Elbistan Ovası, ‘Büyük Ova’ statüsüne alındı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın arazi korumaya yönelik olarak hazırladığı yasal çalışma çerçevesinde yaklaşık 3 bin kilometrekare büyüklüğe sahip olan Elbistan Ovası, ‘büyük ova’ statüsüne alındı.

Bakanlar Kurulu kararının ardından Elbistan Ovası, belirlenen diğer 183 ‘büyük ova’ ile birlikte tarımsal sit alanı ilan edilecek.

Doğu Anadolu’nun güneybatı ucunda yer alan ve yaklaşık 3 bin kilometrekare büyüklüğünde, 60-65 km uzunluğunda ve 40-45 kilometre genişliğinde olan Elbistan Ovası’nın tarımsal geleceği ile ilgili olarak önemli bir adım daha atıldı. Her yıl yüz binlerce ton hububat, ayçiçeği, şekerpancarı ve mısır gibi ürünlerin yetiştiği ve on binlerce insanın ekmeğini kazandığı Elbistan Ovası’nda artık sadece tarım yapılabilecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın son şeklini verdiği düzenleme ile 184 büyük ova, sit alanı ilan edilip koruma altına alınacak. Artık bu ovalarda sadece tohumlar atılacak. Ayrıca tarımsal üretimimizi artırmak amacıyla ekilmedik yer bırakmayacak. Göç, hisselilik, parçalılık vb. nedenlerle ekilemeyen tarım arazileri atıl durumdan çıkartılacak. Şahsa veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait olup da ekilmeyen tarım arazileri, sahipleri namına kiraya verilecek. Böylelikle ekilmeyen 2 milyon hektar tarım arazisini milletimizin hizmetine sunarak yıllık 17 milyar TL'lik hâsıla elde edilecek.

Elbistan Ovası’nın büyük ova ilan edilmesiyle, bölgenin gıda geleceği ve gıda güvenli koruma altına alınmış olacak. Verim açısından 1'inci sınıf toprakları toprakları amaç dışı kullanılamayacak. Alternatif alan bulunamaması durumunda kurul veya kurullarca uygun görülürse, tarım toprağı, kamu yararına faaliyet için kullanıma açılabilecek. Ancak tarım toprağının korunması en önemli ilke olacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alan ve son düzenleme ile de ‘büyük ova’ olarak belirlenen Elbistan Ovası’nın da aralarında bulunduğu 184 adet ovanın koruma altına alınacağını söyledi.

Büyük ova olarak belirlenen 184 ovanın sınırlarının çizildiğini belirten Bakan Çelik, “Bakanlar Kurulu kararı yayımlanacak ve buralar tarımsal sit alanı ilan edilecek. Bu 184 ovaya artık kimse dokunamayacak” ifadelerini kullandı.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “2005’ten bu yana takip ettiğimiz bu süreçten umutluyuz, katkılarımızı sunmak üzere yakından takip ediyoruz” dedi. 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun 14. Maddesi’ne göre, tarımsal üretim potansiyeli yüksek, toprak kaybı ve arazi bozulmalarının hızlı geliştiği ovaların, büyük ova koruma alanı olarak belirlenmesi, gerek gıda güvenliğinin sağlanması, gerekse de gelecek kuşakların gıda hakkının güvence altına alınması açısından büyük önem taşıyor. Böylelikle bu alanlarda toprak bozulumu önlenirken, tarım alanlarının tarım dışı amaçlara tahsis edilmesi de engellenmiş olacak” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 6,5 milyon hektarlık bir alan kaplayan 184 adet büyük ova belirlendi. Bu alan Türkiye’deki toplam tarım arazilerinin yüzde 24’ünü oluşturuyor. Bundan sonraki süreçte, Bakanlık tarafından belirlenen 184 adet alan, illerde Toprak Koruma Kurulları’nın da görüşleri alınarak, Bakanlar Kurulu kararı ile koruma alanı ilan edilecek. Bugüne kadar aralarında Edirne, Bilecik, Bingöl, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Adana, Nevşehir, Niğde, Kütahya, Uşak, Muğla, Eskişehir’in de olduğu 12’den fazla Toprak Koruma Kurulu’nda büyük ovalar değerlendirildi. Edirne Ovası, Bilecik’te Gölpazarı Karaağaç Ovası, Gölpazarı Ovası, Bozüyük Ovası, Bingöl Ovası, Diyarbakır’da Ergani Ovası, Dicle Ovası, Bismil Ovası, Kahramanmaraş’ta Türkoğlu Ovası, Narlı Ovası, Kahramanmaraş Ovası, Elbistan Ovası, Adana’da Çukurova, Nevşehir’de Acıgöl Ovası, Niğde’de Misli Ovası, Çiftlik Ovası, Emen Ovası, Altunhisar-Çukurkuyu Ovası, Kütahya’da Aslanapa Ovası, Çavdarhisar Ovası, Altıntaş Ovası, Simav Ovası, Tavşanlı Ovası, Uşak’ta Baltalı Ovası, Uşak Ovası, Banaz Ovası, Sivaslı Ovası ile Muğla’da Gökova, Köyceğiz Ovası, Dalaman Ovası, büyük ova değerlendirmesine alındı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abuzitdin Dingiltop 2 yıl önce

Allah Allah biz elbistan odasını ülkenin 4. Büyük ovası olarak biliyorduk ama malesef şimdiye kadar ovadan sayan bile yokmuş Vahh vah

Avatar
vatandas 2 yıl önce

Bu kadar verimli toprak var ama bir sulama baraji yok çiftçi nasıl para kazanacak

Avatar
Ahmet 2 yıl önce

Günaydın tarım alanları katlarla betonlarla istila ediliyor önce buna dur demeli

Avatar
Ahmet 2 yıl önce

Biz kendimizi Türkiye'nin dördüncü büyük ovasına sahip diye biliyorduk.Biz zaten büyük değil miydik?

Avatar
Harun Nur Eren 2 yıl önce

Tohum korumaya da önem verilse ne kadar güzel olur.

Avatar
Osman Otlutepe 2 yıl önce

Ne Kazandırdı? Adatepe Barajının suyu gedide sulamamı yapılıyor? 40,000 Dönüm Hububat sürüldü bunun hepimize zararı var. Yiyecek olmazsa paralarınızı yiyemezsiniz. bunu bir düşünün.

Avatar
Gülhan Şahin 2 yıl önce

Öncelikle doğal kaynak suyumuzu ve havamızı korumaya alın. Topraktaki verim her geçen gün azalmakta. son 10 yıldır mütahitler ekilecek yer mi bıraktı. madem bu çalışma 2005'den beri var neden parsellemelere izin verildi?

Avatar
Gülhan Şahin 2 yıl önce

Öncelikle doğal kaynak suyumuzu ve havamızı korumaya alın. Topraktaki verim her geçen gün azalmakta. son 10 yıldır mütahitler ekilecek yer mi bıraktı. madem bu çalışma 2005'den beri var neden parsellemelere izin verildi?

banner1