banner136
banner191
banner162

Elbistan’da şekerpancarı ekimine başlandı
banner167

Tunçel, çiftçilere verilecek yaş küspenin ton başına yüzde 10’dan yüzde 12,5’a ve taban gübresinin de ton başına 6 kilogramdan 8 kilograma yükseltildiğini açıkladı.

Pancar ekim sözleşmelerine çiftçi imzalarını tamamlayan Mutlucan Şeker, üreticilere gübre ve pancar tohumu dağıtımı yaparken öte yandan pancar ekimini de başlattı. İlk ekime, Şeker Fabrikası Müdürü Ali Şükrü Tunçel’in yapmış olduğu bereket duasıyla Yusuf Gönen adlı çiftçinin Eldelek Mahallesindeki tarlasında başlandı. Bereketli bir yıl olması dilekleriyle ilk ekimi bizzat tarlaya giderek başlatan Fabrika Müdürü Ziraat Yüksek Mühendis Ali Şükrü Tunçel, pancar üreticilerini yakından ilgilendiren gübre ve yaş küspe konusu başta olmak üzere fabrikanın işleyişine işleyişine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Taban gübresinin ve ilerde dağıtımı hedeflenen yaprak gübresinin üreticileri köylerinde bizzat kendilerine teslim edileceğini belirten Tunçel, pancar tohumlarının dağıtımını da süratle gerçekleştirmekte olduklarını ifade etti.

Üreticilerin daha kaliteli ve yüksek verimli bir pancar üretimi yapabilmeleri için daha önceden kota ton başına verilen 6 kilogram olarak verileceği açıklanan taban gübresinin 8 kilograma yükseltildiğinin de bilgisini veren Mutlucan Şeker Fabrikası Genel Müdürü Ali Şükrü Tunçel, pancar ekimi sonrası verilecek yaprak gübresinin de kota ton başına 8 kg olarak verileceğini söyledi. Pancar ekimi için dağıtılan pancar tohumlarının hastalıklara dayanıklı, yüksek şeker oranı ve yüksek verim kabiliyetine sahip tohumlardan seçildiğinin de altını çizen Tunçel, pancar üreticisine hizmet akışının ilerleyen zamanlarda artarak devam edeceğini belirtti.

Gelen yoğun talep üzerine üreticilere kota ton karşılığı dağıtılacak olan bedelsiz pancar posası miktarının da kota ton başına yüzde 10’dan yüzde12.5’a yükseltildiğini kaydeden Tunçel, Elbistan fabrika merkezine kayıtlı üreticilerin de diğer ilçelerden pancar üreticileri net pancarlarına ödenen nakliye bedelinin ödenebilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını, fabrika merkez çiftçilerine ödenecek nakliye bedellerinin mutlaka üreticilere pancar sökümü öncesinde duyurulacağını ifade etti.

Tunçel, geçen kampanya döneminde gerek iklim, gerekse diğer olumsuz şartlar nedeniyle sıkıntılı bir süreçle karşı karşıya kalındığını, bu yıl ise çiftçilerden planlı ve programlı bir pancar alımı yapılması için fabrika meydan tesisleri başta olmak üzere işletmenin diğer bölümlerinde gereken bakım ve revizyonların kampanya başına kadar mutlaka tamamlanacağının da altını çizdi.

Mutlucan Şeker Fabrikası Genel Müdürü Ali Şükrü Tunçel, şunları söyledi:

“Mutlucan Şeker, öncelikle şeker sanayimizin hammaddesini teşkil eden şeker pancarı üretimi giderlerini asgariye indirerek pancar tarımında birim alandan oluşacak çiftçi gelirlerinin artırılması yönünde modern tarım yöntemlerinin gelişimini desteklemek olmak üzere diğer tarımsal sanayi dallarında da orta ve uzun vadede yatırımlar yapmayı hedeflemektedir. Mutlucan Şeker, bu konuda yeterli finansal kaynağa ve güce sahiptir. Mevcut şeker satış fiyatının bir an önce iyileştirilmesi gerekmektedir. Sanayiyi rahatlatacak bir şeker satış fiyatının hükümet tarafından bir an önce açıklanarak şeker sanayi yatırımcısının zarar etmekten kurtarılması gerekmektedir. Şeker satış fiyatlarının iyileştirilmesi sonucunda şeker sanayi yatırımcılarımızın çiftçilerine hizmet akışının da bu meyanda artacaktır.”

Fabrika Müdürü Tunçel, son olarak, mevcut pancar kotasına ilaveten 30 bin ton daha ek pancar kotası daha verileceğini, pancar taahhüt alımlarının da hedeflenen yeni iş programına ulaşıldığında kapatılacağını ve geciken pancar ekim taleplerine ne yazık ki cevap verilemeyeceğini sözlerine ekledi.   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aşansın yalavaç 2 yıl önce

Allah bolluk bereket versin.