banner136

Başkan Bulut: “Çiftçi, borç batağında”
banner17
banner43
 Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, borç batağında olan çiftçinin, kendi gününü kutlayamaz duruma geldiğini söyledi.

Başkan Bulut, çiftçinin daha çok üretmesi için tarımda uzun vadeli politikalara ihtiyacı olduğunun altını çizerek, “Tarımda günlük politikalar ile kendimizi kandırıyoruz” diye konuştu.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Dünya Çiftçiler Günü münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Çiftçinin içinde bulunduğu durumun hiç iç açıcı olmadığını kaydeden Başkan Bulut, açıklamasında tarım sektörünün refahını artıracak reçetenin hayata geçirilmesini istedi.

Tarıma ve çiftçiye Avrupa ülkelerinde olduğu gibi daha fazla destek verilmesini ve girdi fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini anlatan Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, şunları söyledi:

“Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü olan 14 Mayıs, 1984 yılından beri her yıl “Dünya Çiftçiler Günü” olarak kutlanmaktadır. Dünya çiftçisi, huzur ve refah içinde kutlarken maalesef biz Türkiye çiftçileri olarak refah içinde senede bir gün de olsa bile günümüzü kutlayamıyoruz. Mazot, gübre, ilaçların pahalılığı çiftçimizin belini bükmektedir. Türkiye çiftçisinin gerek Ziraat Bankasına gerekse Tarım kredi kooperatiflerine 80 milyar borç batağında. Çiftçimize verilen tarım destekleri bütçenin binde biri bile yok. Çiftçimize devletimiz 12 milyar TL destek veriyor sadece mazottan 10 milyar TL vergi alıyor. Dünyada çiftçiye verilen destek bu değil. Türk çiftçisine verilen desteğin 4 katını diğer ülkeler çiftçisine destek veriyor. Hal böyle olunca dünya çiftçisi ile rekabet edemiyoruz. Tarım ülkesi olan Türkiye, birçok tarım ürününü ithal etmek zorunda kalıyor. Biz çiftçiler olarak üzülüyoruz ve hazmedemiyoruz.”

60 yıl önce projelendirilen barajlardan Elbistan Ovası’na bir damla bile su akmadığını hatırlatan Başkan Bulut, “Bölgemizde 60 yıllık baraj projelerimizden bir damla su tarlalarımıza akmamıştır. Hali ile bölgemizde kuraklık yaşıyoruz. Elbistan bölgesinde kuraklık kaderimiz olmaması lazım. 3 tane baraj projemiz var. 60 yıl önce projeler çizilmiş devletimizin önüne konulmuş. Kavaktepe ve Karakuz barajlarının yapım ihalesi verilmemiş Adatepe Barajının birçok defa projesi değişmiş 1995 yılında yapımına başlanmış 5 yıl önce yapımı dolgusu biten Adatepe Barajı’nın 2 yıl öncede boru döşemeleri başlamış 1 arpa boyu yol alınmamıştır” eleştirilerinde bulundu.

Açıklamasının devamında bazı siyasileri çiftçi ve tarım sektörünün sorunlarına eğilmedikleri gerekçesi ile eleştiren Başkan Bulut, “Önümüzde bir seçim var. 24 Haziran seçimlerinin ülkemize hayırlar getirmesini dilerim. Allah bereketini artırsın yağmur gibi milletvekili adayımız var. Hiç birinin ağzından bölge için yapacağı bir kelime duymadık şu ana kadar. Kimi ‘partim için’ diyor kimi ‘liderim için’ diyor. Oysa oyu bizlerden istiyorlar. Üç yıldan beri Sayın Mahir Ünal’ın dışında 6 tane iktidardan 1 tane de muhalefet partisinden milletvekilimiz var. Bir köye mahalleye bir gün de gelip ‘ne derdiniz ne sıkıntınız var bizden ne istiyorsunuz ‘diye sorup muhtarımızın çayını içmediler. Sıkıntılarımızın birçok sebebi Elbistan’ın il olmamasından kaynaklanıyor. Eğer bu bölgenin bir valisi olsaydı birçok sıkıntılarımız ve bölgenin kaderi değişirdi. Maalesef Elbistan ve kuzey ilçeleri üvey evlat muamelesi görüyoruz. Elbistan tarımı sulu tarıma geçse çiftçilerimiz şu an ürettiğinin 5 katı tarım ürünü üretirdi.  

