Başkan Tekin’den pancar çiftçisine güzel haber

Türkiye Şeker Kurumu Başkanı Dr. Hüsnü Tekin, 2016-2017 kampanya dönemi için ülke genelindeki şekerpancarı A kotasının 150 bin ton arttırıldığını söyleyerek, “Çiftçimiz bu yıl 1 milyon ton daha fazla pancar üretebilecek” diye konuştu.

Başkan Tekin, son yıllarda pancarda yaşanan polar düşüklüğü konusuna da değinerek çiftçilere münavebeye (ekim nöbeti) uymaları tavsiyesinde bulundu.

Şeker Kurulu’nun aldığı kota artırım kararının sektörü rahatlatacağını vurgulayan Türkiye Şeker Kurumu Başkanı Dr. Hüsnü Tekin, “Şeker Kurulu, 2016/17 pazarlama yılı için şeker üreticisi şirketlere tahsis edilecek kotaları belirlemiş ve şirketlere bildirmiştir. Kurulumuzca belirlenen yeni kotalara göre ülke toplam A kotası 150 bin ton artırılarak 2 milyon 650 bin tona yükseltilmiştir. Şeker Kurulu’nun kota artış kararı, ülke şeker talebinin büyümesinin yanı sıra, gerek son iki pazarlama yılında iklimsel koşullara bağlı olarak gerçekleşen üretim düşüklüğünden kaynaklanan tedbirler gerekse de pancar taban fiyatındaki artışın çiftçilerimizin pancar ekimine ilgisini artıracağına yönelik beklentiler ele alındığında oldukça önem arz etmektedir” dedi.

2016-2017 pazarlama yılı A kotasının 2 milyon 650 bin tona çıkarıldığının bilgisini veren Tekin, şöyle devam etti:

“Şeker kotalarının artırılmasına ilişkin olarak öncelikle belirtmem gerekir ki; ülkemizin her geçen gün artan nüfusu ve şekerli mamul sanayimizin ticaret hacminin genişlemesi ülke şeker talebinin daha da büyümesini ve daha fazla şekerin piyasaya arz edilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyaç doğrultusunda şeker kotalarının revize edilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Diğer taraftan, hatırlanacağı üzere olumsuz iklim koşullarının etkisiyle son iki pazarlama yılında pancarın polar değerinde düşüşler yaşanmış, bu düşüşler ülke toplam şeker üretiminin de tahminlerin altında gerçekleşmesine neden olmuştur. Şeker Kurulu, olumsuz iklim şartlarının yeniden yaşanabileceği ihtimali doğrultusunda aynı darboğazın 2016/17 pazarlama yılında da tekrarlanmasını önlemek amacıyla, daha önce Temmuz ayı içerisinde 2 milyon 500 bin ton olarak belirlediği 2016/2017 pazarlama yılı A kotasını Kasım ayında revize ederek 150 bin ton artırmış ve 2 milyon 650 bin tona yükseltmiştir.”

Başta Elbistan olmak üzere çiftçinin karşı karşıya kaldığı polar düşüklüğü konusuna da değinen Türkiye Şeker Kurumu Başkanı Dr. Hüsnü Tekin, bu duruma iklim şartları ile yaprak lekesi hastalığının yol açtığını belirtti.

 Eklenen 150 bin ton kotanın 135 bin tonunun pancar şekeri için ayrıldığını anlatan Tekin, “Şeker Kurulu’nun kota artırım kararı, 2016/17 pazarlama yılı toplam şeker üretimini garanti etmesinin yanı sıra, artan pancar taban fiyatının pancar ekimini artıracağına yönelik beklentiler doğrultusunda çiftçilerimizin daha fazla üretim yapabilmelerine imkan sağlayarak da sektörü rahatlatacak bir karardır. Zira fazladan 150 bin ton şeker kotasının 135 bin tonu pancar şekeri için ayrılmıştır. Bu da, pancar çiftçilerimizin şeker şirketlerine 2016/17 pazarlama yılında, bir önceki pazarlama yılına göre yaklaşık 1 milyon ton daha fazla pancar teslim edeceği anlamına gelmektedir.

Son iki pazarlama yılında pancarın polar değerinin düşmesinde iklim şartları dışında etken olan en önemli sorun da cercospora (yaprak lekesi) hastalığıdır. Cercospora hastalığı gibi pancarda verim ve kaliteyi düşüren hastalık ve zararlıların ana nedeni ise, münavebe (ekim nöbeti) şartlarına uyulmamasıdır. Şunun çok iyi bilinmesi gerekir ki; münavebeye uyulması, hem çiftçilerimizin hem de ülkemiz tarımının yararına olacaktır. Hiç şüphesiz ki; değerli çiftçilerimizin münavebeye uyması, pancar ve şeker üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması bakımından ülkemiz şeker taleplerinin düzenli bir piyasa içinde teminine yönelik her türlü tedbiri alan kurumumuzun bu tedbirlerini daha anlamlı hale getirecek ve bundan sonra karşılaşabileceğimiz verim ve üretim düşüşlerini de en aza indirecektir. Bu vesileyle, başta çiftçilerimiz olmak üzere ülkemiz şeker sektörünün tüm değerli temsilcilerine 2016/17 pazarlama yılı kotalarının artırılması kararının hayırlı olmasını diliyorum” cümlelerini kullandı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1