banner136
banner162

BİLGİNDEN BİR ESER DAHA
banner43

Haber Elbistan Gazetesi Köşe Yazarlarından, Araştırmacı-Yazar Arif Bilgin, 'Tarihten Günümüze Elbistan ve Köylerindeki Camiler' isimli dev bir esere daha imzasını attı.

Elbistan merkez, kasabalar ve köylerdeki camiler, tarihi camiler ve ismi olduğu halde kendi olmayan toplam 163 cami hakkında detaylı bilgiler toplayan Bilgin'in yeni eseri, 328 sayfadan oluşuyor.

Bilgin, 'Tarihten Günümüze Elbistan ve Köylerindeki Camiler' isimli kitap hakkında şu bilgileri verdi:

"Elbistan'ı tarihi ve kültürel açıdan iyi tanıtmaya çalışanlardan biriyim. Yazı hayatımda hep Elbistan'a yer verir onu tanıtmaya, problemlerini dile getirmeye; başarılı çalışma yapanları öne çıkartma gayretiyle çevresinde dolaşır dururum. Bu çerçevede zihnimi sık sık meşgul eden 'Elbistan'da hayır sahipleri mi az, yoksa var da yapıp ettikleri mi bilinmiyor' sorusunun cevabını bulmak ve tespitlerimi aktarmak istiyordum. 2006 yılında Elbistan Kaymakamı Recai Akyel'in teşvikiyle kültürel derlemeler yapmak ve fotoğraflarını çekmek amacıyla iki ay boyunca tüm köylerimizi gezme fırsatını yakaladım. Çok yorucu ve o nispette de zevkli, verimli bir çalışma olmuştu. Bu çalışmalar sırasında yapılan hayır işlerini de az çok soruşturarak, öğrendiklerimle gerçeğin çok farklı olduğunu, hayır sahiplerimizin, Elbistan ve köylerindeki bir ikisi hariç camilerin yanı sıra, çok sayıda okul, yurt, dershane, çeşme, köprü, hatta türbe yaptırdıklarını veya bunların yapımına katkıda bulunduklarını sevinçle tespit ettim.

Sonra bu hayır işlerini ve sebep olanları muhakkak yazmak gerektiğini düşündüm; yapanları, yaptıranları, sebep olanları unutturmamak, gelecek nesillere örnek olarak sunmak, bir başkasının daha böyle eserler vücuda getirmesini, yani hayır işlerinde yarışı teşvik etmek için yazmak gerekirdi. Ayrıca bu hayırlı işlere malî veya emekle katkıda bulunanları kutlamak; onlara dua ve şükranlarımızı sunmak; Peygamberimizin, 'kıyamete kadar ecirlerinin devam edeceği…' müjdesini hatırlatmak da görevimizdi.

Bu fikrimi gerçekleştirmek için öncelikle tarihten günümüze tüm camilerimizi içine alacak bir kitap planladım. Elbistan'ın içinde veya herhangi bir köyünde, bu topraklar İslam ile müşerref olduktan sonra yapıldığı tespit edilmiş tüm camileri, çeşitli kaynaklardan derleyerek, bilenlerden soruşturup bilgi toplayarak ve bizzat bildiklerimi aktararak bir araya getirmeye çalıştım. Toplamı 163 tane olan camileri; adı olan kendi olmayan camiler 35 tane, tarihi camiler 6 tane, Elbistan merkezinde olan camiler 42 tane, kasabalarda olan camiler 22 tane ve köylerde olan camiler 58 tane başlıkları altında ve adları dikkate alınarak, alfabetik sıra ile dizdim.

Ulaşmaya gücümün yettiği ve kaynaklarımın aktardığı kadar; kimler yaptırmış, kimler önayak olmuş, kimler arsa bağışında bulunmuş, kimler camisini veya minaresini yaptırmış, kimler önemli bağışlarda bulunmuş -adının yazılmasını istemeyenler hariç- tek tek tespit ettim. Muhakkak eksiğim vardır; ama inşallah yanlışım yoktur ve inşallah kimseyi gönüllendirmemişimdir; eğer varsa, o dostlardan haklarını helal etmelerini dilerim. Ayrıca kitabın son noktasını koyduğum gün, o caminin imamı kim ise, o hoca efendiyi de -on kadar imamsız köy hariç- yazmaya çalıştım. Böylece 2011 yılının başında Elbistan ve köylerindeki tarih içinde ne kadar cami yapıldı, yıkıldı, unutuldu, yaşatıldı ve yapılmakta olan camileri ve mümkün olduğunca özellikleri tespit edilmiş oldum.

