Çivi: Personel rejiminde eksen kayıyor

            Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu’nun (HAKSEN) Elbistanlı Genel Başkanı Ayhan Çivi, kamuda görev yapan taşeron işçilerin kadroya alınmaları çalışmalarını değerlendirdi. Çivi, taşeronların mevcut ücretlerinde herhangi bir değişiklik olmadan, 3 yıl süreyle özel sözleşmeli statüde istihdam edileceklerini belirterek, “Kamu personel rejiminde ilk defa bu terimle karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

Kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmaları sürecini değerlendiren Çivi, “Bizim için de doğrusu çok sürpriz oldu. Sayın Başbakan grup toplantısında açıklamada tüm taşeronların asli hizmette ve yardımcı hizmet yapıp yapmadığına bakılmaksızın kadroya alınacakları şeklinde bir açıklama yapmıştı. Ancak daha sonra Maliye Bakanı ve Çalışma Bakanının yaptığı açıklamalarda durumun biraz daha farklı olduğunu gördük. Bu açıklamalardan kamu personeli rejiminde taşeronlarla birlikte bir eksen kayması olduğunu görüyoruz. Zira taşeronların mevcut ücretlerinde herhangi bir değişiklik olmadan 3 yıl süreyle özel sözleşmeli statüde istihdam edilecekleri belirtildi. Kamu personel rejiminde ilk defa bu terimle karşı karşıya kalıyoruz. Sözleşmeli , 4/C’li geçici personel, kadrolu memur ve kadrolu işçi vardı ancak, özel sözleşmeli statü ilk defa zikrediliyor. Doğrusu biz bunun içerik olarak da gerek Anayasamızın, gerek 657 hangi maddesine dayanılarak böyle bir statü inşa edileceğini merakla bekliyoruz” diye konuştu.

Çivi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Daha önceki yapılan açıklamalar, asli iş yapanların kadrolu işçi olarak istihdam edileceklerine ilişkindi. Memuriyete geçirilmeleri ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Ancak görüyoruz ki bu arkadaşlarımız özel memurlar olacaklar. Özel sözleşmeli memur olacaklar.

‘Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan bellidir’ diye bir atasözümüz var. Bu yeni sözleşmeli özel statü bundan sonraki personel istihdamının da işaretlerini veriyor. Düşünün emniyetle askeri personelimizi çıkardığımızda yaklaşık 3 milyon civarında kamu personeli var. 800 bin taşeron işçisini de özel sözleşmeli sıfatıyla kamu görevlisi yaptığınızda nerdeyse 4 çalışandan bir tanesi özel sözleşmeli pozisyona geliyor. Demek ki bundan sonraki diğer kamu çalışanları içinde böyle bir pozisyon öngörülüyor. Bundan sonra muhtemelen gerek anayasa değişikliğinde gerekse ondan sonraki kamu personel reformunda bunun bir pilot uygulama olarak ben değerlendirildiğini düşünüyorum. Bu tamamen kendi deneyimime dayanarak önsezilerime dayanılarak ve kamu personel rejimindeki konumuna baktığımız zaman demek ki bütün kamu personeli muhtemelen özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir. Zira 3 yıllığına bir sözleşme yapılacak. Ücretlerinde bir değişiklik olmayacak. Birde sınav öngörülüyor. Tabi teknik detaylar henüz ortaya çıkmadı ancak taşeronlar açısından da bir hayal kırıklığı diye düşünüyorum. Aslında bu taşerona kadro konusu karayollarındaki taşeron işçilerinin açtığı davalar sonucu asıl işverenin devlet olduğuna Yargıtay'ın da karar vermesiyle gündeme geldi. Yani zaten taşeronların asıl işvereni devlettir. Bunlar bir nevi kamu görevlisi saylıyorlardı işçi statüsünde bu anlamda da onlar açısından bize göre yeni bir şey yok. Birde burada tabi sendikal örgütlenmeler anlamında da bir netlik yok. Şu ana kadar taşeron işçilerin sendikal hakları verildikten sonra işçi sendikalarımız örgütlendi. Bu durumda memur sendikalarına yönelecekler.”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1