banner136

Elbistan’ın tarihine ışık tutacak projede sona gelindi
banner143
banner43

Kent Müzesi’nde, Elbistan’da Karahöyük ve Keçemağara’da yapılan kazılarda elde edilen tarihi eserler, kronolojik arkeolojik eserler ve ilçenin Dulkadiroğlu Beyliği döneminde Milli Mücadele dönemine kadar olan durumunun sergileneceği ayrı ayrı bölümleri olacak.

Kent Müzesi’ni ziyaret edenler, Elbistan’ın tarihi ile ilgili birçok bilgi ve belgeye de dijital ortamda ulaşma imkanı bulacak.

Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, Kent Müzesi’ndeki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Kaymakam Demir’e, incelemelerinde Eser Tespit komisyonu üyesi Kahramanmaraş İl Müze Müdürü Ahmet Denizhanoğlu ve müze yetkilileri ile Kent Müzesi Eser tespit Komisyonu üyesi Faik Türk eşlik etti. Kaymakam Demir, ile ilçeye tarihi ve kültürel olarak büyük katkı sunacak projeyle ilgili olarak Müze Müdürü Denizhanoğulları ile proje sorumlularından kapsamlı bilgiler aldı.

Elbistan'da eski Hükümet Konağı ve bir dönem Polisevi olarak kullanılan tarihi binanın aslına dönüştürülmesi için başlatılan çalışmalarda sona gelindiğini belirten Kaymakam Özkan Demir, Kent Müzesi projesinin tamamlanmasıyla birlikte Elbistan’ın kültür ve tarihine katkı sunacağını söyledi.

Kaymakam Demir, “Eski hükümet konağı ve bir dönem polisevi olarak hizmet veren bu tarihi binayı aslına uygun olarak restore etmek ve Kent Müzesi’ne dönüştürmek için başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Bu konuda gerek Kahramanmaraş İl Müze Müdürümüz gerekse de İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzle sürekli irtibat halindeyiz. Kent Müzemizde sergilenecek yöremize ait arkeolojik ve etnografik eserlerin tespit edilmesi, tespit edilen eserlerin temini işlemlerinin yürütülmesi için de Eser Tespit Komisyonumuz çalışıyor. İnşallah tamamlandığında önemli bir kültür projesi ilçemize kazandırılmış olacak” dedi.

Kent Müzesi’nde sergilenecek eserlerle ilgili de konuşan Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, “Artık teşhir-tanzim çalışmalarına başlayacağız. Teşhir-tanzim için vitrinlerimizin dizaynı kaldı. Vitrinlerin dizaynından ardından direk olarak teşhir-tanzime geçilecek. Burada bölgesel eserler yer alacak. Karahöyük ve Keçemağara kazılarında ortaya çıkan eserler yer alacak. Kronolojik olarak arkeolojik eserler salonumuz olacak. Orada da bölgeye has veya bölgeyle eşdeğerdeki arkeolojik eserler kronolojik olarak sergilenecek. Dulkadiroğlu Beyliği’nden bu tarafa Elbistan’la ilgili olarak elde edilen bilgiler yazılı olarak ya da dijital ortamda ayrı ayrı bölümlerde gösterilecek. Teşhir-tanzim işlemlerini en kısa sürede bitirip müzemizin kapılarını misafirlerimize açmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 


Anahtar Kelimeler:

banner116