banner136

Başkan Gürbüz’den açıklama
Balik Dunyasi Reklam
banner43
 

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, gazinoların kaldırılması ile ilgili olarak yasal sürecin devam ettiğini belirterek, “Yürütmeyi durdurma kararı geri çekilir çekilmez gerekli yıkım ve tahliye işlemlerini gerçekleştireceğiz” dedi.

Söz konusu alanın mülkiyetinin, hak sahiplerine başka parsellerden arsa verilmesi suretiyle Elbistan Belediyesi’ne geçtiğini kaydeden Başkan Gürbüz, buradaki işletmecilerin de işgalci konumunda olduklarının bilgisini verdi. Başkan Gürbüz, “150 bin nüfuslu Elbistan halkının her bir ferdinin haklarını da sonuna kadar savunacağız” şeklinde konuştu.

Gazinoların kaldırılması noktasında vatandaşların talepleri doğrultusunda hareket ettiklerinin de altını çizen Başkan Gürbüz, kararlılık vurgusu yaparak, temmuz ayını işaret etti.

Elbistan Belediye başkanı Mehmet Gürbüz, Kerkük Caddesi üzerinde bulunan eğlence merkezlerinin taşınması konusundaki son gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı.

Gazinoların bulunduğu alanın, 2000 yılında yapılan imar planında park olarak dönüştürüldüğünü hatırlatarak sözlerine başlayan Başkan Gürbüz, eğlence merkezlerinin de şehrin bu bölgesinden kalkması gerektiğini söyledi.

Hak sahipleri ile Elbistan Belediyesi arasında anlaşma sağlandığını ve alanın artık Elbistan Belediyesi’nin mülkiyetinde olduğunu belirten Başkan Gürbüz, şöyle konuştu:

“Gazinolar bölgesi olarak tanımlanan alandaki ruhsat ve işletme aşamaları 1985’li yıllarda başlamış. Günümüze geldiğimizde ise bu alanın hemen yanı başında Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi bulunuyor. Gazinolar bölgesi ile bu alan kesintiye uğruyor. Ondan sonra da Pınarbaşı’na kadar maalesef çok istemediğimiz kullanımlar var. Biz, Elbistan Belediyesi olarak buradaki işletmecilere tebligatta bulunduk. Temmuz ayı içerisinde buranın boşaltılmasını istedik. 2000 yılında yapılan imar planında burası rekreasyon yani park alanı olarak düzenlenmiş. Artık meskun mahal içerisinde kaldığı için imar planında da park alanı olarak düzenlendiği için buradaki işletmecilerin kendilerine başka bir yer bularak şehrin merkezi konumundan uzaklaşması istenilmiş. Daha önceki meclis kararlarına da konu yansımış.”

Söz konusu işletmelerin 1 Temmuz itibariyle mülkiyeti Elbistan Belediyesi’ne ait alandan çıkmalarına ilişkin tebligatların yapıldığını kaydeden Başkan Gürbüz, “Biz 1 Nisan’dan sonra yapmış olduğumuz çalışmalarda bu konuyu öncelik olarak aldık. Buradaki eğlence merkezlerinin vatandaşlarımızın da talepleri doğrultusunda artık şehrimizin bu lokasyonundan kalkması gerektiğini düşünüyoruz. Hak sahibi vatandaşlarımıza buradaki hisseleri oranında; bu parsellerin dışında belediye olarak verdik. Tamamen mülkiyet Elbistan Belediyemize ait. Buradaki işletmeciler de şuanda işgalci durumunda. Hak sahipleri ile görüşmeler yaptık. Bir taraftan değer tespitlerini yaptırıyoruz. Diğer taraftan da buraların yıkılmasından sonra enkaz bedellerini yine hak sahiplerine ödeyeceğiz. Yine bir mağduriyet söz konusu olmayacak. Kentin tüm noktalarının, lokasyonlarının hem daha sosyal anlamda kullanılabilir olması, sosyal donatı alanları ile bütünleşmesi açısından hem de yerleşim alanları içerisinde bu ve benzeri yapıların olmaması gerektiği düşüncesiyle biz 1 Temmuz itibariyle gazinoların bu sahadan çıkartılmasını istiyoruz” dedi.

Bazı işletmecilerin konuyu yargıya taşıdığının da bilgisini veren Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, bu süreçle ilgili de, “İşletmeci firmaların bazıları, kendilerine yaptığımız tebligatın ardından konuyu mahkemeye taşıdı. Mahkeme, bizden konuyla ilgili yapmış olduğumuz çalışmaları ve detaylarını istedi. Biz de Elbistan Belediyesi olarak bu konuyla ilgili gerekli tüm bilgileri İdare Mahkemesi’ne gönderdik. Ama bu süreçte 2000 yılından bugüne kadar işgal edilmiş bu sahanın geriye dönük tüm haklarını yasal faizleri beraber Elbistan Belediyesi’ne ödemeleri gerektiğini düşünüyorum. Bunu da tebligat konusu yapacağız ve gerekirse de yargı yoluna müracaat edeceğiz. Vatandaşlarımızın tamamının buradaki yapılaşmayı istemediği ve bize bunları yazılı ve sözlü beyanlarla ilettiği istekleri doğrultusunda bu alanların daha sağlıklı bir bölgeye çekilmesi, işletmecilerin kendi talepleri ile olsun istedik. Görüşmeler yaptık ama artık bunun uzamaması gerekiyor. Biz bu bölgeyi Millet Bahçesi’nin ikinci etabı olarak yapacağız. Burada sporun her branşına yer vererek Elbistan’ın kullanımına açacağız. Hemen arkasında okul alanı var, yan tarafında cami alanı var. Bölge konut alanları ile dolu. Bu kadar meskun mahal ve yaşam alanının içerisinde bu tür eğlence mekanlarının olması her türlü mevzuat açısından da sakıncalı. Dolayısıyla biz vatandaşlarımızın bu talebini inşallah temmuz ayı içerisinde gerçekleştireceğiz.

