banner136

Elbistan’da günlük 114 ton çöp toplanıyor
banner17
banner43

Kahramanmaraş İl Özel İdaresi ve Belediyeler Çevre Altyapı Temel Hizmetler Birliği tarafından Afşin’e bağlı Suluk mevkiinde yapılacak olan Katı Atık Bertaraf Tesisleri Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlarken, ÇED raporunda ilçelerde toplanan çöp miktarlarına da yer verildi.

Birliğin en büyük merkezi olan Elbistan’da toplanan çöp miktarı yüzde 60 orana sahip olurken, yapılan tartım ve değerlendirmelere göre Elbistan şehir merkezinden günlük 114 bin 867 kilo atık toplandığı belirlendi. Bu rakam Elbistan şehir merkezinin nüfusuna bölündüğünde, kişi başı katı atık üretim miktarının ise 1,21 kilo/gün olduğu ortaya çıkıyor.

Kahramanmaraş İl Özel İdaresi ve Belediyeler Çevre Altyapı Temel Hizmetler Birliği tarafından 88 milyon TL bütçe ile yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf Tesisleri Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başladı.

ÇED raporunda yer alan bilgilerde, “Elbistan'daki toplam atık üretimi 114.867 kg/gün olarak ölçülmüştür. Elbistan'ın şu andaki toplam nüfusu 95.037 olarak alınmıştır. Buna göre, Elbistan'da kış/bahar mevsiminde kişi başına belediye katı atık üretim oranı 114.867 kg/gün/95.037=1,21 kg/kişi-gündür” deniliyor.

Diğer yandan, atıkların sevki için kurulacak tesisler ile ilgili de bilgilerin yer aldığı ÇED raporunda, “Atık Getirme Merkezi Göksun, Elbistan ve Afşin'de bulunacağı varsayılmaktadır. Elbistan'daki AGM 2016 yılında kurulurken, diğerleri 2018'den sonra planlanmaktadır. AGM’lerin kurulması bu kapsam dışında olup belediyeler tarafından kurulacaktır” cümlelerine yer veriliyor.

Elbistan’da aktarma istasyonunun da yer alacağı belirtilerek, “Elbistan'daki vahşi depolama alanında kurulacak olan aktarma istasyonunun, Elbistan, Ekinözü ve Nurhak Belediyeleriyle birlikte tüm Belde Belediyeleri'nin kentsel ve kırsal alanlarını kapsaması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Elbistan, Kahramanmaraş Çevre Altyapı Temel Hizmetler Birliği toplam nüfusunun yüzde 60'ını temsil etmektedir” deniliyor.

 

29 yıllığına hizmet verecek:

            Elbistan, Afşin, Göksun, Ekinözü ve Nurhak ilçelerine hizmet edecek olan Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili olarak ÇED raporunda ayrıca şu cümlelere yer verildi:

            “Katı atıklardan (çöp) kaynaklanan problemler ülkemizin çevre sorunlarının başında gelmektedir. Nüfus artışına paralel olarak ve özellikle Avrupa Birliğine girme süreci içinde tüketim alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte kişi başına üretilen katı atık miktarının da artması ile oluşan atık karakteristiği hızla değişmektedir. Bu artışların devam edeceği ve vahşi katı atık depolama sahalarının sağlıksız olması nedeniyle, katı atıkların sağlıklı ve en ekonomik şekilde uzaklaştırılması konusu, yüksek ehemmiyet kazanmıştır.

Kahramanmaraş İlindeki birtakım belediyelerin oluşturduğu Kahramanmaraş İl Özel İdaresi ve Belediyeler Çevre Altyapı Temel Hizmetler Birliği’nin katı atık problemini çözmek için planlanan Katı Atık Yönetimine ait ÇED Proje Tanıtım Dosyası olarak hazırlanmıştır.

Birliğe ait evsel nitelikli katı atıkları bertarafı için Kahramanmaraş İli, Afşin İlçesi, Afşinbey Mahallesi, Suluk Mevkiinde katı atık bertaraf tesisleri kurulacaktır. Atıkların bertarafı amacıyla II. Sınıf düzenli depolama tesisleri, pilot kompost tesisi planlanacaktır. Proje kapsamında Göksun ve Elbistan’da birer tane olmak üzere toplan 2 ayrı aktarma merkezi planlanmıştır. Ayrı toplanmış ambalaj atıkların ayrıştırılması için Ambalaj Atıkları Ayrıştırma Tesisi de bu proje içinde planlanacaktır.

Tescil harici hazine arsası olan alana ait MÇK kararı alınmış olup toplam alan 46.2 ha’dır. Düzenli depolama hücreleri için kullanılacak alan 16.4 ha’dır. Alanın geri kalan bir kısmı sabit tesisler, bekçi ve kantar binası, idari bina, tekerlek yıkama ünitesi, atölye binası, sızıntı suyu dengeleme havuzu, arıtma tesisi, ambalaj atıkları ayıklama tesisi ve pilot kompost tesisi için kullanılacaktır. Alanın diğer bir kısmı dayollar, sağlık koruma bandı için ayrılmıştır. Proje alanı 29 yıl süre ile hizmet verebilecektir.”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.