banner136

Bölükbaşı, “Taşeron sistemine karşıyız”
banner17
banner43

Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Elbistan-Afşin Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, son günlerde sendikal faaliyetlerle ilgili yapılan eleştirileri değerlendirdi.

İş kazalarının büyük bir bölümünün taşeron sistemler yüzünden yaşandığını aktaran Başkan Bölükbaşı, bu sistemin gözden geçirilmesini istedi. Özelleştirme konusundaki bakış açılarını da anlatan Bölükbaşı, “Biz kamunun elinde bulunan santrallerin, işletmelerin özelleştirilmesine ve taşeronlaştırılmasına kesinlikle karşıyız. Özellikle bölgemiz başta olmak üzere milyarlarca liralık yatırım yapacak, istihdam sağlayacak, enerji üretecek, kalkınmaya destek olacak yatırımlara karşı değiliz” diye konuştu. 

‘Bizim taşerona karşılığımız, Türkiye’de taşeron sistemden rant sağlayanları rahatsız etmektedir’ diyen Bölükbaşı, “Son dönemde yaşanan iş kazaları taşeron sisteminin ne derece sakıncalı bir hal aldığını daha da gözler önüne sermiştir. Biz sendika olarak işçinin bu sistemle ezilmesini asla istemedik, istemiyoruz. Son yıllarda iş kazalarına baktığınızda kamuya ait kurum ve kuruluşlarda can güvenliğinin birinci planda tutulduğunu, dolayısıyla iş kazalarına karşı tedbir, eğitim ve hassasiyetin daha fazla olduğunu görüyoruz. Ancak tamamen kazanç amaçlı taşeron firmalar için kar oranının yüksekliği iş ve işçi güvenliği gibi hayati konuların geri plana atılmasına sebep oluyor. Taşeronlaşma çalışmaları sadece madencilik alanında değil birçok sektörde yaşanıyor. Dikkatli bakıldığında taşeronlaşmanın yoğun olduğu her sektörde iş kazalarında ciddi artışlar kaydediliyor. Devlet, önce taşeronlaşma konusuna çeki düzen vermelidir” dedi.  

Çöllolar’da yaşanan maden kazası sonrasında hayatını kaybedenler için planlanan anıt mezar çalışmasına da açıklık getiren Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, “Çöllolar’da anıt mezar yapımı için gerekli görüşmeler ilgili mercilerle yapıldı. Ancak ailelerin olumlu görüş bildirmemesi üzerine yapılamadı. Bu konuda bilgi kirliliği oluşturulmamalı ve maden şehitlerimiz üzerinden siyaset yapılmamalıdır” ifadesini kullandı.  

 

Yüz kişiden 2’si kaza geçiriyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan 2014 yılı Ocak ayı değerlendirmelerine göre çalışan 100 kişiden en az ikisi iş kazası geçiriyor. 

Elde edilen temel bulgular şu şekilde: “Türkiye genelinde son 12 ayda istihdam edilenlerin yüzde 2,3’ünün bir iş kazası geçirdiğini, sektörel olarak incelendiğinde, iş kazalarının en yoğun yaşandığı sektörlerin  “madencilik ve taş ocakçılığı”,  “elektrik,  gaz,  buhar,  su ve kanalizasyon”  ile  “inşaat”  sektörleri olduğunu ortaya koymaktadır.  Yine,  çalışma sonuçların göre lise altı eğitimlilerde iş kazası oranlarının, lise ve yükseköğretime göre daha yüksek olduğu, işyeri büyüklüğü açısından, çalışan sayısının yüksek olduğu işletmelerde iş kazası oranlarının daha yüksek olduğu dikkat çekmektedir. 

İstihdam edilen ya da geçmişte çalışmış olanlardan işe bağlı sağlık problemleri yaşayanların oranı yüzde 2.1 olarak tespit edilmiştir. Sektörel olarak incelendiğinde, işe bağlı sağlık sorunlarına maruz kalanların oranının en yüksek olduğu sektörlerin “madencilik ve taş ocakçılığı”, “elektrik, gaz,  buhar,  su ve kanalizasyon”  ile  “inşaat”  sektörleri olduğu görülmektedir.   

Yaş grupları itibarıyla, işe bağlı sağlık sorunlarının en yüksek olduğu yaş grubunun 3554 yaş grubu olduğu görülmüştür.  İşe bağlı sağlık problemlerinin ağırlıklı olarak  “sırtı veya beli etkileyen kemik, eklem ve kas sorunları”  ile stres,  depresyon veya anksiyete sorunlarından kaynaklandığı belirlenmiştir. 

İstihdam edilenlerden yüzde 7,1‘i çalıştığı işle ilgili olarak “zaman baskısı ve aşırı iş yükü” şeklinde ruhsal sağlığını etkileyen elverişsiz faktöre maruz kaldığı belirlenirken,  bu oranın erkeklerde yüzde 7,9, kadınlarda ise yüzde 5,2 olduğu tespit edilmiştir. Fiziksel sağlığını etkileyen faktörlerden kaza riskine maruz kalanların oranı ise yüzde 17,1 olduğu görülmüştür.  Bu oranın erkeklerde yüzde 21,4, kadınlarda ise yüzde 7,3 olduğu tespit edilmiştir”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.