Yargı sürecine de son derece saygılıyız. Bu konuda gerekli takibatı yapıyoruz. Sayın Valimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın bilgisi dahilinde bu çalışmalar yürütülüyor. Çünkü devletin bu anlamda almış olduğu kararlarda bir bütüncüllük esası var. Büyükşehir Belediyesi, üst ölçekli planlarda yeni eğlence alanları düzenlenmesi ile ilgili karar üretmezse yeni bir ruhsata konu işlem olamayacaktır. Dolayısıyla onların da bu anlamdaki katkıları ve görüşleri önemli. 1 Temmuz itibariyle kararlıyız. Yargıdan alınan yürütmeyi durdurma kararının geri çekilmesini umuyorum. Çekilir çekilmez de gerekli tahliye ve yıkım işlemini gerçekleştireceğiz Bunu da vatandaşlarımızın bilgisine sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Gazinoların kaldırılması noktasında herhangi bir hak mağduriyetinin yaşanmadığına dikkati çeken Başkan Gürbüz, “Çok net olarak ifade ediyorum ki; söz konusu işletmelerin üzerinde bulunduğu toprak, Elbistan Belediyesi’nin mülküdür. Burada herhangi bir vatandaşımızın arsası, gayrimenkulü yoktur. Şuandaki gazino işletmecilerinin değil; buradaki bina sahiplerinin bizden alabilecekleri tek değer enkaz bedelidir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi anlamında bu açıklamayı zorunlu gördüm. Bir hak mahrumiyeti söz konusu değildir. Biz, hak sahiplerinin tüm hukuksal haklarına saygılıyız ancak 150 bin nüfuslu Elbistan halkının her bir ferdinin haklarını da sonuna kadar savunacağız. Bu konuda bize destek olan tüm vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Elbistanlı 12 ay önce

Başkanım sonuna kadar arkanızdayız yeterki kaldırın O ismi geçen yerleri.

Avatar
Serkan 12 ay önce

Sayın başkan onca olumsuz şeylere rağmen halk ELBİSTAN ı size emanet etti bunu en değerli şekilde yükseklere hizmet ederek taşımak boynunuzun borcu umarım ELBİSTAN ı Çiçek bahçesine yeşil alanlara yollarına kaldırımlarına titizlikle önem verirsiniz hayırlı çalışmalar gazino konusu en baştan sorun kırmızı çizgide toplanmalı hepsi

Avatar
Ahmet 12 ay önce

Sayin başkanim her türlü konuda milleti böyle bilgilendirmeniz çok güzel bir davraniş.Çünķü Elbistan'mizda dedikodu kültürü çok gelişmiş.Hele bir vekil varki gazinolari kaldirmayan bir başkan var diye size her türlü iftirayi atabilir.

Avatar
AĞLANACAK HALİMİZE,GÜLÜYORUZ! 12 ay önce

Ne PAVYONmuş bee!
İlçedeki berbat yollardan,Ahlaki çöküntüden,Bankamatik işçilerinden,Ekonomik Krizden,kurtulacağız İnşaAllah,PAVYONLARIN KALKMASI İLE!!!!!KALDIRDINııIZ.Ne yapacaksınız yerine?
-İstihdamı bol,Milli İktisadın olmazsa olmazı; PARK...Evet evet PARK hem de MİLLET(Milli yani)BAHÇESİ!!!Çay da BELEŞ ohhh Mis!
EE eğlenmek için PARA harcayarak o Mekanlara giden insanlar nereye gidecek?O işletmeciler,Çalışanlar ne olacak?Siz onlara da hizmet etmekle mükellef değilmisiniz?
Memleketin En büyük sorunu PAVYON,En acil ihtiyacı PARK yaa!!!Hali hazır PARKLARIMIZIN DURUMU ORTADA!SAMİMİ DEĞİLSİNİİZZ!!

Avatar
Kemal 12 ay önce

Sadece bu dediğini yapsan, büyük iş yapmış olursun. Zaten termik santralide özelleşti pavyoncuların işleride kesattır razı olurlar seve seve.

Avatar
Isme gerek yok 12 ay önce

150bin nüfuslu elbistanda benim hakkımı savunma başkan bey
Zaten benim hakkimi yok sayıyorsun sayende aylik 500 600 kazandigim koli kağıt satışını yasakladin bundan sonra sana tövbe oy yok inşAllah buraya yazdıklarımızı okuyorsundur hani nerde fabrikalar aciyordun demiryolunu elbistana getirecektin

Avatar
vatandaş 12 ay önce

Helal olsun sana başkan, Allah razı olsun. 30 yıldır yapılamayını yaptın, iyi ki seçmişiz seni...

Avatar
hanefi 12 ay önce

helal olsun başkanım