banner108

Elbistan’da bulunan eserler, Kent Müzesi’nde sergilenecek
banner20
banner43

Küçükdağlı, Ulu Camii arkasında bulunan Ceyhanhöyük’teki kazı çalışmalarının da kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte, yeniden başlayacağını belirtti.

Bölgedeki arkeolojik ve bilimsel kazı çalışmalarında bulunan eserlerin Elbistan Kent Müzesi’nde sergileneceğini belirten Küçükdağlı, “Bu arkeolojik veriler, belgeler ve bulgular, Elbistan Müzesi’nin de çok zengin bir altyapısını oluşturacak” dedi.

Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, Elbistan’da sürdürülen arkeolojik ve bilimsel kazılarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kahramanmaraş genelinde 200’den fazla ören bulunduğunun bilgisini veren Küçükdağlı, “Arkeolojik bir kent olduğunu ifade ettiğimiz Kahramanmaraş’ın tüm ilçelerinde hemen hemen hem arkeolojik bulgulara rastlanmakta, hem de 2006 yılından beri yapmış olduğumuz bilimsel yüzey araştırmalarıyla Kahramanmaraş coğrafyası sınırları içerisinde 200’den fazla ören olduğunu biliyoruz. Bunların 80’den fazlasının tescili gerçekleştirildi. Kahramanmaraş’ın milattan önce 13.000 yıl öncesine kadar, milattan sonraki 2.000 yılı dahil edersek 15.000 yıllık bir tarihi geçmişi olduğunu biliyoruz. Bu da Kahramanmaraş coğrafyasının, tüm ilçelerimizde büyük bir kültür mirasına, tarihi doku içerisinde kültür mirasına ve yer altı zenginliğine sebebiyet veriyor. 15.000 yıldan bu yana birçok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yaptığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

İl genelindeki en önemli bilimsel kazılardan birinin Elbistan’a bağlı Karahüyük Mahallesi’nde yer alan höyük alanında yapıldığını vurgulayan Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, şunları söyledi:

“Bunlardan bir tanesi, Elbistan ilçemizin Karahüyük Mahallesi’nde bulunan höyük üzerindeki çalışmalardır. Tabii ki, 2017 yılında Kahramanmaraş’ta 9 ayrı alanda kazı çalışmaları gerçekleştirildi. Bunların 5 tanesi bilimsel; 4 tanesi de kurtarma kazısıydı. Bilimsel kazı yapmış olduğumuz en önemli merkezden bir tanesi de Elbistan-Karahöyük kazılarımız. Karahöyük kazılarında 2014 yılında alan üzerinde önce bölgenin röntgeni çekildi. Büyük bir alanda birçok döneme ait tabakaların tespiti ve düşüncesi ile 2015 yılında Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’nin başkanlığında bilimsel kazı çalışmaları başladı. Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Bora Uysal hocamızla birlikte bu yıl 3. yılını tamamladık. Karahöyük’te büyük bir alan üzerinde 21 metre yüksekliği var. Yaklaşık 450-500 metre eni ve boyunda geniş bir alanda çalışmalara devam ediyoruz. Hemen 2017 kazılarında karşı yamaçta bulunan Hamza Tepe’de de kazı çalışmalarına başladık. Yapılan tespitler sonucu, Hamza Tepesinde tescil çalışmaları başladı. Karahöyük’le birlikte Hamza Tepe’de de kazılarımıza devam edeceğiz.”

Dulkadiroğlu Beyliği’ne ait saray kalıntılarının olduğu düşünülen Ceyhanhöyük’te de bilimsel olarak kazı çalışmalarının 2018 yılında başlayacağını kaydeden Küçükdağlı, “Karahöyük’le birlikte bir de Keçemağara kazımız var. Orada da 3 yıldan beri çalışıyoruz. Gazi Üniversitesi’nden Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Merih Cevdet Erek hocamızla çalışıyoruz. Elbistan ilçemizde bir tek Ceyhan Höyük kazı çalışmaları kapsamında, bunu yaparken özellikle Karahöyük ve Ceyhan Höyük’te yoğun bir şekilde 2016 yılı başında Sayın Bakanımız Mahir Ünal’ın himayelerinde yoğun bir kamulaştırma çalışması başlattık. 2017 yılında da bu çalışmaları, bakanlığımızın desteği ile devam ettiriyoruz. Ceyhan Höyük’teki kamulaştırma çalışmalarında bitişik nizam parselleri elimize geçtiğinde de bilimsel kazıları hemen başlatacağız” bilgilerini aktardı.

