banner108

Elbistan, hava kirliliği ile boğuşuyor
banner20
banner43

Özellikle akşam saatlerinde atmosferi kaplayan ve kirliliğin ölçülmesinde ana değer olan PM10, 800’lü rakamları geçerken, 11 Kasım 2017 Cumartesi gününden itibaren de istasyondan veri alınamıyor.

Hava kirliliği noktasında Türkiye’nin en kötü havasına sahip merkezleri arasında ilk 10’dan düşmeyen Elbistan’da, son bir haftadır özellikle de akşam saatlerinde nefes almak bile zorlaşıyor. Elbistanlılar, sabah ve gündüz saatlerinde bir nebze olsun oksijen teneffüs etse de kalorifer ve sobaların yanmaya başladığı 16.00’dan itibaren karbonmonoksit gazı solumaya başlıyor. İlçeye hakim tepelerden bakıldığında Elbistan, insan sağlığını direkt olarak etkileyen kirletici maddelerin oluşturduğu yoğun bir duman ve sisin içerisinde kayboluyor. Bölgede kurulu bulunan termik santrallerden atmosfere verilen gazlar, nüfus artışı ve göçe bağlı olarak hızlı ve düzensiz şehirleşme, yerleşim merkezleri arasında kalan sanayi bölgeleri, motorlu araç sayısının artması ve kış aylarında kullanılan katı yakıtlar; yaşanan hava kirliliğinin başlıca sebeplerini oluşturuyor.

Kış aylarında hava kirliliği oluşmasında en önemli kaynak ısınma kaynaklı olarak kullanılan kömür ve diğer maddeler olarak gösteriliyor. Isınma amaçlı olarak düşük kaliteli yakıtların kullanılması, yanlış yakma yöntemlerinin uygulanması ve kullanılan yakma sistemlerinin düzenli olarak bakımının yapılmaması da bu olumsuzluğun tuzu biberi oluyor. Hava kirliliği, kronik astım, alerjik hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, kalp ve tansiyon rahatsızlıklarını tetikliyor. 

Elbistan’da her saat yaptığı ölçümleri otomatik olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonları sistemine gönderen hava kalitesi izleme istasyonunun ölçtüğü rakamlar ise, tehlikenin boyutunu ortaya koyuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme Raporları’na göre Elbistan ilçe merkezindeki hava kalitesi, özellikle saat 17.00-18.00 ve 19.00 arasında ‘tehlikeli’ sınıflandırmasının da üstünde bir kirlilik düzeyine ulaşıyor. 7 Kasım’da ölçülen PM10 değeri, tehlikesi sınıflandırmasının tavan değeri olan 500’ün üzerine çıkarak 624’e ulaşırken; 9 Kasım’da ise 801 olarak gerçekleşti. En yüksek PM10 değerlerinin kaydedildiği tarihlerden biri de 10 Kasım oldu. 10 Kasım’da PM10 değeri, en fazla 794 olarak ölçüldü. Kirliliğin bu seviyeye ulaşması ise, Hava Kalite İndeksi’ne göre ‘sağlık alarmı’ olarak nitelendiriliyor. Sağlık alarmıyla ilgili olarak da; “Herkes daha ciddi sağlık etkileri ile karşılaşabilir’ olarak derecelendiriliyor. Kirletici parametreler ve sağlık etkileri ise, ‘Solunum yolu ve göz hastalıkları, kanser, kalp problemleri, solunum yolu hastalıkları, bebek ölüm oranlarında artış ile kandaki hemoglobin ile birleşerek oksijen taşınma kapasitesinde azalma, ölüm” değerlendirmesi yapılıyor.

Elbistan’da son bir hafta içerisinde artan hava kirliliği nedeniyle partikül madde ve kükürtdioksit oranı tavan yaparken, son 4 günün değerleri de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme Raporları’na yansıtılmıyor. Ölçüm yapılamasının nedeni ise, istasyonda kaynaklanan teknik bir arıza olarak gösteriliyor. 

banner128

Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muhammet 1 yıl önce

2019 yılında elbistan konuşulacak diyenler elbistan yıllardır imdat diyor nerdesin. Illa seçimden seçimemi konuşulacak ile. Çıkarcilar yalakalar üç torba kömür, üç paket makarnaya oy verenler şehir ağlıyor nerdesin. Enerji enerji diye korumasız filtresi santral yapıp şehri kül ve pislige bogup kendi yandaşlarınizi buralarda istihdam edip ahkam kesenler nerdesiniz ve siz basın mensupları bina yapıldı bina yapılıyor uçtuk kanatlandik elbistan ihya oldu manşetleri atan siz basın suz nerdesiniz , neden tek bir makale yok neden kamuoyu oluşturamiyorsunuz siz evet siz nerdesiniz.saygilar herkese

Avatar
Vatandaş 1 yıl önce

Ya işte böyle kirli havayı biz çekeriz yerli otomobili fabrikasinida başka bi yere açarlar bizim oranın insanı işsiz gezer fabrikaya başka yerlerden işçi alınır

Avatar
Faruk 1 yıl önce

A Termik Santralı 10 aydır çalışmıyor ve bundan sonrada çalışmayacak, B Termik Santralı çevreyi kirleten santral değildir. Hep santralleri suçlayanlar parasız dağıtılan kalitesiz kalorisi düşük kömür dağıtanları suçlasınlar.

Avatar
vatandaş 1 yıl önce

Bu kirle havanın son bulması için bir an önce doğal gazın Elbistanlıların kullanımına sunulması lazım. Yoksa Kanser, Astım, Kalp ve Kronik hastaları fevkalade etkileyecektir. Temiz bir hava için el ele verip çaba harcamalıyız.

Avatar
Elbistanlı 1 yıl önce

Elbistan da kullanılan kömürlerin bir analizinin yapılması lazım. Standartlara uygun mu uygun değil mi? Saat 16'dan itibaren bacalardan çıkan yoğun duman neden çıkıyor. Yoksa kaloriferlerin fanlarımı çalıştırılıyor. Yoksa kalorifer yakıcıları bunun bilincinde değil mi? Denetleyiciler bu konuyu titizlikle tolerans tanımadan takip etmelidirler. Temiz bir hava solumak dileğiyle.

Avatar
Ali 1 yıl önce

Kaymakamlığı za ait olan Kömürlerin
Daha cook etki ve daha kötü hava Kalitesi ni düşürüyor ve daha kötü bir şekilde havayı kirletiyor

Avatar
Ahmet Şahin 1 yıl önce

Bazıları daha doğal gaz gelmeden yaygara koparıyor kullanmam diye. Birincisi doğal gaz hem daha maliyeti düşük, hemde şu pisliği biraz olsun azaltır...

Avatar
Isa Mutlu 1 yıl önce

Filtresiz termik santrallerinden bir kaç tane daha yapilsin Elbistanda canli kalmaz. Böylece Hava kirligi sorunu da kalmaz. kökten çözüm.

banner124

banner129

banner116