banner67

Ceyhan, 1 milyon dönüme hayat verecek

            Ceyhan Nehri üzerinde yapılan Kılavuzlu Barajı’ndan alınan saniyede 80 metreküplük sulama suyu, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay’da yer alan 1 milyon 60 bin 910 dekar tarım arazisine hayat kaynağı oluyor. Projenin ilk ayağında yer alan Kahramanmaraş merkez ovadaki 46 bin 540 dekarlık kısımdaki araziler, can suyuna kavuştu.

            Orta Ceyhan Menzelet Projesi adı altında; Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay il sınırları içerisinde, kapsamlı bir formülasyonla çözümlenen çok maksatlı büyük bir havza projesi konumunda olan projenin tamamlanması ile toplam 1 milyon 60 bin 910 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. Proje ile 72 bin dekar tarım arazisi taşkınlardan korunacak.

Sulama şebekesinin yapılması ile yılda 329 milyon TL net gelir artışı ve 126 bin 318 kişiye istihdam sağlanacak. Bu proje Kahramanmaraş Merkez Ovası ve Sağlık Ovası, Gaziantep İslahiye Ovası ile Hatay Amik Ovası toprakları için büyük önem arz ediyor. 

Projeni su kaynağı Kılavuzlu Barajı

Projenin kilit ünitesi Kahramanmaraş Menzelet Barajından regüle edilen Ceyhan Nehri suları, 8 kilometre mansaptaki Kılavuzlu Barajında yükseltilerek 80 metreküp/saniye başlangıç kapasiteli Kılavuzlu sulaması anakanalı ile proje alanına sulama suyu verilecek. Kılavuzlu Barajı Kahramanmaraş’ın 18 kilometre kuzeybatısında Ceyhan Nehri üzerine inşa edilmişti. Sulama, enerji, içme suyu maksatlı barajın gövdesi zonlu toprak dolgu tipinde olup, talvegden yüksekliği 56 metredir. 74 hektametreküp depolama hacmi bulunan barajın 54MW kurulu elektrik üretim gücü bulunuyor. 

Proje GAP Eylem Planına dahil edildi

Proje, büyüklüğü nedeniyle GAP Eylem Planına dahil edildi. 3 ili içine alan geniş kapsamlı bir proje olması nedeniyle kısım kısım ihale ediliyor.

Kılavuzlu 1. Kısım Sulaması kapsamında 37 bin 769 metre uzunluğundaki beton kanal inşaatı tamamlandı, kanala su verilerek işletmeye açıldı. Kahramanmaraş merkez ovada 46 bin 540 dekarlık kısımdaki araziler can suyuna kavuştu.

Kılavuzlu sulaması 1. Kısım Ana Kanalı iletim hattı çalışmaları kapsamında Gaziantep-Nurdağı ilçe sınırları içerisinde bulunan 500 metre uzunluğunda, 7 metre çapındaki tünel inşaatı tamamlandı. Ayrıca 60 metreküp-saniye kapasiteli 5 bin 450 metre uzunluğunda 6 metre çapındaki Tünel Delme Makinesi (TDM) ile açılan tünel çalışmaları hızla devam ediyor.

Kılavuzlu 2. Kısım (Cazibe+P4, P5, P6) İnşaat işi yapım ihalesi 20 Nisan 2016 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Brüt 180 bin 10 dekar tarım arazisine sulama hizmetinin verilmesi, sulama ve drenaj şebekelerinin yapılması ve sulama tesisinin 24 ay süresince işletilmesi, bakım onarımının yapılması işleri bu ihale kapsamında yer alıyor. Kılavuzlu 2. Kısım  sulama alanı içerisinde Kahramanmaraş ili Türkoğlu İlçesi ile Beyoğlu, Şekeroba arazileri yer alıyor.

Kılavuzlu 3. Kısım Sulaması 151 bin 500 dekar alanın inşaat ihalesi için 2016 yatırım programına teklif edilirken, yıl içerisinde yapım ihalesi yapılacak.

Kılavuzlu 4. Kısım Sulaması ise, 87 bin 490 dekar alanın inşaat ihalesi için 2016 yatırım programına teklif edildi. 

Ceyhan, hayat verecek

Kahramanmaraş Kılavuzlu Barajından Hatay Tahtaköprü barajına regüle edilecek su sayesinde bereketli toprakların mevcut durumdaki ürün deseni buğday, pirinç, mısır, pamuk, arpa, yulaf, ayçiçeği kırmızı biber, şeker pancarı, üzüm, incir, erik, bamya, soğan gibi ürünlerle artacak. Projenin tamamlanması ile halen tarımı yapılan bitkilerin verimi artacak, yeterli suyun zamanında bulunabilmesi yani temin garantisinin olması koşulları sağlanacak.

Projenin tamamlanması ile DSİ Kahramanmaraş 20. Bölge sınırlarındaki Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde 597 bin 950 dekar, DSİ Adana 6. Bölge sınırlarında yer alan Hatay’da ise 462 bin 960 dekar olmak üzere toplam 1 milyon 60 bin 910 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak.

Yine proje ile Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay illeri bölgesinde istihdam artışı meydana gelecek ve ekonomik ve sosyal bakımdan bölgeye büyük fayda sağlayacak. Ayrıca 72 bin dekar tarım arazisi taşkınlardan korunarak, vatandaşların can ve mal güvenliği sağlanmış olacak.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandas 2 yıl önce

Ceyhan elbistandan doğar hatayi sular elbistanda bakar

Avatar
ELBİSTANLI 2 yıl önce

tam anladık ceyhan nehri heryeri suluyorda dogdu bölgeye bi faydası yok bunun sebebide ceyhan nehridir demii

Avatar
Elbistanlı 2 yıl önce

Elbistanlı çiftçiler bu habere ne der merak ediyorum

Avatar
adnan 2 yıl önce

Afşin Elbistan su bulamasın amik ovasına su gidsin

Avatar
vatandaş 2 yıl önce

Siz basın olarak bari bunu haber yapıp milletle dalda geçmeyin

Avatar
Çiftçi 2 yıl önce

Sahipsiz elbistan yazık diyorum sadece halk olarak utanıyorum

Avatar
Elbistanlı 2 yıl önce

İnsanlar organlarını bağışlıyor, bizde Elbistan'lı olarak (ne de olsa biz faydalanamıyoruz) ceyhanımızı-candamarımızı bağışlayalım.

Avatar
memo 2 yıl önce

yazık sahipsiz kaderi kötü elbistan garip elbistan

banner111

banner116

banner115