Darısı Afşin-Elbistan’a

            Çanakkale’nin Çan ilçesinde faaliyet gösteren 18 Mart Çan Termik Santrali, 2872 sayılı Çevre Kanunu’na uygun ve uluslararası standartlarda üretim yaptığını belgeleyerek, Çevre İzin Belgesi aldı. Türkiye’nin en büyük termik santrallerinin bulunduğu Afşin-Elbistan bölgesinde ise, 1984 yılından beri elektrik üretimi yapan Afşin-Elbistan A Termik Santrali, Baca Gazı Arıtma Tesisi olmadan çalıştırılıyor.

            Çanakkale’nin Çan ilçesinde yer alan 2x160 MW kurulu güce sahip 18 Mart Çan Termik Santrali, Avrupa Birliği Çevre Mevzuatına uyum sağlamak amacıyla yürürlükte olan, ‘Çevre İzin Lisansları Hakkında Yönetmelik’ kapsamında Çevre İzin Belgesi aldı. Çan’da elektrik üretimi bu sayede çevreye ve doğaya zarar vermeden sürdürülecek.

            Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından yapılan açıklamada, Çan Termik Santrali’nin aldığı Çevre İzin Belgesi ile ilgili olarak, şu bilgilere yer verildi:

            “Şirketimize ait Çanakkale'nin Çan ilçesinde faaliyet gösteren 2x160 MW kurulu güce sahip 18 Mart Çan Termik Santralı İşletme Müdürlüğü,  Türkiye'de Avrupa Birliği Çevre Mevzuatına uyum sağlamak için yürürlükte olan "Çevre İzin ve Lisansları Hakkında Yönetmelik" kapsamında Çevre İzin Belgesini, Çanakkale Zaferinin yıldönümü olması nedeniyle özel bir anlam taşıyan 18 Mart 2016 tarihinde almış bulunmaktadır.

18 Mart Çan Termik Santralı İşletme Müdürlüğünün, insanlığın ortak değerleri olan çevreye ve doğaya zarar vermeden 2872 sayılı Çevre Kanununa uygun ve uluslararası standartlarda üretim yaptığını belgeleyen Hava Emisyonu ve Atık Su Deşarjı Konulu Çevre İzin Belgesini almasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

 

Baca Gazı Arıtma Tesisi bulunmuyor

            21 Ekim 1984 tarihinde elektrik üretimine başlayan Afşin-Elbistan A Termik Santrali, o günün teknolojisi ile inşa edilirken, santral o tarihten bu zamana kadar Baca Gazı Arıtma Tesisi olmadan çalıştırılıyor.  

Üretime başladığı yıllarda Türkiye’nin en büyük ve en yüksek kapasiteli termik santrali olan Afşin-Elbistan A Termik Santrali, 32 yılı geride bıraktı. 21 Ekim 1984 yılında açılışı yapılan ve enerji üretimine başlayan Afşin-Elbistan A Termik Santrali, 32 yılda yaklaşık 120 milyar KW/h’in üstünde enerji üretti.

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve Maden Tetkik Arama’nın (MTA) ortak çalışmalarıyla Afşin-Elbistan linyit havzasında düşük kalorili bol miktarda linyit rezervi olduğu tespit edilirken, bu linyitlerden faydalanarak bir termik santral kurulmasına karar verildi. 5000 MW’lik bir santralin kurulmasıyla bölgedeki linyitlerin 60 yılda tüketilebileceği hesaplanarak hazırlanan proje, 1968 yılı yatırım programına alındı.

1973 yılında santralin yapımına başlanırken, her biri 344 MW gücünde 4 ünite olarak planlanan santralin ilk ünitesi Temmuz 1984’te test üretimine başladı. Santralin açılışı ise 21 Ekim 1984 yılında yapıldı. Kömürün santrale ulaştırılması için bir nakil hattı kurulurken, tam kapasiteyle üretime başladığında o yıllarda Türkiye’nin toplam enerji üretiminin yüzde 20’sini karşılayacak olan santralin diğer 3 ünitesi kademeli olarak 1992, 1993 ve 1994 senelerinde hizmete girdi.

Afşin-Elbistan A Termik Santrali, kuruluşundan bugüne kadar yaklaşık 300 milyon ton kömür tüketirken, tükettiği kömüre karşılık 120 milyar KW/h üzerinde enerji üretti.

yıllarda Türkiye'nin ve dünyanın en büyük elektrik santrallerinden biri olan, Afşin Elbistan A Termik Santrali, üretimine ara vermeden devam etti. Santralin kurulumu sırasında Baca Gazı Arıtma Tesisi yapılmadı. Santral, o yıldan bu zamana kadar doğaya milyonlarca ton atık bıraktı.

Diğer yandan bölgenin ikinci büyük santrali olan Afşin-Elbistan B Termik Santrali ise, 2004 yılında elektrik üretimine başladı.

2004 yılından bu yana yaklaşık 130 milyon ton kömür harcayan B Termik Santrali, yaklaşık 60 milyar KW/H elektrik enerjisi üretti.

Bölgede enerji üretimi yapan Afşin-Elbistan A ve B Termik Santrallerinin, Çevre İzin Belgesi olmadığı belirtiliyor.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ELBİSTANLILAR 2 yıl önce

18 mart Çan Termik Santrali Hava Emisyonu ve Atık Su Deşarj İzni alarak ÇEVRE İZNLİ santral haline gelmiş ne güzel...Ancak Elbistanda 1. santral 1984 yılında, 2. santralde 2004 yılında hizmete gelmiş ve hala aradan 1. santral için 32 yıl , 2. santral için 14 yıl geçmesine rağmen Elbistan A ve B Termik santrallerinin Çevre İzni YOOK. Bu ne biçim bir iş. SANTRAL YETKİLİLERİ ve ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ ne yapıyor. ÇANAKKALE İLİ başka bir Ülkenin İlimi, Elbistan başka bir ülkenin ilçesi mi ? Yazık bu Elbistan Doğasına Elbistan Halkına. Bunun vicdanı ve kanuni sorumluluğu sorumlu her memurun ve bilirkişilerin üstünedir. Yukarıda Allah var. Aşağıda Elbistan ve Halkı var. Bunun hesabını nasıl vereceksiniz. Ey Sorumlu çalışanlar.....Çanakkale halkını ve sorumlu çalışanlarını kutluyorum.......

Avatar
ÇEVRECİ 2 yıl önce

SA

banner1