Ayrıca, özellikle Çarşı Camii hakkında hiçbir yerde bulunamayacak bilgiler, minaresinin sıvasının altından çıkan kitabenin okunmasıyla o caminin 715 yıllık olduğunun ortaya çıkması, Ulu Cami ve Ümmet Baba Camii'nin yanlış okunan kitabeleri ve düzeltilmeleri gibi çok ilginç ve bilim dünyasının da önemle üzerinde durması gereken bilgi ve bulguların yanı sıra kitabın girişinde, vakıflar, Elbistan'daki Osmanlı ve Dulkadiroğlu vakıfları hakkında da bilgiler verdim.

Bu kitabı hazırlama fikrimi destekleyen, teşvik eden; çalışmalarım sırasında eksik kalan fotoğraf ve bilgilerin tamamlanmasını bir görev kabul edercesine, o yoğun çalışmalarına rağmen anında gerekeni yaparak derdime deva bulan Elbistan Müftüsü Ramazan Tolan Beyefendi'ye; aynı şekilde eksik veya yenilenmiş camilerin fotoğraflarını veya bilgilerini teminde katkıları olan müftülükte görevli Ramazan Erdoğan, Enver Arslan, Mehmet Karanalbant, Murtaza Selçuk, Mehmet Solak, Mustafa Yılmaz, Özcan Şahin ve Mehmet Yılmaz'a; bilgilerini esirgemeyen veya araştırıp daha sonra telefonla aktarma zahmetine katlanan köy veya şehirdeki cami imamlarına, köy muhtarlarına, dernek başkanlarına katkılarından dolayı teşekkür ederim."

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
emrah ceran 10 yıl önce

Hocam Hayırlı Olsun Bu ve daha fazla Kitapları bize kazandırdıgın için

Avatar
UFUK GÜNEŞ 10 yıl önce

SAYIN HOCAMA ELB SEVDALISI AŞIGI OLDUGU İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM ARİF HOCAMIN ELBİSTANLA İLGİLİ ÇOK ŞEYLER ONDAN ÖGRENDİK İYİKİ VARSIN HOCAM. SENİ SEVİYORUZ AEL*DEN ELB UFUK GÜNEŞ

Avatar
Ahmet SÖYLER 10 yıl önce

Yakında kaybettiğimiz merhum Tahir Büyükkörükçü Hocefendi bir sohbetinde;"Arkamda binlerce kaset,CD,video bırakıyorum,Allah'ın(cc)izniyle kıyamet sabahına kadar ölmeyeceğim."diyordu.Eser bırakabilenlere ne mutlu.Arif Hocamı yürekten kutluyorum,Elbistan'ımızın kültürüne katkıları unutulmayacaktır.Elbistanlı'nın gönlünde ebediyyen yaşayacaktır.Ellerin dert görmesin kardeşim.AHRAZOĞLU

Avatar
Kerim ÜNAL 10 yıl önce

Değerli Arif Hocam, Allah sizden razı olsun.Bu kadar polıtika meşguliyetinden esas olan güzelliklere uzak kalıyoruz. Bir nefes bir soluk aldırdın hepimize. Elinize yüreğinize sağlık.İnşallah "Terkeden Elbistan" tabiri "yuvaya dönülen Elbistan" olarak anılmaya başlan sayenizde. Tekrar tebrik ederim.
Selam ve saygılarımla,
Kerim ÜNAL

Avatar
cengiz karakalaycı 10 yıl önce

Sayın Hocam yine çok özel ve güzel bir çalışmaya imza atıyorsunuz ALLAH sizden razı ve yardımcınız olsun

Avatar
Ali Gültekin BİNİŞ 10 yıl önce

Elbistan'a gönül veren ve ona kara sevdayla bağlanan hocamız, Elbistan'a ait değerleri günyüzüne çıkarmaya devam ediyor. Ne mutlu ona. Kendisini yürekten kutluyorum.
Hocam yüreğinize sağlık.

Avatar
EMRE ÖZDEMİR 10 yıl önce

SAYIN ARİF BİLGİN'İN ÇALIŞMALARINI TAKİP EDİYORUM, SANAT TARİHİ'NE OLAN KATKILARINDAN VE HATIRLATMALARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM.