Elbistan’a, Uruguay’dan 2 bin baş besilik dana

Türkiye’nin büyükbaş hayvan besiciliğinde en önemli merkezlerinden biri olan Elbistan’a, Et ve Süt Kurumu tarafından Uruguay’dan ithal edilen 20 bin dananın yüzde 10’una tekabül eden 2 bin hayvan getirildi.

Elbistan’da 1990’lı yılların başından itibaren daha kapsamlı ahırların yapılmasıyla atağa geçen besicilik sektörü, ilçe ekonomisinin lokomotiflerinden biri oldu. Her geçen gün kendini yenileyen sektör, aradan geçen çeyrek asır sonucunda ilçedeki ahır ve çiftlik sayısı 1000’e yaklaştı. Geçmiş dönemlerde kırmızı et fiyatlarında yaşanan sıkıntılar nedeniyle zor günler geçirse de birçok işletmede şuanda aktif besicilik devam ediyor. Değişen teknolojiye ayak uydurmak isteyen besiciler, özellikle Tarımsal Kırsal Kalkınma Kurumu (TKDK) ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) gibi kurumların verdiği hibe desteklerini en verimli şekilde kullanan kişiler oldu. Elbistan’da son yıllarda her şeyiyle modern tesisler yapılmaya başlandı. Bu destekler daha önceleri kapalı tesislerde yapılan besiciliğin, açık sisteme dönüşümüne imkan tanıdı. Buna bağlı olarak da ilçedeki büyükbaş hayvan sayısı da artarak yaklaşık 30 bine ulaştı. Modern kombinaların yapılması da sektörün en büyük yarasına merhem oldu. Besicilikteki bu değişim ve gelişmenin en büyük artılarından birisi tarım sektörüne oldu. Çiftçiler de artan yem talebine karşılık silajlık mısır ekimine yöneldi. Kaba yem malzemesi olarak kullanılan diğer ürünlerin de ekim alanında gözle görülür bir artış yaşandı.

Son döneme kadar besiciliğin yerli ırklarla yapıldığı Elbistan, Türkiye’nin karkas et yerine besilik dana ithal etmeye başlamasının ardından bu imkândan en fazla yararlanan merkezlerin başında geldi. Bakanlar Kurulu kararıyla 400 bin baş besilik sığır ithalatı yetkisi verilen Et ve Süt Kurumu’nun daha önceki 2 ihalesinde de çok sayıda ithal hayvanın geldiği Elbistan, en fazla rakama üçüncü ithalatta ulaştı. Uruguay’dan gemiyle Mersin Limanı'na getirilen 20 bin besilik dananın yaklaşık 2 bini Elbistan’daki besicilere teslim edildi. Buradan da karayolu ile Elbistan’a getirilen ithal danalar, ilçedeki çeşitli çiftliklere yerleştirildi.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Yalçınlar Cihan Et Kombinası Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Yalçın, Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda 400 bin baş besilik sığır ithalatı yetkisi verilen ve daha önce de iki grup halinde 17 bin hayvan ithal eden Et ve Süt Kurumu'nca, Güney Amerika'dan 20 bin angus ve hereford cinsi besilik hayvan daha getirildiğini söyledi.

Uruguay'dan gelen hayvanların ortalama 1 yaşında olduğunu belirten Yalçın, “Bakanlar Kurulu kararıyla 400 bin baş besilik sığır ithalatı yetkisi verilen Et ve Süt Kurumu, üçüncü ithalatını yaptı.  Güney Amerika'dan getirilen 20 bin besilik sığır, gemiyle getirildiği Mersin Limanı'nda sahiplerine dağıtıldı. Elbistan’daki besicilere bu hayvanların 2 bin adedi teslim edildi. Bu hayvanların 800 adedini kendi çiftliğimizde yetiştirmek için aldık. Kalanı da ilçedeki diğer besicilerimiz arasında dağıldı. Aldığımız besilik hayvanların arasında angus ve hereford cinsleri bulunuyor. Bunlar yaklaşık 1 yaşında. Bu hayvanlar 7-8 ay sonra kesime girecek” dedi.

Besilik danalar için ilçeden 10 milyon liraya yakın bir kaynak aktarıldığını ifade eden Yalçınlar Cihan Et Kombinası Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Yalçın, “Elbistan’da yaklaşık 30 bin büyükbaş hayvan varlığı bulunuyor. Et ve Süt Kurumu, üreticinin talepleri doğrultusunda yılsonuna kadar 200-250 bin besilik hayvan getirecek. 20 günlük aralıklarla gelmeye devam edecek. Şuanda besicimiz hayvan başına yaklaşık 5 bin lira gibi bir rakam ödüyor. Elbistan’a gelen danalar için yaklaşık 10 milyon lira gibi bir para aktarıldı. Hayvanların 7-8 ay sonra kesilmesi sonucunda da ilçemiz ekonomisine ciddi bir katma değer kazandırılacak” ifadelerini kullandı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Celil Genç 2 yıl önce

Sadece besleyip kesime hazırlamanın yanında Üretime yönelinmediği takdirde hep dışa bağımlı kalınacağından.Üretimin de desteklenmesi gerekmiyormu .

Avatar
Vshhh 2 yıl önce

Yazık dışarıya muhtacmiydik

Avatar
m. rÜŞTÜ mAT 1 yıl önce

Yazık hem de çok yazık.Bir zamanlar Dünya devler liginde olan Türk tarım ve hayvancılığı artık mahalli ligde. Lütfen bu utanca bir çare bulunsun sayın yetkililer.

Avatar
MEHMET GENÇ 2 yıl önce

Elbistan'ın değerli müteşebbislerinden Turgay YALÇIN abimizin katma değerli ve verimli çalışmalarının devamını dilerim.

banner1