temele de dayanmaktadır. Araştırmacılara göre yöneticiler öğretmenlere olumlu geribildirim vererek, onlarla çalışırken işin olumlu yanlarını tartışabilecekleri zaman ayırarak ve çeşitli olanaklar sağlayarak tükenmişliği önleyebilirler. Yani sosyal desteğin olduğu olumlu atmosferli bir okulda çalışmanın önemini vurgulamıştır.”

Proje kapsamında 5 okuldaki öğretmen odalarının yeniden dizayn edildiğini belirten Dal, “Böyle bir ortam, öğretmenlerin sorunlarını diğerleriyle paylaşmasını ve arkadaşlarından çözüm ya da yardım önerisi almalarını sağlayacaktır. Problemlerini paylaşmak ya da teneffüste arkadaşlarıyla soysal etkinliklerde bulunmak stresi ortadan kaldırarak tükenmişlik duygusunun oluşumunu belli ölçülerde önleyebilecektir. Tüm tükenmişlik türlerini tedavi etmenin en etkili yolu okulun doğasını ve işleyişini değiştirmektir. Okulları öğrenciler için olduğu kadar öğretmenler için de daha sıcak ortamlar haline getirerek bu bozuklukların oluşmasını önlemek ya da en azından oluşum yoğunluğunu ve sıklığını azaltmak olanaklıdır. İlçemizde mesleki eğitim veren kurumlardaki öğretmen odalarının dar olduğu Isı, ses ve ışık düzeyleri, çalışanlar için en uygun seviyede olmadığı gözlemlenmiştir. Projemizle 5 okuldaki öğretmen odaları daha geniş mekanlara taşınmış ısı, ses ve ışık düzeyleri, çalışanlar için en uygun seviyeye getirilerek yeniden dizayn edilmiştir” şeklinde konuştu. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sedat binbuğa 1 yıl önce

yararlı bir gezi oldu okul ve sanayi kaynaşması ve teknolojik yenilikler açısından önemi oldukça faydalı ve verimli geçti emeği geçen herkese teşekkürler

banner110