Elbistan Kent Müzesi’nin ilçenin kültür turizmi noktasında büyük katkı sunacağını hatırlatan Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, “Höyük kazıları, hem ilimizin geçmişine, tarihine yönelik çok önemli bilgileri, belgeleri kaynak olarak akademik camiaya kazandırırken; ortaya çıkan veriler ve bulgular aynı zamanda kültür mirası olarak noktasına gelmekte. Yine bilindiği üzere, Sayın Mahir Ünal Bakanımızın girişimleri ile Elbistan’ımıza müze çalışmaları devam ediyor. Proje çalışması tamamlandı. Eski polisevinde şuanda uygulama çalışmaları devam ediyor. Yakın zamanda Elbistan Müzesi hizmete geçecek. Bu arkeolojik veriler, belgeler, bulgular Elbistan Müzesi’nin de çok zengin bir altyapısını oluşturacak. Bunlar, hem Kahramanmaraş’ımızın hem de Elbistan’ımızın tarihi zenginlikleridir. Kültür mirası olduğu kadar aynı zamanda da turizm değeridir.

İnşallah bu çalışmalarımız mütemadiyen devam edecek. 2018 yılı çalışmaları için de gerekli teknik destekleri almak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tüm bilimsel çalışmalarımız tamamen bakanlığımızın koordinesinde ve izniyle gerçekleştiriliyor. Akademik camia ile birlikte çalışıyoruz. Bu zenginliğimizden dolayı önümüzdeki yıllarda Elbistan başta olmak üzere akademik dünyaya, yani bilim insanlarına Kahramanmaraş’ın arkeolojik zenginliğinden kaynaklanan çalışmalar için devam ediyoruz. Bu süreçte bizlerden desteğini hiç esirgemeyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Sayın Mahir Ünal’a teşekkürlerimizi iletiyoruz” cümlelerini kullandı.

 

Karahöyük’te eşsiz eserler bulundu

Kahramanmaraş Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü koordinesinde Elbistan’a bağlı Karahüyük Mahallesi’nde bulunan Karahöyük’teki bilimsel kazı çalışmasında ortaya çıkarılan Luvi dili ile yazılmış Silindir Mühür ve Stel’in, benzerinin bulunmadığı öğrenildi.

Eşsiz bir özelliğe sahip tarihi eserlerden kitabe şeklindeki Stel’in, ‘Ir-Tešub’ adlı büyük bir kralla ilişkili olan Armanani isimli bir yöneticinin, yerel ‘Fırtına’ tanrısına ithaf ettiğinin yazdığı belirlendi. Karahöyük’te bulunan Hamza Tepe bölgesinin de, insanların ölülerini gömdükleri bir kremasyon (yakılarak gömme) mezarlığı olduğu tespit edildi.banner128

Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Serkan 1 yıl önce

Tek temennimiz elbistan dan çıkan eserlerin elbistan müzesinde sergilenmesidir aksi durum hırsızlıktır olursa zaten mahkemeye bizzat kendim başvuracağım

Avatar
mehmet 1 yıl önce

Yerden taş cıksa ne olacak ki atalarına saygısı olmayan dil uzatanlar oy için taşamı saygı gösterecek..

Avatar
sayit 1 yıl önce

Elbistan'da bulunanlar elbistan da kalır Bir tane de Elbistan'a müze açılsın niçin kahramanmaraş'a gidiyor Elbistan'da bulunan Elbistan'da kalır bunu bilmesi gerekiyor Maraş'ın şu elbistanı Maraş'tan kurtaran yok mu tek başına iktidar olmak istiyoruz bu bizim en doğal hakkımız

Avatar
Serkan 13 ay önce

Seyit bey elbistan ı sadece bir adam gibi adam sahiplenir halka göz kulak olur o da sayın nahir ünal bey dir inşAllah maraş ın sömürgesinden kurtuluruz

banner124

banner129

banner116