banner136
banner191
banner162

Belediye Meclisi’nden 12 Şubat bildirisi
banner167
 Elbistan Belediyesi’nin şubat ayı meclis toplantısı yapıldı. Toplantı öncesinde, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101.yıldönümü dolayısıyla bir bildiri okundu.

Bildiriyi okuyan Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, “Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101’inci yıldönümünü kutluyoruz. 1920 yılının 21 Ocak tarihinde başlayan ve 12 Şubat 1921 tarihinde sona eren kurtuluş mücadelesi çetin kış şartlarına rağmen 22 gün gece gündüz devam ederek büyük bir kahramanlık ile sonuçlanmıştır” dedi.

Kahramanmaraş ve Gaziantep’in kurtuluş mücadelesinde Elbistan’ın merkez olarak belirlendiğini ifade eden Başkan Gürbüz, Elbistanlı isimlerin de fedakarca görev aldığını söyledi.

Başkan Gürbüz, “Sütçü İmam’ın attığı ilk kurşun ile başlayan ve Kale’den Türk Bayrağının indirilmesi ile devam eden kahramanlık savaşı, Elbistanlı Aslan Bey’in önderliğinde, Doktor Mustafa ve kardeşi Eczacı Lütfi Köker’in büyük bir fedakarlıkları ile zaferle taçlandırılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığında toplanan Sivas Kongresi’nde alınan bir karar ile Maraş ve Antep mücadelesinin merkezi Elbistan olarak belirlendi. Daha sonra Bekişzade Ali Rıza Bey’in önderliğinde Elbistan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kuruldu” şeklinde konuştu.

Elbistan’da işgalleri protesto etmek için geniş kapsamlı bir miting düzenlendiğini anlatan Başkan Gürbüz, “Sivas tarafından 3. Kolordu Komutanı Albay Selahattin Adil Bey Elbistan’a gönderildi. İşgalleri protesto etmek amacı ile Elbistan’da geniş çapta bir miting düzenlendi. Bu mitingde Nakipzade Mehmet Ağa bir bildiri okumuştur.

Daha sonra Elbistan’da oluşturulan kuvayi milliye birlikleri Maraş mücadelesine dahil oldular. Bu kuvvetlerin başında, Nakipzade Muin Ağa, Sinan Zade Abdulhamit Ağa, Güblüceli Tahir Ağa, Nakipzade Mehmet Ağa, Ali Hafızzade Pehlivan Mehmet Ağa bulunmaktaydı. Burada isimlerini zikredemediğimiz birçok kahraman ecdadımız minnet ve rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.