banner136

Çanakkale Zaferi’nin 104.yıldönümü törenlerle kutlandı
banner43

Büyük zaferin 104.yıldönümü dolayısıyla ilk tören, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtında düzenlendi. Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, Elbistan Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Turgut Şakalar’ın çelenk sunmasının ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunumunun ardından Elbistan Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan anma programı ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Misak-ı Milli konferans salonunda gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Elbistan Anadolu Lisesi edebiyat öğretmeni Ümit Yaşar Gürcü, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında Çanakkale Zaferi’nin önemine vurgu yaptı.

Gürcü, her zaman zalimlerin karşısında ve mazlumların yanında duran Türk ordusunun, tüm dünyaya diz çöktürerek, tarihe altın harflerle şanlı bir destan yazdığını söyledi.

‘Bu destan, sadece Türk milletinin değil, tüm İslam aleminin umudu ve yeniden dirilişidir’ diyen Gürcü, “Bu kale son kale, bu kale Çanakkale. Dirilişten kurtuluşa bir duruştur Çanakkale. Çehreleri, dilleri, ırkları farklı ama kirli emelleri aynı olan düşmanın, Mehmetçiğimizin göğsüne bomba ve mermi yağdırdığı Çanakkale’de iman dolu göğsümüzü siper ettik. Onlar, denizi düşman kanıyla kızıla boyadılar, şehit oldular. Meleklerle aynı safta kol kola verip düşmanı püskürterek, ‘Çanakkale geçilmez!’ dediler” şeklinde konuştu.

Elbistan Kaymakamı Özkan Demir ise, Çanakkale Zaferi’nin, tarih boyunca bağımsızlık, hürriyet ve vatan sevgisi uğruna savaşmaktan çekinmeyen Türk Milletinin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin en güçlü nişanesi olduğunu vurguladı.

Kaymakam Demir, “Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün imkânsızlıklara rağmen vatanını korumak için verdiği milli mücadelenin destanıdır. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de temellerinin atıldığı bu şanlı zafer, Türk Milletinin bağımsızlık yolunda fedakârlığının, inancı uğrunda şahadet kararlılığının kanıtıdır. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yıldönümünde Mehmetçiğin hatırasının, inancının, cesaretinin, azminin, manevi mirasının, milli birlik ve beraberliğimizin harcı olan Çanakkale Zaferini kazandıran bu yüksek ruhun kuşaktan kuşağa yaşatılması hepimize düşen en önemli görevdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. yıldönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milletimize bu eşsiz zaferin gururunu yaşatan, vatanımız, bağımsızlığımız, milli birlik ve bütünlüğümüz uğrunda canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Programda, Elbistan Anadolu Lisesi öğrencileri hazırladıkları tiyatro gösterisini sergiledi. Öğrenciler daha sonra günün anlam ve öneminin belirten şiirler okudu. Çanakkale Zaferi ile ilgili oratoryo gösterisi ardından program, öğrencilerin Çanakkale Zaferi’ni anlatan türkülerin seslendirilmesi ile sona erdi. 

Törenlere, Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Feryat Sorkut, Elbistan Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş, Kahramanmaraş Barosu Elbistan Temsilcisi Av. İnan Kesen, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sinan Sert, Emniyet Müdürü Hakan Aşık, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Turgut Şakalar, AK Parti İlçe Başkanı Av. Hasan Sungur, MHP Elbistan İlçe Başkanı Ramazan Kılıç, İYİ Parti Elbistan İlçe Başkanı Yemliha Özcan, Cumhur İttifakı Elbistan Belediye Başkan adayı Mehmet Gürbüz, askeri erkan, şehit aileleri ve gaziler ile kurum amirleri katıldı.
Anahtar Kelimeler: