banner136
banner138

Cemevi’nden Dünya Kadınlar Günü mesajı
banner143

Mesajda, Türkiye’deki kadın cinayetleri ve taciz olaylarına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

“8 Mart 1957’de Amerika’nın New York kentinde işçi ve emekçi kadınlar tarihte ilk kez bağımsız görkemli bir kadın direnişini gerçekleşmişlerdir. 40 bin dokuma işçisinin daha iyi çalışıma koşulları istemi ile bir tekstil fabrikasında greve başlamışlardır. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi sonucu çıkan yangında fabrika önüne kurulan barikatları aşamadıklarından dolayı 120 kadın işçi can vermiştir. Tarihe kara bir leke olarak düşen bu olay her yıl tüm dünyada 8 Mart günü anılır. Sömürüye ve ezilen emekçi kitlelerin sömürüye ve baskıya karşı mücadelede aşama kaydeden kurtuluşları yolunda önemli bir adım olan tarihsel bir adımdır.

Kadınların yerine getirdiği görevleri sonucu sosyal sistemin işleyişinde katkısı çoktur. Dünyanın oluşumundan bu yana kadınlar her daim var olmuştur ve olacaktır da. Kadın aile ve toplum arasında bir köprü görevi yapar. Dünya ülkelerinde olduğu gibi günümüz Türkiye’sinde de kadın tacizleri, tecavüzleri ve cinayetleri çoğalmaktadır. Ülkemizde 2019’un Ocak ayında 43 kadın öldürülmüştür. Ne yazık ki bu korkutucu bir sayıdır. Bu ölümlerin ve tacizlerin önüne geçilmesi gerekmektedir. Her inançta ve her toplumda olduğu gibi de kadın yücedir, kadın yurttur, kadın topraktır ve kadın doğurgandır. Kutsallığında bu yüzdendir kısaca kadın ‘toprak anadır’. Ulu önder Atatürk ün de dediği gibi, ‘Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.’

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Elbistan Şubesi yönetim kurulu olarak tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlarız.”

                           

  

 


Anahtar Kelimeler:

banner116