banner136

Bulut, 7.dönem için yeniden başkanlığa seçildi

Elbistan Ziraat Odası’nın 23. Olağan Genel Kurulu, odanın toplantı salonunda yapıldı. Seçimlerde oy kullanan 77 delege, Elbistan Ziraat Odası’nın başkanı ile 21 kişilik asil ve 21 de yedek meclis üyesini belirlemek için sandık başına gitti. Kongre, 6 dönemdir başkanlık görevini sürdüren Mehmet Ali Bulut’un tek adaylığında gerçekleştirildi.

Kongrede ilk olarak divan oluşturuldu. Divan teşekkülünün ardından saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kongrenin açılış konuşmasını yapan mevcut başkan ve başkan adayı Mehmet Ali Bulut, odanın 4 yıllık çalışma raporuna ve faaliyetlerine ilişkin bilgiler aktardı.

‘Toprakla uğraşmak üretmektir, üretmek de kutsal bir görevdir’ diyerek sözlerine başlayan Bulut, şöyle devam etti:

“Toprağı yaşat ki ülke kalkınsın. Başta insanlar olmak üzere tüm canlılar yaşasın toprak bizim için kutsaldır. Merhum Âşık Veysel boşa dememiş “Benim sadık yârim kara topraktır” diye. Toprak anadır, toprak vatandır. Çiftçiler olarak toprakla uğraşıp üreterek insanların her türlü yiyeceğini, giyeceğini sunmak kadar güzel bir şey olamaz. Üretim yapmayan bir ülke batmaya mahkûmdur. Oda olarak hedefimiz elleri nasırlı çiftçimizden aldığımız 1 kuruşun hesabını yaparak çiftçimize nasıl daha iyi hizmet ederiz ilkesi ile yola çıktık. Bu bina odamızın kendi malı yani sizlerin malı. Binamızın alt katında Toprak Analiz Laboratuarı kurduk. Tepebaşı Mahallesinde 24 dönüm arsa vasfında tarlası var. Sanayinin içinde 300 m2 dükkân aldık. Kepçemiz var, cenaze aracımız var, Mühendislerin araziye çıkması için arabası var. Bu araçlarımızı sanayiden almış olduğumuz dükkânda muhafaza ediyoruz.”

Elbistan çiftçisinin sorunlarına da değinen Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Barajlarımızın bir an önce yapılarak suyu toprakla buluşturmamız şart, Adatepe, Karakuz, Kavaktepe olmak üzere 3 tane barajımızın projeleri 60 yıl önce çizilmiş ama Türkiye’nin dördüncü büyük ovasına bir damla baraj suyunu toprakla buluşturamadık, Kıraç arazilerimizde kuraklık yaşıyoruz, sulu arazilerimizde enerji kullanıyoruz çiftçimiz elektrik faturalarını ödeyemiyor.

Bölgemizde 200 bin ton civarında hububat üretiyoruz, eğer ki barajlarımız yapılmış olsa bu rakamları beşe katlarız. İthal ettiğimiz 1 milyon ton buğdayı biz çiftçiler ovamızda üretiriz. Bu isteklerimizi Tarım Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye hem dosya olarak hem de sözlü olarak 2018 yılında ilimizdeki Tarım Çalış tayında kendisine ilettim. Yine bölgemiz de dahil olmak üzere Kahramanmaraş’ı GAP’a bağlanması gerektiğini 2017 yılında eski Tarım Bakanımız Sayın Eşref Fakıbabaya ve şimdiki bakanımıza ilettim. Bölgemizde santraller var. Toprağımız yok oluyor. Tozunu, külünü biz teneffüs ediyoruz. Kanser vakası en fazla olan bölge olduk. Bizim çiftçimiz ucuz elektrik kullanamıyor, Çiftçimizin tarımda kullandığı enerjinin desteklenmesi hakkıdır” ifadelerini kullandı.

Şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile birlikte pancar çiftçisinin mağdur olduğunu dile getiren Başkan Bulut, şunları söyledi:

“Elbistan çiftçisi 50 yıldır şeker pancarı ekimi yapıyor, Tarım aletleri, ekipman konusunda tarla hazırlama, sulama, gübreleme, verim artırma konusunda bilinçli üretken çiftçimiz var. Yılda 400 bin ton şeker pancarı üretip 50 bin ton kristal şeker elde edilerek ülkemizin ekonomisine katkı sağlıyoruz. Şeker pancarı çiftçimiz azimle gece gündüz demeden üretim yaparken hüsrana uğradı. Fabrikamız özelleşti. Fabrikayı alan firma, iyi bir ekip kuramadığından ve yağışların bölgemizde başta kar olmak üzere erken yağması ile pancar çiftçimiz perişan oldu.

İlçemiz hayvancılıkta bir marka idi ne acıdır ki tarımdan, hayvancılıktan geçimini sağlayamayan çiftçilerimiz köyünü terk etti. Öyle köylerimiz var ki muhtarı var köylü köyünde yok. 4 köylüden 3 tanesi şehirlere göç etmiş ve hayvan üretimi bitmiş. Hangi konuda olursa olsun üretim yapmayan bir ülkenin sonu hüsrandır. Biz oda olarak hep şunu söyledik, ithal eden ülke değil ihraç eden ülke olmak istiyoruz, çiftçiler olarak düzenli bir tarım politikası istiyoruz. ‘Elbistan Şeker Fabrikasını sattınız; en azından fabrikanın parasını barajlarımıza harcayın kurak topraklarımız suya kavuşsun. Elbistan’ımıza yeni TMO siloları açın da çiftçimiz perişan olmasın dediysek ’de feryadımızı duyan olmadı. Bölgemizin parasını kendi bölgemize yatırıma döndüremeden uçup gitti.”

Türkiye’nin tarım ürünleri ithal eder duruma gelmesinin sorgulanması gerektiğinin altını çizen Başkan Bulut, “Bundan 20 yıl öncesine kadar ülkemiz kendine yetecek ürününü üreten 7 ülkeden biriydi. Ne oldu da ithal eden ülke durumuna düştük? Bölgemizde 1 milyon 200 bin kök kayısı ağacımız var. Hem de Avrupa Birliği tarafından tescillenerek coğrafi marka aldık. Elma bahçelerimizde her çeşit meyve yetiştiriyoruz. Bir entegre tesisimiz yok. 2017 yılında domateslerimiz tarlada çürüdü. Bir meyve, sebze suyu fabrikamız dahi yok. En iyi makarnalık buğdayı bölgemizde yetiştiriyoruz ama makarna, irmik, bulgur fabrikamız yok.

 Bizler tarım kesimi olarak sanayiye dönüşmesi için her türlü bölgesel ürünü üretiyoruz, üretmeye de devam edeceğiz, inadına üretim diyoruz. Devletimizin bölgemize yapması gereken hizmetler elbette var. Elbistanlılar olarak bizlerin yapması gereken festivallerimiz olmalı. Kaymakamlığımızın, Belediyenin, sivil toplum kuruluşları, iş adamlarımız, esnaflarımız ile birlikte Elbistan’ımızı tanıtacak festivaller, sosyal faaliyetler etkinlikler yapmalıyız. Her kesimin Elbistan’ımız için elini taşın altına koyması gerekiyor. Çiftçimizin ve Elbistan’ın faydasına olan her konuda Odamız kendine düşeni yapmıştır, yapmaya da devam ediyor. Genel kurulumuzun Elbistan çiftçisine hayırlı olmasını diliyor, 2019 yılının çiftçimize hayırlı bol bereketli bir yıl olmasını temenni ediyorum” cümleleri ile konuşmasını tamamladı.

