banner136

Büyükşehir’den Elbistanlı çiftçilere 4 bin adet ceviz fidanı
banner143

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü ile Elbistan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nün, tarımsal üretime destek amacıyla ortaklaşa düzenlediği proje kapsamında Elbistan’daki yetiştiricilere ve çiftçilere 4 bin adet aşılı ceviz fidanı dağıtıldı. 2019 yılı yatırım programı kapsamında değerlendirilen fidan dağıtımında, ceviz bedellerinin yüzde 40’ı çiftçi tarafından karşılanırken kalan yüzde 60’lık kısmı ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edildi. Elbistan’a getirilen ve bölge iklimine uygun olarak seçilen ceviz fidanları, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası’nın önünde daha önceden talepte bulunan çiftçilere dağıtıldı.

Ceviz dağıtımıyla ilgili olarak bilgi veren Elbistan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ayhan Özcan, Elbistan’daki çiftçilere 10 bin 340 adet ceviz fidanı dağıtıldığını kaydeden Özcan, “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile müdürlüğümüzün ortaklaşa düzenlediği çalışma kapsamında ilçemizdeki çiftçilerimizden ceviz fidanı taleplerini 2018 Eylül ve Ekim ayları içerisinde toplamıştık. Şimdi de dağıtımları yapıyoruz. Dağıtımını gerçekleştirdiğimiz ceviz fidanlarını, bölge iklimine uygun olması ve ilkbahardaki don olaylarından etkilenmeyecek türde olmasına özen gösterdik” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kuzey İlçeler Koordinatörü Ali Mazhar Türk ise, “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak geçmişte olduğu gibi bu sene de çiftçilerimize destek olmak amacıyla ceviz fidanı dağıtıyoruz. Geçmiş yıllarda badem ve ceviz fidanı dağıtmıştık. Bu sene de yaklaşık 85 çiftçimize toplamda 4 bin adet fernor cinsi ceviz fidanı dağıtıyoruz. Bu fidanların bedelinin yüzde 60’ı Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. Yüzde 40’ını da çiftçilerimiz ödedi. Piyasa şartlarına göre çok ucuz bir şekilde fidan temin etmiş oldular. Şehrimizin tarımsal üretimine katkı sağlayacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Mehmet Pişkin, çiftçilere desteklerinin devam edeceğini söyledi. Daire Başkanı Pişkin yaptığı açıklamada: “2015’ten bu yana devam ettiğimiz Kahramanmaraş’ta zeytin ve ceviz fidanı dağıtımının dördüncüsünü yapmaktayız. İlimiz için önem arz eden ceviz ve zeytinciliği geliştirmek üzere çiftçilerimize destek veriyoruz. Elbistan’da dağıttığımız ceviz fidanının tanesi 25-30 lira bandında. Ama biz, 3 yıllık toplu anlaşma yaptığımız için bu süre boyunca sabit fiyattan çiftçimize fidan dağıtımı yaptık. Fidanları, 11,5 liraya aldık. Bunun da yüzde 60’ını Büyükşehir Belediyesi olarak biz karşılıyoruz. Çiftçilerimiz de 4,75 lira gibi, piyasa fiyatının 5’te 1’i olacak şekilde ödeme yapıyor” ifadelerini kullandı.

Elbistan ve bölgede dağıtılan fidanların bölge iklimi ile uyumlu olduğunu dile getiren Pişkin, “Bu fidanların farklı bir özelliği var. Elbistan’ımızda kültür cevizi don olayı nedeniyle pek olmuyordu. Bu çeşidi ilk defa 2017 yılında Elbistan’a getirdik ve denemelerde çok güzel sonuçlar elde ettik. Dona yakalanmayan bir çeşit. Çiftçimize inşallah katma değer olarak döneceğine inanıyoruz. Bundan sonra da inşallah badem gibi diğer çeşitlerin de dağıtımını yapacağız” şeklinde konuştu.

Talep ettikleri fidanları alan çiftçiler ise, cevizin ekonomik yönden avantajlı bir ürün olduğunu belirterek, “Ceviz, ilçemizde verim açısından uygun bir ürün. Ekonomik yönden de avantajı her zaman var. Yüzde 60 hibe ile bu fidanları aldık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dediler.  

Anahtar Kelimeler:

banner129

banner116