ELOFF üyeleri, Acil Yardım Eğitimi Sertifikalarını aldı

Elbistan Alternatif Doğa Sporları ve Offroad Kulübü Derneği (ELOFF) üyeleri, Kahramanmaraş Valiliği İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü uzmanları tarafından verilen Genel Afet Bilinci Eğitimi’ni tamamlayarak sertifikalarını aldı.  

ELOFF üyeleri, aldıkları ‘Acil Yardım Eğitimi Sertifikası’ ile olası doğal afet ya da kazalarda ilkyardıma muhtaç kişilerin yardımına daha doğru teknikle ve bilinçle koşacak kuruluşların başında yer alacak.

Kurulduğu günden beri sosyal sorumluluk projeleri ve arama-kurtarma çalışmalarında daha etkin rol üstlenmeyi amaç edinen ELOFF üyelerinin, bu noktadaki bilgi birikimlerini arttırmak, teorik bilgilerini güçlendirmek amacıyla Elbistan Kaymakamlığı ve Kahramanmaraş Valiliği İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü’nün organizesi altında gerçekleştirilen Genel Afet Bilinci Eğitimi sona erdi.

ELOFF’un 40’a yakın üyesi, Elbistan Gençlik Merkezi’nde acil durumlarda arama-kurtarma, yangın öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenler, ilkyardım, bina tahliyesi ve acil eylem tatbikatı konularında sinevizyon eşliğinde eğitimler aldı. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan ELOFF üyelerine AFAD tarafından gönderilen sertifikaları Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun tarafından takdim edildi.

Elbistan Gençlik Merkezi bahçesindeki sertifika takdimi programında konuşan Elbistan Alternatif Doğa Sporları ve Offroad Kulübü Derneği (ELOFF) Başkanı Hasan Göçer, “ELOFF olarak, üyelerimizin herhangi bir acil durumda, faaliyet ve arama-kurtarma çalışmalarında elimizden geleni yapmaya çalışıyorduk. Ancak, gerek ilkyardım gerekse de arama-kurtarma konularında bilgisi yeterli düzeyde olmayan üyelerimiz vardı. Üyelerimiz arasında ciddi sayıda sağlık personelimiz var ama genel anlamda tüm arkadaşlarımızın bu eğitimi alması, genel olarak bir bilgilendirme yapılması gerekiyordu. Bununla ilgili olarak Elbistan Kaymakamımız Sayın Tuncay Akkoyun Bey’le istişarelerde bulunduk. Kaymakam Bey, normalde Kahramanmaraş’ta verilmesi gereken eğitimin AFAD Müdürlüğü ile irtibata geçerek, Elbistan’da düzenlenmesini sağladı. Elbistan Gençlik Merkezi’nde Kahramanmaraş’tan gelen arkadaşların verdiği eğitimleri tamamladık. Şuanda da sertifikalarımız çıktı. Eğitimin ilçemizde düzenlenmesinden dolayı ve bugün de sertifika takdim törenine katılmasından dolayı Elbistan Kaymakamımız Sayın Tuncay Akkoyun’a ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

Elbistan ve bölgesinde olası afetler ve arama-kurtarma çalışmaları başta olmak üzere her zaman yardıma koşmaya hazır olduklarını dile getiren ELOFF Derneği Başkanı Hasan Göçer, “Dernek olarak kamu kurum ve kuruluşlarının talepleri doğrultusunda, bize ihtiyaç duyulan alanlarda aktif rol almamıza imkân sağlamak amacıyla bu eğitimin önemi çok büyük. Arkadaşlarımız eğitimi başarıyla tamamladı. ELOFF üyesi arkadaşlarımız her türlü organizasyon ve faaliyetlerde daha bilinçli hareket edecekler. Biz de ELOFF olarak Elbistan’ımız ve bölgemizde olası afetlerde ve arama-kurtarma çalışmalarında olmak üzere hazırız” ifadelerini kullandı.

Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun ise, Elbistan Alternatif Doğa Sporları ve Offroad Kulübü Derneği’nin kurulduğu günden bugüne kadar çok önemli aşamalar kaydettiğine vurgu yaptı.

Offroadın spor olmasının yanı sıra sosyal sorumluluk durumlarında ve acil olaylarda da önemli bir yerinin olduğunun altını çizen Kaymakam Akkoyun, “Araçların zor tabiat şartlarında kullanılması ya da sınanması değil bu başlık altında offroad üyeleri etkinlikleri ve faaliyetleri ile doğal güzellikleri ve tabiatı yakından görme imkanı buluyor. İlçemizde yaklaşık bir yıldır faaliyet gösteren ELOFF, özellikle sosyal sorumluk durumlarında ve acil durumlarda, genelde kış aylarında ki birkaç kez yaşadık, bizimle irtibat halinde sürekli. Kamu kurum ve kuruluşları ile arama-kurtarma noktasındaki birimlere ciddi anlamda destek sağlıyorlar.

Bu desteği sağlarken bilgili olmak gerekiyor. Gerek ilkyardım konusunda gerekse de arama-kurtarma konusunda derneğimizin bizlere talebi oldu. Bizler de Kahramanmaraş Valiliği İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğümüzle irtibata geçtik. Oradan gelen eğitmenlerimiz Elbistan’da eğitim verdiler. Bu eğitimin sonunda da inşallah dernek üyelerimiz bu bilgilerin ışığında hata yapma riski düşük bir şekilde olaylara müdahale imkanı bulacaklardır. Hayırlı uğurlu olsun. Kursa katılan bütün dernek üyelerini tebrik ediyorum. ELOFF’un iyi şeyler yapacağına inanıyorum. Başından beri dernek üyeleri bu anlamda güzel faaliyetler yapma noktasında iyi niyetli ve gayret içerisindeler. Bölgemizi, Elbistan’ımızı ulusal düzeyde yapılacak spor, yarış ve şenliklerde en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Kaymakam Tuncay Akkoyun, ELOFF üyelerinin sertifikalarını takdim etti.Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1