Çiftçiler olarak 20 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç edeceğimize 50 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ederek ülkemize faydalı olabilirdik. Tarımda günlük politikalar ile kendimizi kandırıyoruz. Tarım politikamızı uzun vadeye yaymamız gerekiyor. Mazottaki dünyada örneği olmayan özel tüketimin kaldırılması gerekiyor. Gübre ve tarım ilaçlarının dünya standartlarına çekilmesi gerekiyor. Türk çiftçisi olarak sadece 7 kalemde tarım ürünü ihraç değil de Çin gibi 30-35 kalemde tarım ürünü ihraç ettiğimiz zaman devletimizde kazanır çiftçimiz de Dünya Çiftçiler Gününü refah içinde kutlayabiliriz” ifadelerinde bulundu.

Çiftçiyi ekonomik anlamda rahatlatmak için mazot, gübre, yem, elektrik, tohum, ilaç gibi girdi maliyetlerinin makul düzeylere çekilmesi gerektiğini belirten Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, öncelikli taleplerini ise şöyle sıraladı:

“Hazineye ait arazilerde ecrimisil ödeyerek tarımsal üretim yapan çiftçilerimizin sorunların bir bölümü çözüldü. Bu şekilde üretim yapan bütün çiftçilerimizin çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) konusundaki sorunlarının çözüm yolu bulunmalıdır. Bu sorunlar çözülmeli ki çiftçimiz tarımsal desteklerden yararlansın, Hazine destekli düşük faizli Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri kredisi kullanabilsin, tarım sigortası yaptırabilsin, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ürün satabilsin. İntikali yapılmamış arazilerde intikal işlemlerini hızlandırmak için, 15 Mayıs 2018 tarihine kadar uzatılan ‘miras kalan tarım arazilerinin intikal işlemleri esnasında alınan tapu harcı muafiyeti’ devam ettirilmelidir. 2 B arazilerinin, tarım arazisi olarak korunması kaydıyla çiftçimize satışında rayiç bedel, tarımsal arazi rayiç bedeli üzerinden belirlenmelidir. Çiftçilerimize verilen doğrudan destekler, Tarım Kanununda öngörüldüğü gibi gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1’ine çıkarılmalıdır. Tarımsal desteklerden alınan yüzde 2 ile yüzde 4 arasında değişen stopaj kesintisi kaldırılmalıdır.

Çiftçilerimizin 2 bin liranın üzerinde vadesi geçmiş vergi, tarımsal amaçlı sulamada kullanılan elektrik, sulama işletme ve bakım ücreti, su kullanım hizmet bedeli borçlarının desteklerden kesilmesi uygulamasından vazgeçilmelidir. Tarımda kullanılan elektrik, tohum, fide ve ilaçtan alınan KDV sıfırlanmalı, elektrikteki enerji fonu ve TRT payı kaldırılmalıdır. Hayvancılık işletmelerinde kullanılan elektriğe tarımsal sulama abone grubu tarifesi uygulanmalıdır. Çiftçimizin düşük faizli kredi talebi karşılanmalı, tarımsal kredilerde kredi masrafları alınmamalı, sigorta mecburiyeti kaldırılmalıdır. Çiftçilerimize yeni finansman olanakları sağlanmalı, takibe düşmüş kredi borçları faizsiz ve uzun vadeli olarak yapılandırılmalıdır. Dekar başına 1 liradan 5 liraya yükseltilen yeraltı suyu kullanım ücreti yeniden 1 liraya düşürülmelidir. Üreticilerimize kullandıkları yem için fatura karşılığında belli bir miktar destek verilmeli veya yemi Tarım ve Kredi Kooperatifleri/üretici örgütleri kanalıyla uygun fiyattan temin edebilmelerine imkân sağlanmalıdır.

