Elbistan Şeker Fabrikası’nın satış tarihi belli oldu

Başkanlık, mevcut durumda Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye (Türkşeker) pancar temin eden çiftçilerin mevcut kotaları kapsamında pancar üretmeye devam edeceklerinin altını çizdi. Satışta, şeker üretimi ile doğrudan ilişkisi bulunmayan arsa ve araziler ile şeker fabrikalarının üretim faaliyetleri için gerekli olmayan taşınmazları ihale kapsamı dışında tutuldu.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait bazı fabrikaların özelleştirilmesine yönelik yazılı açıklamada bulundu. Türkşeker'in, özelleştirmeye hazırlanmak amacıyla 2000 yılında özelleştirme kapsamına, 2008'de ise özelleştirme programına alındığı hatırlatıldı.

Özelleştirme Yüksek Kurulunun belirlediği strateji çerçevesinde özelleştirme hazırlık çalışmalarının tamamlandığı ve bazı fabrikalar için ihale ilanı aşamasına gelindiği ifade edilen açıklamada, bu kapsamda Elbistan, Afyonkarahisar, Alpullu, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal ve Yozgat olmak üzere 14 fabrikanın özelleştirilmesi için ihale sürecinin başlatıldığına işaret edildi.

Açıklamada, bu süreçte özelleştirme yapılırken söz konusu fabrikalarda çalışanların ve pancar ekimi yapan çiftçilerin korunması, fabrikalarda üretimin devamlılığının temel ilke olarak ele alındığı ve bu konularda ihale belgelerinde önemli düzenlemeler yapıldığı vurgulandı.

Mevcut durumda Türkşeker'e pancar temin eden çiftçilerin mevcut kotaları kapsamında pancar üretmeye devam edeceğine değinilen açıklamada, alıcılara mevcut çiftçilerle asgari 5 kampanya dönemi boyunca pancar üretim sözleşmelerini devam ettirme zorunluluğu getirildiğine dikkati çekildi. Açıklamada, bu düzenlemeyle mevcut tüm çiftçilere pancar üretim sözleşmelerini devam ettirme imkanı sağlanacağının altı çizildi.

Çalışanların haklarının korunmasına yönelik olarak, özelleşecek fabrikalarda çalışan memurlara diledikleri takdirde Türkşeker'e ait diğer fabrikalarda çalışma, tüm özlük hakları korunarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil olma, özelleştirilen fabrikalarda yeni yatırımcılar ile çalışabilme gibi imkanlar ve seçenek sunulduğu belirtildi. Ayrıca daimi ve geçici işçilere ise emeklilik hakkını henüz elde etmeyenler açısından Türkşeker'in diğer fabrikalarında çalışma, ilgili mevzuat çerçevesinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yılda 12 ay çalışma, özelleştirilen fabrikalarda çalışmaya devam etmek isteyenlere Türkşeker tarafından tüm yasal hakları ödendikten sonra alıcı ile çalışmaya devam edebilme daha sonraki dönemde emeklilik hakkını kazanmadan önce kamuya geçmek istemeleri halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilme gibi olanaklar tanındığı ifade edildi.

Fabrikalarda üretim devamlılığı ve zorunluluğu getirildiğinin kaydedildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Özelleştirme modeli çerçevesinde temel hedeflerden birisi de fabrikaların pancardan şeker üretimi faaliyete devam etmelerinin sağlanmasıdır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere, yatırımcıların üretim faaliyetlerini devam ettirmeleri yönünde şartlar öngörülmüştür. Şeker üretimi ile doğrudan ilişkisi bulunmayan arsa ve araziler ihale dışında tutulmuştur. Şeker fabrikalarının üretim faaliyetleri için gerekli olmayan taşınmazları ihale kapsamı dışında tutulmaktadır. İhale süreçleri tamamen her aşamasında kamuoyunu bilgilendirilerek şeffaf bir şekilde yürütülecek ve nihai aşamada özelleştirme ihaleleri tüm teklif verenlerin katılımı ile kamuoyuna açık bir şekilde sonuçlandırılacaktır.

Şeker fabrikalarının özelleştirme ihalelerine katılımın arttırılması ve rekabetin tesis edilebilmesi amacıyla; yerel yatırımcılar, kooperatifler ve diğer paydaşların tek tek veya bir araya gelerek teklif verebilmelerini teminen ihaleye katılım için geçici teminatların düşük seviyede tutulması da dahil olmak üzere ihale belgelerinde bu çerçevede kolaylaştırıcı düzenlemeler yapılmıştır.”

Özelleştirme İdaresi’nin açıkladığı satış sürecine göre, Elbistan Şeker Fabrikası’nın özelleştirme ihalesi 18 Nisan 2018 Çarşamba günü yapılacak. Elbistan Şeker Fabrikası’nın satışı için belirlenen geçici teminat tutarı ise 3 milyon lira oldu. İhaleler, pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek ve pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık artırma suretiyle sonuçlandırılacak. İhalelere gerçek ve tüzel kişiler ile yatırım fonları ve Ortak Girişim Grupları (OGG) katılabilecek.
Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 1 yıl önce

Elbstanın sesi haberde 16 şubattaki haberde Recep Akdağ daha özelleşme belli değil demişti bende yorum yapmıştım kesinlikle satıldı bu iş bitti diye,hükümet üretime düşman 15 senedir nerde üretim varsa kapattılar,üretim olmadan büyüme olmaz hükümet son üretim yerlerinide satıp seçime yakın para dağıtacak bu yorumumu da unutmayın görürsünüz..

Avatar
Elbistanlı 1 yıl önce

Benim anlamadım hükümetimiz her sözünde ekonomi iyi diyor kasamız para dolu diyor ama devletin elinde kalan son fPrikalarda satılıyorneden bu faprikalar zararmı ediyor yoksa hükümetimizin parayamı ihtiyacı var

Avatar
Yavuz Selim Türk 1 yıl önce

Ellerine sağlık çok iyi olmuş. Elbistan bunu hak ediyor. İnşAllah termik santrali de satarlar. Oy vermeye devam et Elbistanlı.

Avatar
ali 1 yıl önce

Bir şeker fabrikası kaldı idi onu da özelleştirin elbistan'ın elinde hiçbir şey bırakmayın ne var ne yok satın yakında elbistan'da satarsınız elbistan Zahir göç veriyor fabrikalarda değişsin insanları da Kimin eli kimin cebinde belirsiz elbistan'da olduğunu utanıyorum lanet olsun elimizde ne var ne yok hep aldılar

Avatar
VATANSEVER 1 yıl önce

sata sata bişey kalmadı acaba mezarlık satışına başlanılsa nasıl olur..

Avatar
Mu 1 yıl önce

Neden hiç kimse dur demiyor yazık

Avatar
elbistanlı 1 yıl önce

sahipsiz elbistana kim sahip çıkacak? her şeyi satın durmayın sakın!

Avatar
Mu 1 yıl önce

Eh bazıları artıkk.... Yaksın daha çok şeyler satılacak görürsünüz.

banner124

banner116

banner119