banner136

Bölükbaşı: “İşçimizi gurbete göndermemenin mücadelesini veriyoruz”

İşçilerin bölgede tutulması için Elbistan-Afşin Koordinatör ve İşletme Müdürlüğü adı altında bir birim oluşturulduğunu belirten Başkan Bölükbaşı, hiçbir kamu işçisini gurbete göndermemenin mücadelesini verdiklerini söyledi.

Afşin-Elbistan A Termik Santrali ile Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’ni devralmaya hazırlanan Çelikler Holding’in, 1 Aralık 2018 tarihi itibariyle işe başlayacağı yönünde duyum aldıklarını belirten Başkan Bölükbaşı, “200 küsur işçimiz emekli olacak. 150-200 işçimizi B Termik Santrali’ne ve A Termik Santrali’ne de vereceğiz. A Santralinde ayrı AEL’de ayrı müdürlük kuruluyor. C bantlarımız var. Bana göre hiçbir işçimizin burnunun kanamayacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

24 yıllık sürecin sonuna gelindiğini belirten Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, EÜAŞ Genel Müdürlüğü’ndeki görüşmelerinin ardından işçileri bilgilendirmek için bir toplantı düzenledi.

Başkan Bölükbaşı, toplantıda şu ifadeleri kullandı:

“Süreç bugüne geldi. Ortada bir gerçek var. Bu, bugünkü olan bir şey değil. 24 yıl önce burası devredilmiş. İşçinin olmadığı yerde sendika olmaz. Biz, işçilerimizin ekmeğini nasıl korur ve gurbet ele nasıl göndermemizin çalışmasını yapıyoruz. İşçimizi kurtarırsak ben de giderim. Biz, kamu çerçevesi içinde korunacağız. Eğer işçinin kurtuluşu için sendika yoksa ben bu sendikayı lağvederim. 2015’te bu iş tetiklendi. Proje hazırladık. Susuzlaştırmanın bizde kalmasını istedik. Sistem değişti. 1 aya kadar 1 tane işçi yoktu burada. Ben de dahil yoktu. Ama Genel Başkanımız ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç’le birlikte mücadele ettik. Kontrol Müdürlüğü altında işçi korumaya çalıştık. Bu çalışma sonucunda Elbistan-Afşin Koordinatör ve İşletme Müdürlüğü kuruldu. Sancılı ve sıkıntılı süreçten geçiyor. Genel Müdürün bana verdiği bilgi arkadaşlarımızın mağdur olmayacağı yönünde. İşçilerimizi bu müdüriyet altında toplayacağız. Tayin hakkı isteyeni gönderecekler. B Termik Santrali’nde 200 işçi açığımız var. Kurulan müdüriyet ve C bantları ortada duruyor. Yüzde 90 maden kolu olduğu için bizde kaldı. Benim hesabıma göre hiçbirinizin burnu kanamayacak.”

‘Sıkıntı görmüyorum’ diyen Başkan Bölükbaşı, “Her mücadele ile. Çöllolar, önümüzdeki ay içinde açılacak. Biz alırsak daha işçiye ihtiyacımız var. Taşerondaki arkadaşlarımıza da istihdam sağlanacak. Bizim genel toplamımız taşeron işçiyle 2 bin 500 kişiyiz. Aileleri ile birlikte 10 bin kişinin ekmeği burada. Genel Müdürümüz, işçilerimi mahcup etmeyeceğim, mağdur etmeyeceğim diyor. 1000 tane işçiyi eritemediğimiz halde işçiyi de bu müdürlükte yatırmazlar. Biz, devletimizin, milletimizin işçimizin yanında olmak zorundayız. Benim davam sendika değil. Benim davam ekmek. Çelikler, ayın 1’inde buradayız diyor. Biz, buraya gitti gözüyle bakıyoruz. Bunun gizliliği yok. Biz, işçi kardeşlerimi nasıl barındırırız diye bakıyoruz. Bize verilen teklifler hakikaten de beni rahatlattı. İnşallah, miktar vermeden burada tutarız, B Termik Santrali’nde tutarız. Yeter kamuda korunalım. Farklı yere gidip gurbet elde mi olmak istersiniz, burada mı olmak istersiniz? Biz işçimizi burada tutmanın mücadelesini yapıyoruz. Biz işçiyi kimseye peşkeş çekmeyeceğiz. Bunun sözünü veriyorum. Biz şirketlere güvenerek sendikacılık yapmıyoruz. Biz işçi kardeşimin yanında adam gibi durarak sendikacılık yapıyoruz. Biz işçimizi gurbet ellere göndermezsek ne mutlu bize. Biz bu yoldayız. Rahat olmamız gerek. Ben tehlike görmüyorum. Aralık ayının 1’inde bizim diyorlar. Devir sözleşmesi bakan beyin önünde. Devlet bize yalan söylemez diye inanmak zorundayız. Devletimize, idaremize, müdürümüze inanmak zorundayız. Onların söylediğini de size harfi harfine aktarmak zorundayım” şeklinde konuştu.

Devrin gerçekleşmesi halinde işçinin eritilmesi sürecinin 5 ayı bulabileceğini ifade eden Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şube Başkanı Adil Bölükbaşı, “Kimseye zorla tayin gözükmüyor. Ama kurulan Elbistan-Afşin Koordinatör İşletme Müdürlüğü’nde 1100 işçi arkadaşlarımız grup grup çağrılsın istiyoruz. Herkes evinde beklesin deriz. Cuma günü akşam Çelikler’e geçerse de işçimiz bilgilendirilir. İşçiyi eritme süreci 3-5 ay sürer. Önce evimize ekmek götürmemiz gerekiyor. 200 küsur işçimiz emekli olacak. 150-200 işçimizi B Termik Santrali’ne ve A Termik Santrali’ne de vereceğiz. A Santralinde ayrı AEL’de ayrı müdürlük kuruluyor. C bantlarımız var. Bana göre hiçbir işçimizin burnunun kanamayacağına inanıyorum. Niyetimiz halis, akıbetimiz de hayır olur inşallah. İşçime yanlış yapmayacağım. Gücümün yettiği kadar yanınızdayım. Özelleşme olmadığı için başka kurumlara tayin gözükmüyor. EÜAŞ içinde tayin var. Bana göre hiçbir kardeşim gurbet ellere gitmeyecek. Ancak isteyeni gönderebilirler. Biz elimizdeki hamurla ekmek yapacağız” bilgilerini aktardı.

Başkan Bölükbaşı, işçilerin sorularını da cevaplandırarak süreçle ilgili merak edilenleri anlattı.

 

banner141

Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Elbistanlı 6 ay önce

Başkan o kadar insan gurbetlerde çalışıyor bırak kadrolu işci gitse ne olacak öğretmen,polis,asker gitmiyormu gurbete gidiyor.Ayrıca gerçekten özelleşmesi gerekti buranın çünkü artık kimsenin kimseye gücü yetmez olmuştu ve çoğu kişiye evinden daha rahattı biraz değeri anlaşılsın sabah işe gidip te öğle yemeği hazırlamaya başlayanlar düşünsün.

Misafir Avatar
Yasin 6 ay önce @Elbistanlı

İş makineleri bakım onarımda gözümle gördüm Amiri, memuru, kadrolu ,taşeron işcileri yetkilileri devletin şirkete iş için kiralattığı araçla yani devletin mazotuyla her türlü özel işlerini yapıyorlar biri kayın babasına dolmalık,turşuluk almaya gider,biri evini taşır,biri market alış verişini yapar,biri asker uğurlamaya gider,biri düğüne,biri cenazeye sırf özel işlerini halletmek için şartnameye fazladan bir araç ekletiyorlardı hatta bu araç yüzüne birbirlerine düşüyorlardı buna karşı çıkanlarında ayaklarını kaydırıyorlardı bu benim en küçük gördüğüm olaylardan bir tanesiydi.Özelleşmesine çok sevindim Elbistanın ve devletmizin hayrına olacaktır devlet büyük külfetlerden kurtlucaktır.

Beğenmedim! (2)
Avatar
vatandaş 6 ay önce

sendikanın ne gereği var ki işçi yoksa lağvedin gitsin yada hepinis tes-iş var oraya katılın özelleşmiş yerde durma mücadelesi veriyorsunuz kamu işçsisiniz ne farkı var kı iş garantisi var ha Elbistan ha İstanbul peki biz ne yapalım asgari ücretle 1603 tl maaşla iverşenin iki dudağı arsında ne yapalım söylreyin şimdi üzülmmeiz mi gerekiyor eüaş işçisine bence hiç sıkıntıya bi,le gerek yok sonuçta kamu işçisi nereye giderse gitsin 3500 maaşı var yani benim gibi 2 kişi ancak alıyoruz kamu işçisindende fazla çalışıyoruz

Avatar
Nuri 6 ay önce

Başkana bugün soru soranların hepsi iktidara oy veren adamlar gitsin oraya sorsunlar

Avatar
Sahipsiz elb 6 ay önce

Afşin gitti Elbistan gitti önünden geçen şeker gitti
Misale yaşamaya ne gerek giden gitti
Lafa söze hacet kalmadan gitti
Konuşsan ne yazar konuşmasan ne giden gitti

Avatar
İşçi 6 ay önce

Bitirdiniz işçiyi daha çıkmış konuşuyorsunuz
Ama olsun oylar AKP ye durmak yok satmaya devam

Avatar
???? 6 ay önce

Tek anlaşılan... adamların şakası yokk

Avatar
Duyarlı Albısdanlı 6 ay önce

Sayın başkanım gösterdiğiniz çaba ve efor için takdir ve teşekkür ediyorum yalnız konuşmanızda Sayın Celalettin güvenç beyle çaba ve emek harcadık diyorsunuz Celalettin beyide kutluyor ve takdir ediyorum pekii bizim oy verip seçtiğimiz yöremizin vekili olarak geldiğinde pamuklara sardığımız insan hemde iktidar partide epeyce sözde yetkili şahıs nerede onun bu olayda bir mücadelesi yokmu buna sadece bizim eskilerin bir lafı var eller eyisi gerçi ellerede eyiliği yokda

Avatar
Vatandaş 6 ay önce

Allahını seven beni gurbetten kurtarsın elimden her iş gelir

banner129

banner119