Başkan Kılıç: “Devir süreci profesyonel şekilde yönetilmeli”

Başkan Kılıç, süreci yakından takip ettiklerini bildirerek, “Bu sürecin en profesyonel şekilde yönetilmesinin hem firma hem de bölge insanı açısından daha faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin devir serüveninin başlamasının 1994 yılına dayandığını hatırlatan Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Afşin Şube Başkanı Mustafa Kılıç, o dönemdeki aktör olan ERG-Verbund’un yerini 24 yıl sonra Çelikler Holding’in aldığını belirtti.

Başkan Kılıç, şunları söyledi:

“Afşin-Elbistan A Termik Santralinin devir süreci 1994 yılında başladı. Bu süreçte sendikamız ve bazı üye arkadaşlarımız tarafından kamu zararı olduğu gerekçesiyle mahkemeye verildi ve uzun bir yargılama süreci yaşandı. Uluslararası Tahkim Mahkemesine kadar giden süreçte 2009 yılında Danıştan onayında da geçerek Afşin-Elbistan A Termik Santralinin ve Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletmesiyle tüm varlıklarının ERG-Verbund'a 20 yıllığına devredilmesi söz konusu oldu. Devir karşılığında alıcı firma 4 üniteye ek olarak aynı standartlarda 2 adet daha ünite yapıp, baca gazı arıtma sistemini de yaparak enerji üretimine başlayacaktı.”

Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (EÜAŞ), A Termik Santrali’nde kapsamlı bir revizyon için elektrik üretimini 2 yıl önce durdurmasının ardından dev tesisinin atıl durumda kaldığını hatırlatan Başkan Kılıç, devir sürecinde üyelerinin mağduriyet yaşamamasını öncelik olarak kabul ettiklerinin de altını çizdi.

Başkan Kılıç, “Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Afşin Şubesi olarak göreve başladığımız 2014 yılında ERG firması Afşin-Elbistan A Termik Santraline geldi. Burada sendika olarak bizi ilgilendiren tarafı üyelerimizin mağdur olmamasıydı. O zamanki devir şartlarında işçi arkadaşlarımızın firmaya geçişi vardı. Sendika olarak EÜAŞ Genel Müdürlüğümüz ile görüşmeler neticesinde işçilerimiz için kurum içi tayin hakkını aldık. ERG firması, Afşin-Elbistan A Termik Santrali’ne geldiğinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda değişikliği oldu ve yine devir gerçekleşmedi ve o tarihten günümüze kadar bir hareketlilik yoktu. En son 2 yıl önce ise EÜAŞ Genel Müdürlüğü A Termik Santralini bakıma alacağını, 1 yıl ihaleye hazırlayacağını 4 yıl da bakım süreci olacağını belirterek enerji üretimini durdurdu. 2 yıldan buyana A Termik Santralinde bir gelişme olmadı ve atıl durumda bırakıldı. Bu süreçte A Termikte çalışan arkadaşlarımızın birçoğunu B Termik Santraline geçişini sağladık. Sendika olarak üyelerimizin mağdur olmaması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Afşin-Elbistan A Termik Santrali ve kömür işletmesini devralmaya hazırlanan Çelikler Holding firmasının panik içerisinde olduğunu savunan Tes-İş Sendikası Afşin Şube Başkanı Mustafa Kılıç, işçi alımına da değinerek, şöyle konuştu:

“Son olarak ERG firmasının tüm haklarını satın alan Çelikler Holding, Afşin-Elbistan A Termik Santralini 20 yıllığına devralmak için girişimde bulundu. A Termik Santralinde devir ile alakalı bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Çelikler Holding, şuanda devir için hazırlıklarını devam ettiriyor. Bu firmanın santrali ve kömür işletmesini nasıl çalıştıracağı, ne kadar enerji üreteceği gibi teknik konular bizi ilgilendirmiyor. Sendika olarak termik santralinde çalışan ve yeni personellerin ne şartlarda çalışacağı bizi ilgilendiriyor. 2 yıldır yatan bir santrali aktif hale getirilmesinin elbette ekonomiye katkısı olacaktır. Ama son 1 ay içerisinde yapmış olduğum gözlemlere göre Çelikler Holding ve yetkililerinin panik içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu bölgedeki insanlarımıza da yansımış durumda. Aşırı bir işçi alınacağı yönünde bir hava oluştu. Bu sürecin en profesyonel şekilde yönetilmesinin hem firma hem de bölge insanı açısından daha faydalı olacağına inanıyorum. Bundan sonraki gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. Çünkü biz üyelerimizi en iyi şekilde temsil etmekten sorumluyuz.”

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mamet 7 ay önce

senide iyi tanıyoruz.seni gidi şirketci

Avatar
erdal 7 ay önce

GÖKSU EDAŞ IN DEVRİNDE DE ETKİSİ OLDUĞU GİBİ SANTRALLERİN DEVRİNDE DE SENDİKANIN, İŞÇİLERİN SATIŞINI, NASIL DÜŞÜRÜLDÜKLERİNİ HEP BERABER DİKKATLE İZLEYECEĞİZ.

Avatar
işçi 7 ay önce

özelleştirmeye karşı çıkacağınız yerde sanki tarafsınız sayın başkan gerçi sen EÜAŞ işçisinin başkanı değil şirketin başkanısın !! burasıda yeni bir şirket belki sana oy verirler..!!!!

Avatar
Süleyman 7 ay önce

Özelleşmesi en iyisi
Darısı B nin de başına

Sendikayla falan yürümüyor bu santraller
Çok karışıyorlar her işe

Avatar
erdal 7 ay önce

göksu edaş satışında da olduğu gibi sendikanın da işçileri ters köşe yapması bu açıklama ile kaçınılmaz olacaktır. Demedi demeyin

Avatar
ali 7 ay önce

Çelikler holding şimdiden nabız yokluyolar insanımızı ucuza çalıştırmak için aynı şeker fabrikası gibi olacak göreceksiniz istedigini alacak istedigini çıkaracak zaman bir olma zamanı sendikayı da başkanıda biliyoruz bunlarla bu iş olmaz halkın sesini duyurması lazım

banner124

banner116