banner136

Elbistan’da 1 Mayıs Coşkusu
banner17
banner43

Elbistan’da 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle, sivil toplum örgütlerinin katılımıyla ve KESK organizesinde kutlama programı düzenlendi.

Kutlama programı; HDP Elbistan İlçe Örgütü, Eğitim-Sen, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, CHP Gençlik Kolları, Emek Partisi İlçe Örgütü, Enerji-Sen, Çander, İşçi-Köylü Dayanışması ve Liseli Öğrenci Birliği üyelerinin Malatya Caddesi üzerinde bir araya gelerek, Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüşe geçmesi ile başladı.

            Yoğun güvenlik önlemleri arasında Atatürk Büstü etrafında toplanan sivil toplum örgütleri zaman zaman attıkları sloganlar ve dövizlerle, hükümete sorunları ilettiler.

            Program, Çoğulhan Mahallesinde yer alan Çöllolar kömür havzasında şehit olan işçiler adına bir dakikalık saygı duruşuyla devam etti.

            Ardından Umut Yılmaz, KESK tarafından yapılan yazılı açıklamayı okudu.  

Yılmaz, “Bugün bir yürüyüş gerçekleştirdik. Ama bu yürüyüş bugün burada bizimle başlamadı. Yaklaşık 200 yıl önce kölelik koşullarında günün neredeyse 18 saati çalıştırılan isçilerin isyanıyla başladı. Bu büyük yürüyüş, 8 saatlik çalışma suresi talebinin kabul ettirilmesi uzun soluklu bir mücadeleyi gerektirdi. Ama zafer direnen emekçilerindi. Bu yıl işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ı 124. kez kutluyoruz. Hepimize kutlu olsun. Bugün 1 Mayıs 2014’te kol kola, omuz omuza sözümüzü ve türkülerimizi söylüyor, 1 Mayıs 1977, 1989 ve 1996’da yitirdiğimiz emekçileri anıyoruz.

Hemen yanı başımızda, Afşin-Elbistan Termik Santrali’nde, Şubat 2011’de yaşanan iki göçükte, vahşi kapitalizmin kar hırsının kurbanı olan 11 isçi dostumuzu sevgiyle, saygıyla anıyoruz. 9 isçinin bedenlerinin hala göçük altında olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Göçük alanındaki toprağın taşınmasının maliyetinin yüksek olacağı bahanesiyle isçilerin bedenlerinin göçük altından çıkarılmaktan vazgeçildiğini biliyoruz ve bu durumu kınıyoruz. Artık ailelerinin tek arzusu haline gelen göçük alanında anıt yapılması isteğini biz de güçlü bir şekilde destekliyor, talep ediyor ve bu çağrının gereğinin bir an önce yerine getirilmesini istiyoruz. Bugünkü etkinliğimiz sonrasında hep birlikte Afşin-Elbistan Termik Santralindeki göçük alanına gideceğiz ve isçi dostlarımızı bir kez daha anacağız.

            Tüm mağdurlarla, yoksullarla, dışlananlarla, işsizlerle, işçilerle, kamu emekçileriyle, mimar ve mühendislerle, aydınlarla, sanatçılarla, kadınlarla, gençlerle, emeklilerle, LGBTI bireylerle, basın emekçileriyle omuz omuzayız. Ve bu bilinçle taleplerimizle, rengarenk bayraklarımızla, türkülerimizle, halaylarımızla tek yüreğiz”

            Yılmaz, açıklamanın devamında şu cümlelere yer verdi:

Bizler insanca yaşamak, onurlu yaşamak istiyoruz. Bu yüzden taşeron çalıştırmayla, özel istihdam bürolarıyla, esnek çalıştırmayla, sözleşmeli personel uygulamalarıyla köle olmaya direniyoruz. Bu yüzden kıdem tazminatımıza, örgütlenme hakkımıza sahip çıkıyoruz. Bu yüzden grev ve gerçek toplu sözleşme ile örgütlenme ve siyaset yapma hakkımızın engellenmesine karşı çıkıyoruz. Bizler insanca ve onurlu yaşamak istiyoruz. Bu yüzden ölümüne çalıştırılmaya, simit hesabıyla yapılan artışlara, pazarda alınıp satılan bir meta muamelesi görmeye hayır diyoruz. Kamu emekçileri olarak sefalet ücretlerinden bıktık usandık. Yandaş konfederasyonla hükümetin kirli pazarlıkları, satış sözleşmeleri ile açlığa mahkum olmayı istemiyoruz.”

Yılmaz, son olarak, “İşyerlerinde sendikal çalışmalarımız engelleniyor, üyelerimiz fişleniyor. Hak arama mücadelesi şımarıklık olarak değerlendiriliyor. Peş peşe çıkarılan torba yasalarla kazanılmış haklarımız birer birer elimizden alınıyor, esnek, kuralsız, taşeron ve angarya çalışma yaygınlaştırılıyor. Sendikal haklarını kullandıkları için emekçiler her gün polis-işveren işbirliğiyle saldırıya uğruyor, işten atılıyor, sürgün ediliyor, soruşturmalara maruz kalıyor. Madenler ve elektrik santralleri başta olmak üzere geriye kalan birkaç kurum bile özelleştirilerek sermayeye peşkeş çekiliyor. Gelir dağılımı oranlarındaki ve vergi adaletsizliğindeki uçurum her gün biraz daha büyüyor. Ancak bir savaşta yaşanabilecek sayıda insanımızı her gün yaşanan kaza süsü verilmiş iş cinayetlerinde yitiriyoruz. Ama artık bu böyle gitmez, gitmeyecek. Gün geldi, devran dönüyor? AKP 8 Mart’tan Nevruz’a, Gezi’den 1 Mayıs'a işyerlerinde, alanlarda, sokaklarda direnen, mücadele eden emekçilere er ya da geç hesap vermekten kurtulamayacak. AKP tomalarla, gazla, copla, plastik mermiyle bizleri engelleyeceğini sanıyorsa yanıldığını görecek. Çünkü bizler, sokaklarda, meydanlarda, işyerlerinde, okullarda, yoksul mahallelerde ayağa kalkıp yüzlerini güneşe dönenleriz. Çünkü bizler artık istediğimiz ülkenin, umut ettiğimiz yaşamın hayal olmadığını biliyoruz. Ve biliyoruz ki gelecek direnen, mücadele eden emekçilerindir” dedi.

            Yapılan açıklamaların ardından kutlama programı çekilen halayların ardından olaysız sona erdi.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mesut Özgenç 6 yıl önce

1 Mayıs emeğin ve emekçinin bayramı; Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü tüm emekçilere kutlu olsun..

Avatar
Haluk Özyurt 6 yıl önce

Erki elinde tutanların dışında bu memlekette yaşayan vatandaşların olduğunu hatırlayan gazetenize teşekkür ederim.Bu bir milat olsa gerek...

Avatar
Alim 6 yıl önce

1 Mayıs Memurlar bayramı kutlu olsun...Çalışşsın İşçiler.