banner136
banner138

Bakan Dönmez: “Yeni santrallerde 5 bin kişiyi istihdam edeceğiz”
banner145
banner143

Bakan Dönmez, termik santrallerin arasında kalan Alemdar ve Çoğulhan Mahalleleri’ndeki konutların da kamulaştırılacağını ve orada yaşayanlar için yeni evler yapılacağının altını çizdi.

Bakan Dönmez, özel sektörün işletmeye başladığı Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin de çevreye yaydığı kirliliğe dikkat çekerek, “Şirkete bacagazı arıtma sisteminde arıza varsa santrali susturacaksın, kül atmayacaksın. Vatandaşı üzmeyeceksin. Kendisini kesin olarak uyardık” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere bölgeye geldi. Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ndeki brfing sonrasında Elbistan’a gelen Bakan Dönmez, AK Parti seçim irtibat bürosu önünde bekleyen vatandaşlara hitap etti.

Programda ilk olarak Cumhur İttifakı Elbistan Belediye Başkan adayı Mehmet Gürbüz ve Cumhur İttifakı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hayrettin Güngör, seçim otobüsünün üzerinden vatandaşları ve partilileri selamladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in konuşmasındaki ilk gündem maddesi, yerli kömüre dayalı enerji yatırımları oldu.

 “Yerli kömürümüzü sonuna kadar kullanacağız”

 Yerli kömürden elektrik üretimine karşı olan bir cephenin varlığına dikkati çeken Bakan Dönmez, “Üretimimiz tüketimimizden fazla hale geldi. Elektrikte arz fazlamız var. Son 15 yılda elektrikte kurulu gücü 3,5 kat artırdık. Elektrik tüketimimiz de o oranda arttı. Yerli ve yenilebilir kaynakları sonuna kadar kararlıyız. Elbistan-Afşin bölgesi, yerli kaynakların Anadolu’muzun diğer bölgelerine göre daha fazla olduğu yer. Burada çalışan 2 santralimiz var. Bu projeleri artırmak istiyoruz. Hem bu bölgede hem de Anadolu’muzun diğer bölgelerinde. Trakya’da, Eskişehir’de. Ürettiğimiz elektriğin yaklaşık yarısını ithal kaynaklardan elde ediyoruz. Bu coğrafyadaki yerli kömürü sonuna kadar kullanmaya kararlıyız. Elbistan-Afşin’de 1 veya 2 tane santral projesi olacak. Bazıları, buralarda artık santral kurulmayacak, bunlar kapatılacak diye dedikodu yapıyormuş. İnanmayın. Tam tersine burada elektrik üretimini de, kömür üretimini de, istihdamı da artırmaya kararlıyız. Bazı muhalif kesimlerin kara propagandasına inanan şehirlerimiz var. Ama bu coğrafyada olup bitenleri görmedikleri için onlar istemiyor. Siz üretim istihdam istersiniz de biz nasıl hayır deriz” şeklinde konuştu.

 “Doğalgaz ve petrol aramaktan vazgeçmeyeceğiz”

 Doğalgaz ve petrol aramalarını artıracaklarını vurgulayan Bakan Dönmez, şöyle devam etti:

“Güçlü Türkiye için bağımsız enerjiye sahip olmamız lazım. Bugüne kadar yeteri kadar aramadıkları için petrol ve doğalgaz bulamadılar. Biz, aramalarımızı ve araştırmalarımızı artırdık. Hem karada hem de denizde. Bazıları bize niye arıyorsunuz diyor. Bir muhalefet milletvekili çıkmış, ‘Akdeniz’de ne işiniz var’ diyor. Yalan, dolan. Beni asıl üzen ise o milletvekilinin soru önergesi Yunan gazetelerinde manşet oldu. Biz, buluncaya kadar da aramaya kararlıyız. Trakya’da yeni bir keşif yaptık. Ekonomik karşılığı 5 milyar lira. Milyar dolarlarımızı yurtdışına harcıyoruz.”

 “Çöllolar, yeniden açılacak”

 Bölgedeki EÜAŞ işçilerinin durumuna da değinen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Genel müdürüme talimat verdim. Süratle bu meseleyi bir çözüme kavuşturup işçimizi mağdur etmeyecek bir formül bulmak zorundayız. Çöllolar’ı, son çıkan yasa ile birlikte önümüze geldi. Firma tasfiye etmek istiyor. Tasfiye sürecini tamamladıktan sonra Çöllolar’ı da tekrar işletmeye açacağız. C Sektörü’nde 1.800 megavatlık bir santral planlıyoruz. İhale hazırlıklarına başladık. Onu da devreye aldığımızda bu havzada şuanda 5 bin civarında çalışan var. Belki bir 5 bin kişi daha Çöllolar ve yeni santral projesinde istihdam edilmeye kavuşmuş olacak. Çoğulhan ve Alemdar Mahallelerimizdeki meskenleri süratle kamulaştıracağız onlara yaşanabilir mekanlar ve meskenler yapacağız. Kısa sürede o arkadaşlarımızı oradan taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

 “81 ilin tamamına doğalgaz götürdük”

 Geçmişte hayal olan birçok şeyin bugün gerçekleştiğini sağlık sisteminden örnekler vererek anlatan Bakan Dönmez, “Dün birçok şey hayaldi, hamdolsun bugün gerçekleşti. 81 ilimizin tamamına doğalgaz götürdük. Elbistan da Afşin de kullanıyor. Doğalgaz kullanan nüfus sayısı 50 milyona ulaştı. Bu kadar büyüklükte bu kadar doğalgaz yaygınlığı olan ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Daha önce hastanelerimizde kuyrukta ömrümüz geçiyordu. Günlerce, aylarca bekliyorduk. İşsizlik ücreti diye bir kavram yoktu. Şimdi işsiz kalan kardeşlerimize maaş veriliyor. Uçağımızın lastiğini bile alamazken kendi tankımızı, helikopterimizi, tüfeğimizi, gemimizi ve İHA’mızı yapıyoruz. Birçok yerde duble yolumuz yoktu. Şimdi birçok yerde duble yollar yapıldı. Hava meydanları yapılmıştı, yolcu yoktu. Şimdi havayolu halkın yolu oldu. Özgürlükler sınırlıydı kısıtlıydı. Başörtülü kardeşlerimize yapılanların hepsini kaldırdık. Ülke bölündü mü? Onlar bölmek için bunu yaptılar. Biz bu yasakları kaldırarak ülkeyi birleştirdik” dedi.

Millet İttifakı’nı eleştiren Bakan Dönmez, “Bizim ittifakımız belli. Gizlimiz, saklımız yok. Karşı tarafta da bir ittifak var. Kendilerine millet ittifakı diyorlar. 2 partiyi biliyoruz da diğer 2 parti var onu niye açıklamıyorlar. Şer odakları ile ittifaklarını niye açıklamıyorlar? Bunu açıklarlarsa bu milletin onlara millet değil zillet ittifakı diyeceğini biliyorlar. Ama halkımız çok iyi biliyor ve görüyor. İnşallah 31 Mart’ta sandıkları patlatırcasına Cumhur İttifakı adaylarına destek vereceğinize inancımız tam” cümleleri ile konuşmasını tamamladı.

Bakan Dönmez, daha sonra Cumhur İttifakı adayları ve parti temsilcileri ile otobüsün üzerinden halkı selamladı.

Anahtar Kelimeler:

banner129

banner116