banner67

Elbistan’daki 6 tarihi yapı daha tescillendi

            Elbistan’a bağlı Türkören Mahallesi’nde bulunan Türkören Höyüğü, Akbayır Mahallesi’nde yer alan 3 adet Akbayır Tümülüsü ve İğde Mahallesi’nde bulunan 2 adet Tellioluk Tümülüsü, Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Kararı ile ‘1. Derece Arkeolojik Sit Alanı’ olarak tescillendi.

            Kültür ve Turizm eski Bakanı, AK Parti Kahramanmaraş Mahir Ünal’ın, ‘Elbistan’ı Yeniden Hayal Etmek’ sloganı ile başlattığı çalışmalar kapsamında, Elbistan’da bazı tarihi yapılar ile taşınmazlar tescil edilmişti.

            Bu kapsamda, Elbistan Karahöyük ve Ceyhanhöyük’te kamulaştırma çalışmaları başlarken, Elbistan Karahöyük’te yer alan 42 parsel ile Elbistan Ceyhanhöyük’teki 72 parselin kamulaştırılma işlemleri sürüyor.

Diğer yandan, Elbistan’ın kültürünü ve yaşam biçimini yansıtmak amacıyla; Güneşli Mahallesi 10 ada, 6 parselde kayıtlı, özel mülkiyete ait taşınmaz ile Ceyhan Mahallesi, III. Derece Arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan özel mülkiyete ait, 316 ada, 5 parseldeki kayıtlı taşınmazın tescili de yapılmıştı.

 

Tümülüsler ve höyük için tescil kararı

            Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Elbistan’daki 1 höyük ile 5 tümülüsün tescili amacıyla yapılan çalışmaları sonlandırdı.

            Buna göre; Türkören Mahallesi’nde bulunan Türkören Höyüğü, Akbayır Mahallesi’nde yer alan 3 adet Akbayır Tümülüsü ile İğde Mahallesi’nde bulunan 2 adet Tellioluk Tümülüsünün, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescillenmesine karar verildi.

           

Türkören Höyüğü

            Türkören Mahallesi’nde yer alan höyük ile ilgili olarak, Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı şöyle:

            “Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Türkören Mahallesinde bulunan Höyüğün tesciline yönelik Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü uzmanlarının 22.01.2016 tarihli raporu,  Kahramanmaraş İl Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğünün 16.03.2016 tarih ve 2288 sayılı yazısı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığının 11.04.2016 tarih ve 5240 sayılı yazısı okundu,  konunun ekleri ve işlem dosyası incelendi, yapılan görüşmeler sonunda; Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Türkören Mahallesinde yer alan, karar eki haritada koordinatları belirtilen Türkören Höyüğünün 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 6. Maddesi kapsamında “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” özelliği gösterdiğinden aynı kanunun tespit ve tescil ile ilgili 7. maddesi uyarınca ” 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı” olarak tescil edilmesine, kararımız eki Sit Haritası ve köşe koordinatları ile birlikte sit fişinin uygun olduğuna (OLUMLU), Alanda 05.11.1999 tarih ve 658 sayılı ilke kararında belirtilen I. Derece Arkeolojik Sit Alanlarında Koruma Kullanma Koşulları hükümlerinin geçerli olduğuna, Kurulumuza sunulan belgelerden höyük üzerinde büyük açmalarla tahribat yapıldığı görüldüğünden hem alanın belgelendirilmesi hem de alanın rehabilitesi ve korunmasına yönelik gerekli çalışmaların müzesince yapılmasına karar verildi.”

 

Akbayır Tümülüsleri

            Akbayır Mahallesi’nde yer alan 3 adet Tümülüs hakkında ise, “Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Akbayır Mahallesinde bulunan tümülüslerin tesciline yönelik Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü uzmanlarının 20.11.2015 tarihli raporu,  Enerji ve tabi kaynaklar Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğünün 31.03.2016 tarih ve 411564 sayılı yazısı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığının 08.04.2016 tarih ve 5153 sayılı yazısı, Elbistan Belediye Başkanlığının 03.03.2016 tarih ve 2191 sayılı yazısı okundu,  konunun ekleri ve işlem dosyası incelendi, yapılan görüşmeler sonunda; Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Akbayır Mahallesinde yer alan, karar eki haritada koordinatları belirtilen üç adet Akbayır Tümülüslerinin 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 6. Maddesi kapsamında değerlendirildiğinden aynı kanunun 7. maddesi uyarınca ”1. Derece Arkeolojik Sit Alanı” olarak tescil edilmesine, kararımız eki Sit Haritası ve köşe koordinatları ile birlikte sit fişinin uygun olduğuna (OLUMLU), Alanda 05.11.1999 tarih ve 658 sayılı ilke kararında belirtilen I. Derece Arkeolojik Sit Alanlarında Koruma Kullanma Koşulları hükümlerinin geçerli olduğuna karar verildi” denildi.