Başkan ve başkan adayı Mehmet Ali Bulut’un konuşmasının ardından Elbistan Ziraat Odası’nın önümüzdeki 4 yıllık tahmini bütçesi ile gelir-gider tablosu okunarak oylayamaya sunuldu. Bu oylamanın ardından kongre divanı, görevini İlçe Seçim Kurulu heyetine teslim etti. Daha sonra oylamaya geçildi. Yapılan oylama sonucunda mevcut başkan Mehmet Ali Bulut, seçime katılan delegelerin oyları ile yeniden bu göreve seçildi.

Elbistan Ziraat Odası’nın meclis üyeleri ise şu isimlerden oluştu: “Başkan Mehmet Ali Bulut, Hacı Kaya, Osman Kurt, İbrahim Kıllı, Hasan Mert, Muharrem Göçer, Hüseyin Aktaş, Sıttık Çimen, Hasan Doğan, Derviş Güllü, Şaban Bahçıvan, Ethem Bölükbaşı, Ali Sönmez, Şinasi Biçici, Hüseyin Çetin, Halil Cücük, Mehmet Aktaş, İbrahim Doğan, Cuma Kale, Ertuğrul Alperen ve Bayram Acer.”

Oda meclisindeki görev dağılımı ise önümüzdeki günlerde belirlenecek.

banner141

Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Elbistanlı 4 ay önce

...sonra da hiç kimse "tarımı bitirdiler" diye nutuk çekmesin. Bize bu tarım çok bile! Yahu bunun eğitim seviyesi nedir, tarımımızın gelişmesi için ne yapmış, hangi projeleri sunmuş ta 7 dönem kazanmış??? Elbistana şöyle vizyonu geniş, tarım ve tarıma dayalı isdihtam için projler hazırlayan cevval - dinamik bir Ziraat Mühendisi başkan lazım da nerdeeee?

Avatar
Duyarlı Albısdanlı 4 ay önce

Vayy be bu nasıl oluyorda bir kimse 7 kez ziraat oda başkanı olabiliyor ziraat konusunda ilçeye varmı bir faydası yok karşısına adaymı çıkmıyormu çıkarılmıyormu hanı yapalaklı ya ondan söylüyom yazık yazıık

Avatar
AK ADAM 4 ay önce

BU ODALARIN SUYU ÇIKTI HEB AYNI KİŞİLER ADAY OLUYOR NEDEN DEĞİŞİK İSİMLER ADAY OLMUYOR KİMSE SORGULAMIYOR. VE BU ODALAR NE İŞE YARIYOR HEPSİ KAPANMALI

Avatar
Mustafa 4 ay önce

Yeter arkadaş Elbistan in kaderimisiniz. Biraz da gençler gelsin

Avatar
Raskon 4 ay önce

Yeter birazda başkası yapsın,emekli ol dinlen biraz

Avatar
ismail 4 ay önce

delege aynı hic değişiklik olmaz çalışan lar aileden helal mı bilmem saltanatın daha ötesi sözde seçim vay ki vayy

Avatar
Lüks elbistanli 4 ay önce

ALLAHTAN KORK YETER SÜLALENI YANDASINI UYE YAPIP ARAP ŞEHYLER O GIBI BIRAKMIYON KOLTUĞU,ILLA YASAMI CIKSIN.BIRAKTA OGLUN GECSIN.SENI GORMEKTEN USANDIK.
TEKRAR ALMANYAYA DONDE MILLET KURTULSUN.ADAM YINE SECILMISSSS.
KIM SECMIS OĞLU ENISTESI.SU YASA CIKSINDA ÜST USTE 2 DONEM DEN FAZLASI ADAY OLAMASIN MILLET RANTCI CAHILLERDEN KURTULSUN.

Avatar
Mithat Tahtalı İnş.Müh.Artvin 4 ay önce

M.Ali Bulut beyi Elbistan'da gördüm Ve tanıdım,misafiri oldum.Çok Çalışkan ,cesur ve bilgili,okumayı seven bir insan olarak gördüm.Kongrede yaptığı konuşmayı okudum Ve çok doğru buluyorum.Bence Elbistan için bir şanstır M.Ali bey.Görevi hayırlı uğurlu olsun tekrar

banner129

banner119