Bakan Pakdemirli: “Elbistan Besi OSB, hayvancılığı şaha kaldıracak”

Bakan Pakdemirli, Elbistan Besi OSB’nin Kahramanmaraş’ta hayvancılığı şaha kaldıracağını vurgulayarak, bölgede ayrıca yem fabrikası ve soğuk hava deposu ile hayvansal gübrelerden elektrik enerjisi üretecek tesislerin de bulunacağını belirtti.  

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’la birlikte Kahramanmaraş’ta Onikişubat Belediyesi tarafından yapımı tamamlanacak rekreasyon alanında hayat bulacak ve dünyada çapında üst düzey öneme sahip olacak olan EXPO 2023 için lansman toplantısı ile tarım çalıştayına katıldı.

Bakan Pakdemirli, havayolu ile geldiği Kahramanmaraş’ta ilk olarak Kahramanmaraş Valiliği ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, daha sonra EXPO 2023 lansman toplantısına katılmak üzere Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasına geçti.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen "EXPO 2023" lansman toplantısında konuşan ilk isim AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal oldu.

EXPO 2023’ün büyük bir anlam ifade ettiğine değinen Mahir Ünal, “16 yıldan beri geldiğimiz noktanın sadece Kahramanmaraş'ta bir örneği olması açısından EXPO 2023 büyük bir anlam ifade ediyor. Konusu da hem duyarlılık hem de tabiat dostluğu, her ikisi insan ve çevrenin ilişkisinin ifadesi açısından son derece kıymetlidir çünkü bugün insanlığımızın en çok ihtiyaç duyduğu şey nedir diyecek olsanız, bugün en çok duyarlılığa ihtiyacımız var. İnsanoğlu kendisine yabancılaşırken çevresine ve tabiata da yabancılaşıyor. Bu yabancılaşma insanoğlunu vahşileştiriyor” ifadelerini kullandı.

Ünal, sözlerini şöyle tamamladı:

“13 Ağustos'ta Türkiye kur atağı yediğinde biz ne dedik? ‘Bu kur atağını bertaraf edeceğiz.' Ne dediler? 'Dolar 10 lira olacak, Türkiye çöküyor.' Dolar kaç lira? Dolar düşüyor, düşecek. Daha ben size söyleyeyim? Türkiye'ye güvenenler kazandı. Kim kaybetti? Dolar 10 lira olacak diye dolara saldıran ve maalesef ülkesine bir yabancı ülkenin başkentinden yapılan operasyona kendi kaygılarıyla bilerek ya da bilmeyerek destek verenler kaybetti. Ülkesinin yanında duranlar kazandı.”

Daha sonra kürsüye davet edilen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, göreve gelirken çiftçi, üretici ve iş insanlarını her zaman baş tacı yapacağına söz verdiğini, bu bilinçle de hareket ettiğinin altını çizdi.

Bakan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Reçetenin sizlerde olduğunu biliyorum. Hastayı dinlemek gerekir. Bakan olarak ayağınıza geliyorum ve inşallah tedaviyi de getireceğiz. Türkiye'nin enerjisini israf eden parlamenter sistem miadını doldurmuştu. Dolayısıyla prangalarımızdan kurtulup başkanlık sistemine geçtik. Milletimizin işlerini kolaylaştırmanın önü açıldı. Bizlerin de önümüzdeki günlerde çok daha aktif bir bakanlık izliyor olacaksınız.”

