banner136

Elbistan’da düve alımlarına yüzde 30 hibe verilecek
banner17
banner43

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından mera yetiştiriciliği bölgesi olarak belirlenen iller arasında yer alan Kahramanmaraş genelinde, düve alımlarına yüzde 30 hibe desteği verilecek. Elbistan’da da uygulanacak düve alımına hibe desteği kapsamında; TÜRKVET sistemine kayıtlı sığır işletmesi olan ve en az 20 en fazla 100 baş düve satın alan üreticilere satın aldıkları düve başına yüzde 30 oranında hibe desteği verilecek. Desteklemeye müracaatlar 6 Haziran 2018 tarihine kadar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri bünyesinde teşkil edilen ilçe destekleme yürütme birimlerine şahsen yapılacak.

Başvuruda bulunacak gerçek ve tüzel kişilerde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 08.05.2018 tarihinden itibaren 18 yaşını doldurmuş olmak şartı aranacak. Destekten yararlanmak isteyenlerin, TÜRKVET’e kayıtlı sığır işletmesine sahip olduğuna dair güncel belgeyi veya tüzel kişilerin (birlik, şirket vs.) başvurularında işletmenin kurucu/ortaklardan birinin belirtilen şartlara haiz işletme sahibi olduğuna dair belgeyi başvurusu ile birlikte sunmuş olması gerekiyor. Ayrıca, yetiştiricinin işletmesi, 1.1.2018 tarihinden önce TÜRKVET’e kaydı yapılmış olması ve işletme kapasitesi ile talep edilen hayvan sayısı uyumlu olması şartı bulunuyor. Devlet memurları, kamu işçileri veya devlet üniversitelerinde görevli öğretim elemanları başvuru yapamayacak.

2018 yılı için desteklemeye esas damızlık gebe düve birim fiyatı hayvan başına 10 bin TL olarak belirlendi. Desteklemeye esas 8-13 aylık damızlık boş dişi sığırların birim fiyatı ise hayvan başına 6 bin olarak açıklandı. Simental, Kırmızı/Siyah Angus, Hereford, Limuzin, Şarole ve Belçika Mavisi ve Jersey ırklarından (Jersey ırkı düveler Doğu Karadeniz Bölgesi dahilindeki illerde) destekleme kapsamına giren ırklar olarak belirlendi. Düve alımları; düve yetiştirici merkezleri, hastalıktan ari işletmeler, TİGEM, Tarım Kredi Kooperatifleri ile ortakları/üyeleri, damızlık yetiştirici/üretici örgütleri ve merkez birliklerinden temin edilerek gerçekleştirilecek. Yetiştiriciler, hibe sözleşmesi kapsamında hibeye esas düveleri ödemenin yapılmasından sonra mücbir sebepler hariç 2 yıl süre ile satamayacak ve devredemeyecek.

Besiciler açısından büyük önem arz eden bu destekleme ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Elbistan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ayhan Özcan, “Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği, 08.05.2018 tarihinde yayımlanmıştır. İlgili tebliğde bulunan ‘Düve Alım Desteği’ başvuruları, 08.05.2018 tarihinde başlamış olup 06.06.2018 tarihinde sona erecektir. İlçemiz hayvancılığının geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması ve sağlıklı hayvansal üretim için başvurular işletme sahipleri tarafından dilekçe ile İlçe Müdürlüğümüze yapılacaktır. Başvuru süresinin kısa olmasından dolayı yetiştiricilerimizin mağdur olmaması ve mümkün olduğu kadar fazla sayıda yetiştiricilerimizin ‘Düve Alım Desteği’nden’ faydalanmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Secimden secime 2 yıl önce

Hükümetin niyeti: iki destek hibe mibe verelimde oy alalim secimlerde.
Cifcinin niyeti: iyi güzel %30 girdi cebime bu düveleri iki üc ay besiye cekerim sonrada kestiririm.
Memleketin hali: 2023e hazir güclü bir ülke

Avatar
sayın büyük 2 yıl önce

ayhan özcan başkan ilçe tarım şampiyon

Avatar
asartar 2 yıl önce

Seçimden önce yüzde 30 verirse seçimden sonra yüzde 100 alır. Zama da zam gelir, herşeye zam...

Avatar
zengini zengin etmek bu 2 yıl önce

devlet madem böyle bir iş yapacak köyde yaşayan yoksulları muhtarlar tarafından tespit ettirip her yoksulu bir iki düve versin antlaşma yapsın parasında iki sene sonra alsın bak bakalım yoksul kalıyormu akp zenginlerin partisi hükümeti