 

Tellioluk Tümülüsü

            Elbistan’a bağlı İğde Mahallesi Tellioluk mevkiinde yer alan 2 adet Tellioluk Tümülüsü ile ilgili olarak ta, şu karar açıklandı:

            “Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, İğde Mahallesinde bulunan tümülüslerin incelenmesine yönelik Elbistan Merkez Jandarma Komutanlığının 24.08.2015 tarih ve 15 sayılı yazısı, Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün 03.09.2015 tarih ve 3181 sayılı yazısı,   Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü uzmanlarının 04.11.2015 tarihli raporu, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığının 11.04.2016 tarih ve 5241 sayılı yazısı okundu,  konunun ekleri ve işlem dosyası incelendi, yapılan görüşmeler sonunda; Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, İğde Mahallesinde yer alan, iki adet tümülüsün, Tellioluk Tümülüsleri adıyla 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 6. Maddesi kapsamında değerlendirildiğinden aynı kanunun 7. maddesi uyarınca ”1. Derece Arkeolojik Sit Alanı” olarak tescil edilmesine,  kararımız eki Sit Haritası ve köşe koordinatları ile birlikte sit fişinin uygun olduğuna (OLUMLU), Alanda 05.11.1999 tarih ve 658 sayılı ilke kararında belirtilen I. Derece Arkeolojik Sit Alanlarında Koruma Kullanma Koşulları hükümlerinin geçerli olduğuna karar verildi.”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HARUN 2 yıl önce

Kale altında bulunan KIZ KALESİ sit alanı olmalı ve koruma altına alınmalıdır. Yetkililerin biran önce tarihi dokumuz gün yüzüne çıkmalıdır.

Avatar
IZGINLI 2 yıl önce

Izgındaki tümülüsler de höyüklerde dikkate alınmalı ve de yıllardır kuşların geçiş bölgesi olan ve göç zamanı konakladıkları ızgın pınarbaşının da eski haline kavuşturularak yeniden kuş cenneti olmasına ve oradaki arazilerin (MERALARIN)tekrar otlaklara dönüşmesini istiyoruz.MAHİR BEY SİZE GÜVENİMİZ TAM YOLUNUZ YOLUMUZDUR.DURMAK YOK YOLA DEVAM

Avatar
YUNUS 2 yıl önce

YILLARDAN BERİ ATALARIMIZDAN BERİ EL DEĞMEMİŞ FAKAT YAĞMACILAR TARAFINDAN KAZILAN HÖYÜK DEVLET TARAFINDAN İNŞALLAH GÜN YÜZÜNE CIKAR ORANIN TARİHİNİ BİLMEKTEYİZ TÜRKÖREN HÖYÜĞÜ MAĞARALARI VARDIR VE FİRAVUN MEZARI VARDIR

Avatar
Duran 2 yıl önce

Coktan ici bosaltildi

Avatar
Huseyin albay 2 yıl önce

Öncelikle buu tür çalışmalarınizda başarılar diliyorum.ama öncelikle elbistan merkezdeki kale ve çevresinin tarihi gerçek kimligine kavuşarak.gerçek tarhinin ortaya çıkarılmasinı bekliyorum.binalar yollar.parklar herzaman yapılırda gerçek tarih birtanedir.

Avatar
kenan 2 yıl önce

Karamağara mahallesinde de onlarca tarihi tumulisilin ve sanduka mezar ve tarihi kalıntılar Mağaraları mevcuttur ve kecemağara Mah dahil ordada onlarca sı var oralarda inceleme yapılsın lütfen saygilarimla

Avatar
İğdeli 2 yıl önce

İğde höyüğü tescillenmeli ve etrafında kamulaştırma yapılarak düzenlenmelidir.

Avatar
Bilal yuzbasi elbistan 2 yıl önce

Mahir unalumiz 1tane gecmiste digerlerinide gorduknmemlekete bir civi bile cakilmadi mahir ubaldan Allah razi olsun Allah hayirli omurler versin kardesime

banner116

banner115