EXPO’nun Kahramanmaraş'a saygınlık kazandıracağının ve değer katacağının altını çizen Bakan Pakdemirli, düzenlenecek fuarı 40 ülkeden 2 milyon kişinin ziyaret edeceğini belirterek, "EXPO'lar, olimpiyatlar ve dünya kupasının ardından, dünyada düzenlenen en büyük organizasyonlardan biridir. EXPO 2023 Kahramanmaraş için, büyük bir öneme sahip. EXPO 2023 Kahramanmaraş, temelde 1. sınıfı, uluslararası kategoride bir bahçecilik EXPO'sudur. İnşallah, Kahramanmaraş’ta 23 Nisan-31 Ekim 2023 tarihleri arasında, 192 gün süreli bir etkinlik olacak. 21. yüzyılın temel sorunlarından biri, küresel çapta giderek yayılan kentleşme olgusudur. Artan nüfusla doğal alanların imara açılması ve tamamen insan ve üretim odaklı mekan tasarımı, dünyamızın geleceğini tehdit etmektedir. EXPO 2023 Kahramanmaraş’ın ana teması, bu yüzden 'doğa dostu şehir ve duyarlılık' olmuştur. Bu vesile ile inşallah, Kahramanmaraş’a, 40'tan fazla ülkeden yatırımcı ve turist gelecek. Bu fuara yurt içi ve dışı olmak üzere; toplamda 2 milyon ziyaretçinin gelmesi beklenmektedir. Bilgi, deneyim ve paylaşım güçtür. Bu bağlamda EXPO, inşallah Kahramanmaraş'a saygınlık kazandıracak ve değer katacaktır" ifadelerini kullandı.  

Tarım alanında verilen desteklerin arttığını hatırlatan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,  "Ülkemizde, tarım kesimine verdiğimiz destek ödemelerini, yıllık 1,9 milyar liradan, 15 milyar liraya çıkardık. Böylece genel bitkisel üretimi yıllık, 98 milyon tondan, 115 milyon tona yükseltmeyi başardık. Büyükbaş hayvan varlığımız, 9,9 milyon adetten, 16 milyon adede çıktı. Küçükbaş hayvan varlığımız ise 32 milyon adetten, 44 milyon adedin üzerine çıktı. İnşallah, kısa bir zamanda artık, hayvan ithaline de ihtiyacımız olmayacak. Orman varlığımızı, 1,5 milyon hektar artırarak, bu konuda dünyadaki nadir ülkelerin arasına girdik. Barajlarımızın sayısını 276’dan 538’e çıkardık. Hidroelektrik santrallerimizin sayısını, 105’ten 533’e çıkardık. İçme suyu tesislerimizin sayısını 31’den 210’a çıkardık” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, konuşmasının devamında Kahramanmaraş'a eli boş gelmediklerini ve çeşitli müjdeler vermek istediklerini bildirdi.

Bu kapsamda kentte hayvancılığı şaha kaldıracak olan Elbistan ilçesine 4 milyon metrekare alanda besi organize sanayi bölgesinin kurulacağını ifade eden Pakdemirli, burada 60 bin büyükbaş kapasiteli 300 besi işletmesinin yer alacağını kaydetti.

Bakan Pakdemirli, “Kahramanmaraş'ta hayvancılığı şaha kaldıracak bir proje Elbistan ilçemizde 4 milyon metrekare alanda besi organize sanayi bölgesini kuruyoruz. Burada 60 bin büyükbaş kapasiteli 300 adet besi işletmesi olacak, ayrıca bölgede yem fabrikası ve soğuk hava deposu ile hayvansal gübrelerden elektrik enerjisi üretilecektir. Kahramanmaraş'ı Doğu Akdeniz kırsal dezavantajlar kalkınma projesi kapsamına aldık ve böylece küçük ölçekli çiftçilerin özellikle gençlerin ve kadınların gelir seviyelerini arttıracak piyasaya entegrasyonlarını sağlayacağız. Bu projemizin de Kahramanmaraş'ın kalkınmasına büyük bir katkımızın olacağına inanıyorum. 500 bin lira maliyetle Yavşan yaylası tabiat parkını turizme kazandıracak yapı tesislerini inşa ediyoruz.

