banner136

Emniyet Müdürü Aşık, 1 yıllık çalışma raporunu açıkladı
banner143
   Hırsızlık olaylarında ciddi düşüş sağlandı

 Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün hazırladığı 2018 yılı çalışma raporuna göre, polisin ilçe merkezinde asayişin sağlanması yönündeki faaliyetler ile suçu önleyici ve sonrasındaki adli ve idari hizmetler sayesinde hırsızlık, gasp ile mala karşı işlenen olaylarda ciddi manada düşüş meydana geldi.

2018’de; bir önceki yıla oranla, evden hırsızlık olaylarında yüzde 39, işyerinden hırsızlık olaylarında yüzde 35, oto hırsızlığı olaylarında yüzde 77, otodan hırsızlık olaylarında ise yüzde 18 azalma sağlandı.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, görev ve sorumluluk alanında kalan bölgelerdeki 1 yıllık çalışma ve faaliyetlerini içeren istatistikler, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık tarafından açıklandı.

 Hırsızlık olaylarında ciddi oranda düşüş var

 Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, 2018 yılında hırsızlık olaylarına karşı etkin bir mücadele verdi. Evden ve işyerinden hırsızlık yapan şahısların yakalanıp adalet önünde hesap vermesi için kılı kır yaran polisin bu yönde ne kadar başarılı olduğu istatistiklere de yansıdı.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, hırsızlık ve diğer asayiş olayları ile ilgili olarak şu bilgileri paylaştı:

“2017 yılı ile 2018 yılı suç oranları kıyaslandığında yaptığımız çalışmalar doğrultusunda; evden hırsızlık olaylarında yüzde 39 azalma, işyerinden hırsızlık olaylarında yüzde 35 azalma, oto hırsızlığı olaylarında yüzde 77 azalma, otodan hırsızlık olaylarında ise yüzde 18 azalma, 2018 yılı itibariyle mala karşı işlenen suçların genel toplamında yüzde 28 azalma olduğu görülmüş olup, suçların aydınlatılma oranı yüzde 45’ den yüzde 55’e yükseltilmiştir. Emniyet Teşkilatı olarak yaptığımız suçu önleyici ve sonrasındaki adli ve idari hizmetler sayesinde başarı oranı gözle görülür oranda arttırılmıştır.

Genel güvenlik ve asayişin sağlanması amacıyla sorumluluk bölgemizde yapılan uygulamalar kapsamında 2017 yılında 114 bin 836 şahıs sorgulanmış, 10 bin 995 şahsın kaydı olduğu, 420 şahsın ise arandığı tespit edilmiş olup, 2018 yılında ise 119 bin 565 şahıs sorgulanmış, 8 bin 468 şahsın kaydı olduğu 363 şahsın arandığı tespit edilmiştir. 2017 yılına 2018 yılında sorgulanan şahıs sayısı yüzde 4 arttırılmıştır.”

 Zehir tacirleri ve sokak satıcılarına büyük darbe vuruldu

 2018 yılında uyuşturucu ve uyuşturucu satıcılarına dönük de kararlı bir şekilde mücadele edildiğini vurgulayan Aşık, özellikle tefecilik, kaçak alkol ve sigara konularında yapılan çalışmaları ile işlem sayısı ve ele geçen malzeme sayısında belirgin bir artış olduğuna dikkati çekti.

Aşık, “Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliğince 2018 yılı içerisinde yapılan çalışmalarda 114 olayda 9 kilogramın üzerinde esrar maddesi, 79 olayda 242,57 gram sentetik cannabinoid (Bonzai), 24 olayda 38,78 gr metamfetamin, 6 olayda 71 kök kenevir ve 7 olayda ise 631 adet sentetik hap (Extacy-Captagon) ele geçirilmiştir.

Kaçakçılık ve Organize İşlerle Mücadele Grup Amirliğimizce 2017 yılı içerisinde yapılan çalışmalarda 313 adet tarihi eser, 165 adet cep telefonu, 13 bin 371 paket sigara, 150 litre akaryakıt, 19 adet sahte para/belge, 8 adet silah, 23 litre sahte içki ele geçirilmiş olup 10 tefecilik /dolandırıcılık olayı ile ilgili işlem yapılmıştır. 2018 yılında ise 21 adet tarihi eser, 59 adet cep telefonu, 18 bin 752 paket sigara 940,80 kg tütün,14 bin 154 adet makaron ve 444 paket nargile tütünü, 7 adet sahte para/belge, 13 adet silah, 214 şişe, 66 litre ve 38,9 kg kaçak alkol ele geçirilmiş olup 37 tefecilik ve dolandırıcılık olayı ile ilgili işlem yapılmıştır” dedi.

 48 bin 823 araç sorgulandı

 İlçedeki trafik sorununun asgari düzeye indirilmesi amacıyla rutin denetimlerin yanı sıra eğitici faaliyetlere de ağırlık verdiklerini kaydeden Elbistan İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, “Trafik problemlerinin asgari düzeye indirilmesi için kamu kurumlarının talepleri doğrultusunda vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi çalışmalarına da ağırlık verdik. Kamu kurumlarının talepleri doğrultusunda 2017 yılında 15 kurumda toplamda bin 300 kişiye eğitim verilmiş; 2018 yılında ise 29 kurumda 3 bin 500 kişiye eğitim verilmiştir. 2017 yılına kıyasla eğitim verilen kurum sayısı yüzde 56 eğitim verilen kişi sayısı ise yüzde 169 artmıştır. Trafik Denetleme Büro Amirliğimizce yapılan uygulama ve denetlemelerde 2017 yılı içerisinde 39 bin 382 araç sorgulanmış, 382 sürücüye ehliyetsiz araç kullanmaktan işlem yapılmış, 560 araç ise trafikten men edilmiştir.2018 yılı içerisinde ise 48 bin 823 araç sorgulanmış, 699 sürücüye ehliyetsiz araç kullanmaktan işlem yapılmış, 657 araç ise trafikten men edilmiştir. 2017 yılına kıyasla denetlenen araç sayısında yüzde 23, ehliyetsiz araç kullanma ile ilgili yapılan işlem sayısında yüzde 82,9 ve trafikten men edilen araç sayısında ise yüzde 17 artış olmuştur. Yapılan çalışmalar doğrultusunda yaralamalı trafik kazası sayısında yüzde 17,6 azalma sağlanmıştır” şeklinde bilgi aktardı.