2017 yılında olduğu gibi, 2018 yılında da doğal afetlerden zarar gören çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ertelenmelidir. Tarım sigortalarında primler çiftçimizin ödeyebileceği seviyelere çekilmeli, sigorta kapsamı genişletilmelidir. Tarım Bağ-Kurlularda aylık prim ödeme gün sayısı 25 günden, 2008 yılında olduğu gibi yeniden 15 güne indirilmelidir. Çiftçilerimize, prim ödedikleri her yıl için 90 gün, 4 yılda 1 yıl hesabıyla fiili hizmet payı, kamuoyunda bilenen ismiyle yıpranma hakkı verilmelidir. Kadın çiftçilerimizin, sigortalı olmadan önce gerçekleşen doğum nedeniyle hizmet borçlanması yapabilmesi sağlanmalıdır. Çiftçilerimize muafiyette geçen süreler için borçlanma imkânı verilmelidir.

Çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Gününü kutluyor, inadına üretim diyorum. Mübarek ramazan ayının da ülkemize barış huzur mutluluk getirmesini Cenabı Allah’tan temenni ederim.”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ne ekerseniz onu biçersiniz 2 yıl önce

Şeker e sahip çıktıkları kadar da kendilerine sahip çıkan olur . Madem öyle umurumda bile değilsiniz...

Avatar
BABA 2 yıl önce

Bulut Baba çiftci borç batağının ötesinin ötesine gitmiş çiftcilik ölmüş her yer ateş yangınına dönmüş saygılar.

Avatar
Ahmet 2 yıl önce

Hükümetin acilen bu oda başkanlarina bir sınır koyması gerekir.20-25 yıl aynı koltukta oturup ahkam kesenler var.

Avatar
Çiftçi 2 yıl önce

Neden borç batağındayız acaba? 15 yıldır tarımı düşünenmi var.Ama biz bunu hakettik .İnşAllah her şey İYİ olacak

Avatar
Mehmet 2 yıl önce

Sn Bulut tek çiftçimi herkes batık durumda ,sadece devletten yardım alanlar iyi durumda görüyor kendileri..Gerçekten insanları anlıyamıyorum 16 senedir aynı iktidar tek başına hala millet yok Chp yok yeni kurulmuş iyi partiye çamur atıyor.Ülkeyi yöneten kimse suçlu o dur.2001 krizinde Dsp ve Mhp vardı ne oldu kardeşim siz ülkeyi yönetemiyorsunuz dedik suçlu başta sizsiniz dedik gönderdik ama şimdi iktidar değil muhalefet suçlanıyor gerçekten akıl tutulması var..

Avatar
Hikmet 2 yıl önce

Bu amca da bi kere olsun iyi bir haberle çıkmıyor karşımıza.erikler dondu.bugdaylar yandı.ekinler kurudu.arilar kaçtı. İçinizi karartiyorsun amca ya.

Avatar
çiftçi 2 yıl önce

hükümeti severim ama çiftçinin içinden geçtiler.mazot olmuş 6 lira biz ney yiyelim.denizcilere yatçıya 1.5 garibana 6.

Avatar
Elbistanli ünal 2 yıl önce

Ekonomi çoştukça çoşuyor,büyümede rekor üstüne rekor kırılıyor.herkesin cebinde para dolu taşıyor,sen çifçi batakta diyorsun.biz acaba farklı ülkedemi yaşıyoruz?halk keyfinden ver mehteri ver diyor onudamı duymuyorsun!

Misafir Avatar
umut 2 yıl önce @Elbistanli ünal

Coşa coşa bir hal olmuş zaten maşAllah Yurt dışında akaraban çok galiba para geliyor sana

Beğenmedim! (0)