banner108

Elbistan’da iyi tarım uygulamaları gelişiyor

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Elbistan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Elbistan Ziraat Odası’nın ortaklaşa düzenlediği toplantı ile ilçedeki bahçe meyveciliği alanındaki iyi tarım uygulamalarının yetiştiricilere anlatıldığı bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, iyi tarım uygulamalarının tarımsal destek kapsamında olduğuna dikkat çekti.

Elbistan’da iyi tarım uygulamasının en yaygın olarak kayısı ve elma bahçelerinde hayata geçirilebileceğini belirten Başkan Bulut, “İyi tarım uygulamaları, verimli bir tarımsal üretim ve güvenli gıda tüketimi açısından çok önemlidir. İyi tarım uygulamaları ile üreticilerimizin karlılığı ve rekabet gücü artacaktır. İyi tarım uygulamaları bugün dünya ticaretinin de gündeminde yer alıyor. Nitekim büyük perakendeciler de üreticilerden güvenilir ürün talep ediyorlar. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte ülkemizde de iyi tarım uygulamaları hızla gelişip,  yaygınlaşıyor.

Bu alanda yürütülen projeler ve sektöre sağlanan desteklerle birlikte iyi tarım uygulaması yapan üreticilerimizin sayısı ile üretim alanı büyük artış gösterdi. 2014 yılında iyi tarım uygulamaları yapan üretici sayısı 21 bin 332’ye, iyi tarım yapılan alan ise 2 milyon 147 bin 705 dekara ulaştı. Giderek artan tüketici bilinci sayesinde iyi tarım uygulamalarıyla üretilen ürünlere olan talep de artmaktadır. Elbistan’da da özellikle kayısı ve elma yetiştiriciliğinde iyi tarım uygulamalarına geçilebilir. Çiftçimiz, iyi tarım uygulaması ile gelir artışı sağlayabilir” dedi.

Toplantıda sunum yapan Elbistan İlçe İyi Tarım Uygulamaları Koordinatörü Ferhat Seleş ise, Elbistan’da 2015 yılında 10 mahallede 58 çiftçinin 4 bin 87 dekar alanda iyi tarım uygulamasına geçtiğini söyledi.

İyi tarım uygulamaları çerçevesinde Elbistan’daki üreticilere 204 bin 365 TL destekleme verildiğini kaydeden Seleş, yetiştiricilere ve çiftçilere iyi tarım uygulamaları, başvuru yöntemi ve prosedürlerle ilgili bilgiler aktardığı sunumunda, “İyi tarım uygulamaları ile üretilen ürünler kalitelidir ve bu kalite yetkili kuruluşlar tarafından sertifikalandırılır. İyi tarım uygulamaları dahilinde üretimi yapılan ürünler iç ve dış pazarda tercih sebebidir. Üreticinin perakendecilerle nitelikli anlaşma yapabilmesinin nedenidir.

İyi tarım uygulamaları belirli kriterler çerçevesinde yürütülen bir tarımsal faaliyet olup elde edilen ürün de sertifikalandırılmaktadır. İyi tarım uygulamalarıyla üreticilerimize daha sürdürülebilir bir tarım benimsetilirken, insanımıza da güvenilir tarımsal ürünler sunulmaktadır. Ayrıca yaşanabilir bir doğa ve kirlenmemiş doğal kaynaklar, en büyük toplumsal kazanım olmaktadır” şeklinde konuştu.

İyi tarım uygulamaları ile yaşanılan çevrenin ve toprağın korunduğunu belirten Seleş, “İyi tarım uygulamaları ürünün güvenilirliğini ve kalitesini artırdığı için dış pazarlara daha kolay ihraç yapma imkanı sağlar. Rekabet gücünün ve pazarlama imkanlarının gelişmesi sayesinde üretici daha fazla kazanç elde etmeye başlar. İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası, tarımsal üretim yapan ve bu sertifika için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca çalışma yetkisi verilen kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarına başvuruda bulunanlara verilir. Başvuruda bulunan üreticilerin üretim süreci bu kuruluşlar tarafından denetlenerek, iyi tarım uygulamaları kriterlerine uygun olarak üretildiği anlaşılan ürüne veya ürünlere 'İyi Tarım Sertifikası' verilir" diye konuştu.

Toplantı, çiftçilerinin iyi tarım uygulamaları hakkındaki sorularının cevaplandırılması ile son buldu.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110