 119 bin 565 kişinin GBT sorgusu yapıldı

 Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, ‘Huzur-Türkiye’ ve ‘Huzur-Elbistan’ adı verilen genel asayiş uygulamalarını 2018 yılında da devam ettirdi. Suçun önlenmesi ve suçlularla mücadele amacıyla yapılan bu uygulamalar, özellikle okul çağındaki çocukların güvenliği noktasında büyük katkı sundu.

Emniyet Müdürü Aşık, yıl içerisindeki genel asayiş uygulamalarında 119 bin 595 şahsın GBT sorgusundan geçirildiğinin bilgisini vererek, “Genel güvenlik ve asayişin sağlanması amacıyla sorumluluk bölgemizde yapılan uygulamalar kapsamında 2017 yılında 114 bin 836 şahıs sorgulanmış, 10 bin 995 şahsın kaydı olduğu, 420 şahsın ise arandığı tespit edilmiş olup, 2018 yılında ise 119 bin 565 şahıs sorgulanmış, 8 bin 468 şahsın kaydı olduğu 363 şahsın arandığı tespit edilmiştir. 2017 yılına 2018 yılında sorgulanan şahıs sayısı yüzde 4 arttırılmıştır” ifadelerini kullandı.

 ‘24 saat vatandaşın yanındayız’

 Polisin, 365 gün 24 saat halkın ve vatandaşın yanında olduğunu vurgulayan Elbistan İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, “Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak, Elbistan ilçemizde halkımızın refah, huzur ve mutluluğunu; milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı kalarak, Türk milletinin bağımsızlığını ve ülkemizin bölünmez bütünlüğünü bozmadan koruyarak görevimizi yerine getirmek için özveri ile çalışıyoruz ve çalışmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Anayasa, kanunlar, tüzükler ve yönetmeliklerin bize verdiği yetkilere dayanarak gece gündüz demeden tüm cesaretimizle ve büyük fedakârlıklarla görevimizi yapmakta olduğumuzu ve yaptıklarımızın üzerine koyarak tüm hassasiyetimizle çalışmaya devam edeceğimizin bilinmesini kamuoyunun bilgilerine sunarız” cümleleri ile açıklamalarını tamamladı.
 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ŞEKERCİ 7 ay önce

Sayın müdürüm trafikte kural tanımayan istedigi yolda ters düz tanımayan motorsikletlilerede [suriyeli] biraz taviz vermeseniz elbistanımız dahada huzurlu olacak.

Avatar
Vatandaş 7 ay önce

Güvenlik gorevlilerimizi tebrik ederken onların onlara hayran olan çocuklara daha çok ilgi göstermelerini bekliyorum . Kucuk yasta alacakları bu sevgi bu çocukları sucsuzlaga ve güvene itecektir suç işlemeye yönelik azalma belkide bir kalem daha düşecektir . Özel günlerde devletin sağladığı finansman ile ilk okul çocuklarına çukulata dağıtmak gibi , gorevini layıkı ile yapan herkese kolay gelsin .

Avatar
Vatandaş 7 ay önce

Emniyet teşkilatına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz

Avatar
Hüseyin 7 ay önce

Son zamanlarda denetlemeler gerçekten hız kazandı gerek Emniyet teşkilatına gerek jandarma kuvvetlerine teşekür ediyorum bir vatandaş olarak ama yetmez ehliyetsiz o kadar sürücü varki sorumsuz yol ortasında park etmeler kırmızı ışık ihlali ve hız ihlali varki bitmiyor çünkü eyitimsiz yobaz mafyavari bir toplum var karşımızda ama Emniyet ve jandarma birimlerinin zamanla bu sorunu çözeceklerine inanıyorum iyi görevler diliyorum saygılarımla

Avatar
ELBİSAN 7 ay önce

EYİTİMLİ YOBAZLARDA VAR SADECE EYİTİMSİZLER OLMAZ

Avatar
Vatandaş 7 ay önce

Tebrikler müdürüm Allah yardımcınız olsun sayenizde cezaevi doldu taştı daha nice it köpek hırsız ursuz sokakta onlarıda tıkın içeri

Avatar
Kuzeyli 7 ay önce

Merkezden uzak olan yerleşim yerlerinde ( özellikle kuzey ilçelerde )
en önemli sorun İSTİHDAM alanlarının yokluğu.
Sürekli göç veriyor. Ama iş imkanı olsa yatırımlar olsa kimse göçmez
Her birimiz şehrimiz için bunu gündeme getirmeliyiz
Tarım ve hayvancılığın temel sorunları çözülürse insanlar kendi yaşadığı yerde geçimini sağlar
Ekonomik hareketlilik olur . İlde yaşayan herkes kazanır
Okunması ve gündeme gelmesi dileğiyle

Avatar
Vatandaş 7 ay önce

Allah yardımcınız olsun sayın müdürüm kolay gelsin

banner129

banner116

banner119