Sözde değil özde kahraman olan Kahramanmaraş'ımıza heybemizde birçok müjde ile de geldik. Orman köylerimizi unutmadık. Mandacılığı yeniden canlandırıyoruz ve 15 aileye mandacılık kredisi veriyoruz. Hatta bu kredinin yüzde 20'si de hibe ve tamamı da faizsiz olacaktır. Trüf ormanları ile vatandaşlarımıza ek gelir sağlayacağız. 44 dönüm alanda 1200 adet trüf mantarı aşılı meşe fidanı diktik. 2021 yılında trüf üretimine başlanacak ve yıllık ortalama 500-600 kilogram ürün vatandaşlarımıza ek gelir sağlayacaktır. Kahramanmaraş'a müjdelerimiz bitmiyor. Yatırım tutarı 70 milyon lira olan 90 projede 36 milyon lira da hibe desteği veriyoruz. Yapacağımız bu desteklerle de 25 adet hayvancılık tesisi 13 adet kırsal turizm tesisi 6 adet yerel gıda üretim tesisi 3 adet yenilebilir enerji tesisi 1 adette su ürünleri yetiştirici üretim tesisi inşa edilecek” dedi.

Bakan Pakdemirli, daha sonra il genelindeki barajlar ve tarım sektörünün diğer sorunlarının görüşüldüğü tarım çalıştayına katıldı.
Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Elbistanlı 5 ay önce

Milleti oylamayın çiftciyi,besiciyi,esnafı mahvettiniz herkesi şirketlere mahkum ettiniz hala yok besi yok su 17 senedir bir doğal gaz gelmedi besiye destek gelse ne gelmese ne millettin tümüne faydalı seyler yapın suriyelere destek cıktıgınız gibi..

Avatar
Vatandas 5 ay önce

Bu oylar nelere kadirdir on alti senedir neredeydiniz

Avatar
Cemal ilhan 5 ay önce

Atma ziya

Avatar
Elbistanlı 5 ay önce

Sayın Bakanım Elbistan Besi OSB projesi uyğulamaya geçerse çok güzel ama çok çok geç kalınmıştır. Neden geç kalınmış proje çünkü Malatya Çoğluhan yol ayırımından Doğan Mahallesi arasındaki yol güzerğahındaki tarım arazilerinden her ay birine ya besi ahırı veya ev yapılarak tarım arazisi yok olup, geleçek nesillerimize çocoklarımıza ihanet ediyoruz. Bu yapılaşmaya bir an önçe dur deyip tarıma yapmaya uygun olmayan arazilere besi ahırlarının yapılması daha uyğun olur.

Avatar
Vatandaş 5 ay önce

Sizden iş istedik çok mu şey istedik torpil yapma ama sabit Bi iş bul vatandaşa sayın mahir Ünal

Avatar
Bilal yüzbaşı 5 ay önce

Sayın bakanım besiye para desteği vereceğimize hemen bölgemize devasa bir yem fabrikası açalım bir torba yemi 85.90 TL'ye alacağımıza 55.60 TL'ye yem satalım otomatik olarak hayvancılık 20.30 katı artar devletimize milletimize çok daha faydası olur diye düşünüyorum takdir sizlerinde efendim

Misafir Avatar
Elbistanlı 5 ay önce @Bilal yüzbaşı

Bilal arkadaşın dediği gibi hammaddelere indirim yapın yeter siz destek diyorsunuz desteği hiç ömründe hayvancılıkla ugrasmamıs zenginler alıyor gercek hayvancılıkla ugrasacak kişi faydalanamıyor..

Beğenmedim! (0)
Avatar
Aslan doğan 5 ay önce

Sayın vekil üşüyoruz.üşüyoruz üşüyoruz ısınma hakkımızı elimizden almayın şu armadaşa birşeyler yapın

Avatar
Ahmet Demir 5 ay önce

Tarım ve hayvancılığa gereken önem verilmeli
Kırsal kesimdeki üretici korunmalı
Tarım ve hayvancılığın sorunları çözülmeli
Teşekkürler

banner124

banner116

banner119